Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό γηπέδου σε κεκλιμένο έδαφος


Recommended Posts

Για ένα επιστημονικό ερώτημα 40 διαφορετικές απόψεις και διχογνωμίες.

 

Στο μπαλαμούτι όμως γινόμαστε 1. Όλοι στο τράβηγμα. 8-)

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα στο φορουμ επειτα απο συσταση φιλου...συγχαρητηρια...!!!!!!πειραζουμε 5 ποντους ολα τα σημεια μας προς τα εξω και να το 4+....τοπογραφοι ειμαστε κανενας δεν ξερει καλυτερα τα μυστικα....οπως λεω πάντα το χερι τρεμει...ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με όλους ότι εννοείται πως το εμβαδό μετράται στην οριζόντια προβολή. Αλλά σας παραθέτω ένα ερώτημα. Στις διανομές του υπουργείου Γεωργίας οι διαστάσεις που αναγράφονται και με τις οποίες υπολογίζονται τα εμβαδά είναι μετρημένες με μετροταινία γιατί όταν έγιναν δεν υπήρχε όργανο μέτρησης αποστάσεων. Ιδίως στις παλιές διανομές έχει γίνει η αναγωγή των αποστάσεων στο οριζόντιο επίπεδο ή έχει υπολογιστεί το εμβαδό ως κεκλιμένο.

Θέλω να ελπίζω ότι συμβαίνει το πρώτο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι κάνανε πριν 70 χρόνια και μάλιστα με το φόρτο εργασίας που είχανε τα τοπογραφικά συνεργεία τότε.

Αυτό σε πολύ μεγάλη απόσταση μπορεί να έχει διαφορά στο εμβαδό αξιοσημείωτη

Link to comment
Share on other sites

Όταν μετράς αποστάσεις με μετροταινία, πάλι μετράς οριζόντιες αποστάσεις.

Από τα λίγα που θυμάμαι ως Πολιτικός Μηχανικός από τις εργασίες που κάναμε στο πολυτεχνείο.

Η ακρίβεια βέβαια είναι της τάξης των 2~3cm στα 100μ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

&εγώ που ήμουν σίγουρος ότι το τοπογραφικό αναφέρεται στις κεκλιμένες διαστάσεις και ακολουθεί την πραγματική επιφάνεια του οικοπέδου, & όχι την οριζόντια προβολή της?????

Link to comment
Share on other sites

Με μετροταινία και τη βοήθεια του νήματος της στάθμης διαβάζουμε την μικρότερη ανάγνωση που είναι η οριζόντια απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

συναδελφοι, επειδη κανω τα πρωτα μου τοπογραφικα θελω την βοηθεια σας απο την εμεπιρια σας. Μετραω λοιπον με γεωδαιτικο gps ενα γηπεδο που εχει αρκετη κλιση δηλ υψομετρικη διαφορα των σημειων. Βαζω το αρχειο των συντεταγμενων στο autocad και ενωνω με lines τα σημεια. Υστερα με την εντολη hatch επιλεγω το γηπεδο και απο τις ιδιοτητες του βλεπω την area το εμβαδον του δηλ. γενικα στα τοπογραφικα μετραω το εμβαδον της οριζοντιας προβολης του γηπεδου.?αυτο μου δινει το hatch παντως .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.