Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ


papoukos

Recommended Posts

Σαν νέος μηχανικός έδωσα εξετάσεις στο τεε που ταυτόχρονα συμπεριλαμβάνει εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ. Με την τρέχον κρίση στον εργασιακό χώρο μου είναι αδύνατον να πληρώσω τις εισφορές. Είναι δυνατόν να παγώσω την ασφάλεια για κάποιο διάστημα μέχρι να μπορέσω να χω οικονομικές απολαβές;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι και εγω μηπως γνωριζετε; εχω τελειωσει πριν μισο χρονο πολιτικος μηχανικος εργων υποδομης, αυτην την στιγμη δεν εχω ουτε ασφαλεια ουτε τιποτα...πρεπει να γραφτω καπου; καποιοι μου λενε στο τσμεδε, αλλοι στην ετεμ και εχω μπερδευτει....απο δουλεια ομως τιποτα...απλα πηγενω σε μια εταιρια για εκπαιδευση και εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να κάνεις καμια διακοπή στις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν προβλέπεται από την νομοθεσία. Εφόσον έχεις άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος => έχεις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθερος επαγγελματίας, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.

 

και το καλυτερο, δεν προβλέπεται καν η διαδικασία να επιστρέψεις την άδεια εξασκήσεως πίσω στο ΤΕΕ (και να ξαναδωσεις εξετάσεις αν χρειαστεί να την ξαναπάρεις) ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΦΑΝΤΑΡΟΣ αφού έχεις γραφτεί στο ΤΕΕ

 

καλό ε????

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορώ να καταλάβω ποιος πανέξυπνος έβαλε υποχρεωτικό το ΤΣΜΕΔΕ χωρις να σου παρέχει εργασία

 

 

μην κατηγορούμε την κυβέρνηση...οι ληστές του κλάδους μας ίδιοι είναι

 

σε άλλη κατηγορία (δικηγόροι,γιατροί...) γίνεται αυτό ή ήμαστε τα μοναδικά λαμόγια?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις διαγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ αν κάνεις διακοπή στην εφορία και καταθέσεις την άδεια σου στο ΤΕΕ με σκοπό να ασχοληθείς με κάποιο άλλο επάγγελμα και να γραφτείς σε κάποιο άλλο ταμείο και επιμελητήριο.

π.χ. να ασχοληθείς με το εμπόριο και να γραφτείς στον ΟΑΕΕ και στο ΕΒΕΑ.

 

Όσον αφορά τον meropaki εφόσον είσαι ΤΕ το ταμείο στο οποίο ανήκεις είναι ο ΟΑΕΕ και το επιμελητήριο η ΕΤΕΕΜ.

Αν δεν εργάζεσαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας ή "με μπλοκάκι" δεν υπάρχει λόγος να γραφτείς στον ΟΑΕΕ αλλά στην ΕΤΕΕΜ να γραφτείς για να πάρεις αρ. μητρώου, να ενημερώνεσαι για επαγγελματικά θέματα κτλ.

Η συνδρομή είναι νομίζω 30€ το χρόνο. Σε αντίθεση με ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ ο ΟΑΕΕ και ΕΤΕΕΜ δεν είναι αλληλένδετα και δεν γράφεσαι υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ αν γραφτείς στην ΕΤΕΕΜ.

 

Και σχετικά με την αναφορά του ΤΣΜΕΔΕ κατά την περίοδο που είσαι φαντάρος απο την μια είναι καλό γιατί μαζεύεις συντάξιμα χρόνια, αλλά απο την άλλη το θεωρώ απαράδεκτο να μην σου δίνει την δυνατότητα να μπορείς έστω μόνο γι αυτην την περίοδο να μπορείς να κάνεις διακοπή.

Εγώ όταν ήμουν φαντάρος γλύτωσα μόνο τον κλάδο υγείας περίπου 200€, αλλά έπρεπε να πληρώσω όλο το υπόλοιπο ποσό, πράγμα το οποίο μου ήταν πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

σε άλλη κατηγορία (δικηγόροι,γιατροί...) γίνεται αυτό ή ήμαστε τα μοναδικά λαμόγια?

 

Από όσο γνωρίζω, όχι! Για τους γιατρούς τουλάχιστον, αυτοί γράφονται και στον ΟΑΕΔ ως άνεργοι και εισπράττουν επίδομα ανεργίας (το γνωρίζω από 1ο μου ξάδερφο γιατρό). Οι μηχανικοί πρέπει να είμαστε μοναδικό φαινόμενο, χωρίς προηγούμενο, στον παραλογισμό αυτό!

Link to comment
Share on other sites

προς dboris

>Μπορείς να κάνεις διαγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ αν κάνεις διακοπή στην εφορία και καταθέσεις

>την άδεια σου στο ΤΕΕ με σκοπό να ασχοληθείς με κάποιο άλλο επάγγελμα και να

>γραφτείς σε κάποιο άλλο ταμείο και επιμελητήριο.

>π.χ. να ασχοληθείς με το εμπόριο και να γραφτείς στον ΟΑΕΕ και στο ΕΒΕΑ

 

αυτό είναι πάγιο αίτημα, αλλα μέχρι και σήμερα 7/3/2010, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΤΕΕ. και περίπτερο,μαγαζι, αντιπροσωπια κλπ κλπ να ανοίξεις πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ ΘΕΣ ΔΕΝ ΘΕΣ (μιλάω από πρώτο χέρι)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ ξέρω μια περίπτωση ενός παλιού μηχανικού που είχε σπουδάσει αεροναυπηγική σε πανεπιστήμιο των ΗΠΑ αρκετά παλιά και όταν ήρθε εδώ αναγνωρίστηκε ως ΗΜ. Αυτός δεν ήθελε ΤΣΜΕΔΕ και μετά από πολύ αγώνα και χρόνο (τουλ 2-3 χρόνια), διαγράφηκε από το ΤΣΜΕΔΕ. Όμως η διαγραφή είναι ΟΡΙΣΤΙΚΗ αν και εφόσον γίνει ΔΕΝ μπορείς να επαννεγραφείς!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι πάγιο αίτημα, αλλα μέχρι και σήμερα 7/3/2010, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΤΕΕ. και περίπτερο,μαγαζι, αντιπροσωπια κλπ κλπ να ανοίξεις πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ ΘΕΣ ΔΕΝ ΘΕΣ (μιλάω από πρώτο χέρι)

κάνεις λάθος. διαγράφεσαι. υπήρχε θέμα ότι την ιδιότητα του μηχανικού την έχεις δια βίου και γι' αυτό δεν διαγράφονταν. μάλιστα υπάρχει απόφαση του συνηγόρου του πολίτη που έχω ανεβάσει στο παρελθόν από το 2000 για το θέμα. ο συνάδελφος δεν υπάρχει στα μητρώα πλέον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.