Μετάβαση στο περιεχόμενο

TΣΜΕΔΕ και μεταπτυχιακό


dimitrakk

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω: Ενας νέος μηχανικός τελειώνει με τη σχολή και πάει φαντάρος. Κατά τη θητεία δίνει εξετάσεις στο ΤΕΕ. Μου είπαν ότι πληρώνει κανονικά ΤΣΜΕΔΕ αλλά χωρίς τόκο, αν καθυστερήσει να το πληρώσει. Αν στη συνέχεια κάνει μεταπτυχιακό και δεν δουλεύει παράλληλα οπότε και δεν μπορεί να πληρώνει το ταμείο τι μπορεί να κάνει; Κάτι για διακανονισμό άκουσα αλλά με τόκο. Ξέρει κάποιος να μου πει πόσο είναι αυτός ο τόκος; Και κάτι άλλο: τι του προσφέρει να είναι μέλος του ΤΕΕ αφού δεν δουλεύει ακόμα; Μήπως να δώσει εξετάσεις μετά το φανταρικό και το μεταπτυχιακό;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε, έχω περπατήσει ακριβώς στον ίδιο δρόμο με αρκετά χρόνια διαφορά.

οι εισφορές που πρέπει να πληρώσεις στο τσμεδε, κατά την διάρκεια της θυτείας, είναι άτοκες, (και δεν πληρώνεις κλάδο υγείας επειδή σε περιθάλπει ο στρατός κατά το διάστημα). όταν όμως κάνεις μεταπτυχιακό οφείλεις να πληρώσεις σαν να είσαι κανονικά ελεύθερος επαγγελματίας. Εγώ το μεταπτυχιακό το έκανα στο εξωτερικό, και επειδή πήρα ότι έγγραφα μου ζητήσανε πάλι εξαιρέθηκα από τον κλάδο υγείας-μονο για καποιο τμήμα του συνολικου διαστηματος.

 

όταν χρειαστείς όμως να παρουσιασεις ασφαλιστικη ενημερωτητα, θα χρειαστει να κανεις διακανονισμο (που σημαινει πληρωνεις το 10% αν θυμαμαι καλα,επιτοπου και μετα γινονται δοσεις). Προσοχη, αλλος αριθμος δοσεων στην Κυρια Συνταξη, αλλος αριθμος δοσεων στον Κλαδο Υγειας κλπ κλπ. Αποτέλεσμα να μην πληρωνεις ισοποσες δοσεις κατα το διαστημα του διακανονισμου.

 

Εγω οταν γυρισα απο το εξωτερικο, πηγα σε εργοστασιο, και 2 χρονια αμοιβων πηγαν για τους διακανονισμους στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν ειναι λιγοι οι τοκοι....

ασε που αλλαζεις γρηγορα κλιμακια (η 5ετια εξανεμιζεται σε χρονο dt)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε παρόμοια πορεία είχα κι εγώ, με μόνη διαφορά ότι πρώτα έκανα το μεταπτυχιακό και μετά πήγα φαντάρος (κάτι που ακόμα μετανιώνω γιατί αν τα έκανα αυτά ανάποδα θα μπορούσα να δουλεύω σε κάτι σχετικό με το αντικείμενο σπουδών μου έστω και part time).

 

Δυστυχώς οποιοδήποτε μεταπτυχιακό ή διδακτορικό δεν σε γλυτώνει σε τίποτα από τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ. Η σωστότερη σειρά για τους νέους άντρες μηχανικούς είναι πτυχίο -> στρατός οπωσδήποτε -> μεταπτυχιακό, διδακτορικό ή ότι άλλο τραβάει η ψυχούλα του.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις συνάδελφοι. Μπορείτε να μου πείτε ενδεικτικά περίπου πόσο κυμαίνεται η επιβάρυνση σε περίπτωση διακανονισμού;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πολλοί αφήνουν το ΤΣΜΕΔΕ για μετά το μεταπτυχιακό, αλλά είναι ρίσκο.

 

Πλέον για πλήρη σύνταξη πρέπει κάποιος να εργάζεται 35 χρόνια οπότε πολλοί αποφασίζουν να μην γραφτούν στο ΤΣΜΕΔΕ πριν κλείσουν τα 30 (30+35=65, όριο συνταξιοδότησης).

Σήμερα είναι 35 τα απαιτούμενα χρόνια εργασίας, θα μείνουν τόσο ή θα ανεβούν; Αν γραφτούν στα 30 στο ΤΣΜΕΔΕ και ανεβεί η απαίτηση στα 37 ή στα 40 χρόνια; Θα πάρουν σύνταξη στα 67 ή στα 70 αντίστοιχα.

 

Επιπλέον μετά τα 25 δεν σε καλύπτει η ασφάλεια των γονιών σου. Αν το μεταπτυχιακό γίνει σε ελληνικό πανεπιστήμιο πιθανότατα θα καλύπτεσαι στον τομέα της υγείας, αλλά όταν τελειώσεις το μεταπτυχιακό μέχρι να γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ θα είσαι ανασφάλιστος. Το ρισκάρεις;

Link to comment
Share on other sites

Όμως πρέπει να συνυπολογιστεί ότι:

Για την κύρια σύνταξη

με 35 χρόνια ασφάλισης ύψος σύνταξης 891,58 €

με 40 χρόνια ασφάλισης 1018,95 € και

με 45 χρόνια ασφάλισης (ανώτερο όριο) 1146,32 €

και αντίστοιχα για την σύνταξη της προσαύξησης (δεύτερη σύνταξη)1185,80 €, 1355,20 € και 1524,60 €. (τιμές αρχή 2009).

'Ολα τα στοιχεία από tsmede.gr

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, όταν λες σύνταξη της προσαύξησης εννοείς ή αυτήν ή την απλή ε? Θέλω να πω δεν λειτουργούν αθροιστικά έτσι και είσαι στην προσαύξηση. Έτσι?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε, έχω περπατήσει ακριβώς στον ίδιο δρόμο με αρκετά χρόνια διαφορά.

οι εισφορές που πρέπει να πληρώσεις στο τσμεδε, κατά την διάρκεια της θυτείας, είναι άτοκες, (και δεν πληρώνεις κλάδο υγείας επειδή σε περιθάλπει ο στρατός κατά το διάστημα). όταν όμως κάνεις μεταπτυχιακό οφείλεις να πληρώσεις σαν να είσαι κανονικά ελεύθερος επαγγελματίας. Εγώ το μεταπτυχιακό το έκανα στο εξωτερικό, και επειδή πήρα ότι έγγραφα μου ζητήσανε πάλι εξαιρέθηκα από τον κλάδο υγείας-μονο για καποιο τμήμα του συνολικου διαστηματος.

 

Ο ΚΥΤ αφαιρείται για το καθαρό διάστημα που είσαι φαντάρος ή/και φοιτητής.:P

 

όταν χρειαστείς όμως να παρουσιασεις ασφαλιστικη ενημερωτητα, θα χρειαστει να κανεις διακανονισμο (που σημαινει πληρωνεις το 10% αν θυμαμαι καλα,επιτοπου και μετα γινονται δοσεις). Προσοχη, αλλος αριθμος δοσεων στην Κυρια Συνταξη, αλλος αριθμος δοσεων στον Κλαδο Υγειας κλπ κλπ. Αποτέλεσμα να μην πληρωνεις ισοποσες δοσεις κατα το διαστημα του διακανονισμου.
΄

 

Δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί να βγάλεις πολλά λεφτά στο στρατό και στο πανεπιστήμιο και να πας να τους τα σκάσεις επί τόπου. (Εγώ έδωσα 20%):-o

 

Εγω οταν γυρισα απο το εξωτερικο, πηγα σε εργοστασιο, και 2 χρονια αμοιβων πηγαν για τους διακανονισμους στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν ειναι λιγοι οι τοκοι....

ασε που αλλαζεις γρηγορα κλιμακια (η 5ετια εξανεμιζεται σε χρονο dt)

 

Με τους τόκους κάτι πάει κι έρχεται. Έβαλα 11 μήνες, το πάλεψα. Το καλύτερο είναι η 5ετία. Εκεί που νομίζεις ότι ξεμπέρδεψες...:shock:

 

ΤΣΜΕΔΕ FOREVER

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.