Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Σοβάντισμα σε Ytong-Βοήθεια


marreth75

Recommended Posts

Υαλοπλεγμα όπου εχεις βαλει αφρό πριν το πεταχτο το οποιο κολλας με το πεταχτο!! Φυσικα καλό είναι να σοβατιστει με ετοιμο σοβα δυο στρωσεων. Αν το κανει σοβατζης ξερει πως! Για το στεγανοποιητικο-κολλωειδες υγρο δεν γνωριζω λεπτομερειες αλλα εχω αρκετες φορες να το χρησιμοποιουν όχι τόσο λόγω του ytong αλλα κυρίως της χρήσης του έτοιμου σοβα (!!) για να κολλαει ποιο εύκολα!!

Τη "καλυτερη" δουλεια εκανες!!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο υαλοπλεγμα?(έχω δει της ytong και ένα μπλε)

Και όταν λέμε σοβά 2 στρώσεων,εννοούμε τους έτοιμους σοβάδες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα φίλε μου.

Πρίν 9 χρόνια και είχα κάνει μια τέτοια δουλειά.

Είχαμε κάνει τον κλασικό σοβά που ξέρουμε όλοι μας.

Στις κολώνες είχαμε βάλει Υαλόπλεγμα για να μην έχουμε ρωγμές με τα χρόνια.

Κάναμε πεταχτό, ρίξαμε 2 πόντους χοντρό σοβά και μετά μάρμαρο.

Σημασία έχει ότι αυτά τα 9 χρόνια ο πελάτης δεν αντιμετώπισε ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε με υγρασίες αλλά ούτε με ρωγμές.

Η αλήθεια όμως είναι ότι αυτή τη δουλειά την είχαμε κάνει στον ά όροφο και όχι σε ισόγειο όπου εκεί τα νερά είναι πάντα πιό πολλά και ο κίνδυνος της υγρασίας μεγαλύτερος.

Δεν νομίζω όμως να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Επάνω του λοιπόν!!!

 

Όσο για τα ένσημα που λέει και ο συνάδελφος, θέλει μεγάλη προσοχή. Αλλά να ξέρεις πως υπάρχει πολύς κόσμος που κάνει πως και πώς για να βεί ένσημα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Με ενθαρρύνει αυτό που μου λες.

 

Από ότι κατάλαβα.:

> Μονωτικό υγρό.

> Πλέγμα πριν το πεταχτό.

> Και σοβά 2 στρώσεων ή παραδοσιακό.

Link to comment
Share on other sites

πάρχουν μπλε κινέζικα με 15 ευρώ το 50μετρο αλλά και ελληνικά με 22 ευρω το 50μετρο.

δεν έχω πάρει ποτέ κινέζικο λλά πολλοι έχουν παραπονεθεί πως μαυρίζει

 

 

χάρης

 

υ.γ κοιτα για αλλαγή επιβλ. μηχ. δεν κοστίζει κάτι. ενας συμβουλος μηχανικός θα σου γλυτώσει χρήματα με τισ γνώσεισ του και τισ γνωριμίες του μα κυρίως θα σε γλυτώσει από κακοτεχνίες. καλή τύχη. την χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κακολογήσω τον φίλο ο οποίος είναι ευγενέστατος, γνωρίζω οτι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που έχουν κουράστεί να κάνουν τις νταντάδες στους ειδήμονες ξερόλες πελάτες τους που αποφασίζουν να χτίσουν το σπίτι τους με τα χεράκια τους και τη βοήθεια του μπαρμπα μήτσου που "ξερει απ αυτά", καταστρατηγώντας καθε κανόνα τεχνικής.Δεν το υιοθετώ αλλά υπάρχουν μηχανικοί που λένε ..να του κάνω την μελέτη, να περάσω για τα σίδερα μην κάνει καμιά χοντρή ξερή ο ειδήμονας και μετά ας κόψει το λαιμό του δεν θα τον κάνω εγώ άνθρωπο...Διαφωνώ αλλα κατανοώ, είμαστε μηχανικοί και όχι ψυχίατροι να ασχοληθούμε με την τρέλλα του καθενος...

Αυτά με αφορμη και μονο αφορμή τα σχόλια του φίλου για τον συνάδελφο ο οποιος μπορεί να ήταν και απαράδεκτος8-)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κακολογήσω τον φίλο ο οποίος είναι ευγενέστατος, γνωρίζω οτι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που έχουν κουράστεί να κάνουν τις νταντάδες στους ειδήμονες ξερόλες πελάτες τους που αποφασίζουν να χτίσουν το σπίτι τους με τα χεράκια τους και τη βοήθεια του μπαρμπα μήτσου που "ξερει απ αυτά", καταστρατηγώντας καθε κανόνα τεχνικής.Δεν το υιοθετώ αλλά υπάρχουν μηχανικοί που λένε ..να του κάνω την μελέτη, να περάσω για τα σίδερα μην κάνει καμιά χοντρή ξερή ο ειδήμονας και μετά ας κόψει το λαιμό του δεν θα τον κάνω εγώ άνθρωπο...Διαφωνώ αλλα κατανοώ, είμαστε μηχανικοί και όχι ψυχίατροι να ασχοληθούμε με την τρέλλα του καθενος...

Αυτά με αφορμη και μονο αφορμή τα σχόλια του φίλου για τον συνάδελφο ο οποιος μπορεί να ήταν και απαράδεκτος8-)

 

Γεια σας και σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

Θέλω πρώτα να σας πω ότι αν και μουσικός τώρα,έχω δουλέψει αρκετά χρόνια με τον πάτερα μου που ήταν χτίστης.(τούβλα βέβαια).

Με την πύρα αυτή λοιπόν που είχα,ξεκίνησα να το χτίσω μόνος μου.

Και ΠΙΣΤΕΨΤΕ με ότι αν είχα βρει μάστορα στο Ρέθυμνο να συμβάδιζε η άποψη του με τις οδηγίες χτισίματος από την Ytong,δεν θα το έκανα μόνος μου.

Δεν το έκανα αυτό για να κάνω την τρέλα μου ή το κέφι μου,απλά ένιωθα ποιο σίγουρος όσο και να σας φαίνεται κουλό.

 

Το φταίξιμο είναι δικό μου καθαρά για την επιλογή του μηχανικού,αλλά πιστέψτε με, μέχρι και σήμερα δεν τον κούρασα καθόλου, και ίσα ίσα μπορώ να πω επειδή είναι και νέος στην δουλειά,διδάχτηκε πολλά από τα συνεργία που έχουν μπει μέχρι τώρα.

 

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν έκανα το θέμα αυτό για να θίξω τον συνάδελφο σας,άπλα το ανέφερα γιατί το πρώτο πράγμα που θα με συμβουλέψει κάποιος στα ερωτήματα μου ,σίγουρα θα είναι:''ΡΩΤΑ τον μηχανικό σου''.

Ίσως δεν έπρεπε να το αναφέρω καν.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να βάλεις πλεγμα αυτο το μπλε στις ενωσεις και μετα ειτε της knauf το ετοιμο (θελει συνεργειο καλο) είτε παραδοσιακο.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή το κάθε υαλόπλεγμα ανάλογα με την βροχίδα του αντιστοιχεί σε διαφορετικό σοβά.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή το κάθε υαλόπλεγμα ανάλογα με την βροχίδα του αντιστοιχεί σε διαφορετικό σοβά.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Αν θέλετε, μπορείτε να μου το εξηγήσετε λίγο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.