Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση εξαώροφης οικοδομής και έλεγχος επάρκειας


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

θα ήθελα την άποψή σχετικά

'εχω μπεί στην διαδικασία νομιμοποίησης εξαόροφης πολυκτοικίας στην Αθήνα (οικοδομή το 76). Τώρα κάνω την στατική μελέτη προκειμένου να την υποβάλλω στην πολεοδομία.

Δεδομένου ότι η οικοδομή είναι αυθαίρετη δεν είχα στοιχεία για τις διαστάσεις των μελών και την όπλισή τους. Έτσι προσέλαβα συνεργείο για ανίχνευση οπλισμού έλεγχο ποιότητας σκυροδέματος κτλ.

Από τα στοιχεία που πήρα απο το συνεργείο προκύπτει ότι σε καμία δοκό δεν ήταν δυνατόν η ανίχνευσή της διατομής του οπλισμού.

Σημείωση τομές στις δοκούς δεν γίνονται γιατί δεν θα το επιτρέψουν οι ιδιοκτήτες.

Η ερώτησή μου είναι η εξής στον έλεγχο της πολεοδομίας υπάρχει περίπτωση ο υπάλληλος να μου ζητήσει τομές στις δοκούς ή μπορώ να το ξεπεράσω λέγοντας ότι η δοκός αρκεί απο άποψη διαστάσεων και σχετικά με τον οπλισμό να αναφέρω τα σίδερα που έβαζαν τότε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω να απαντήσω στην ερώτησή σου αλλά θέλω να παρατηρήσω ότι αν είναι αυθαίρετη εξαόροφη πολυκατοικία, τότε όλα μπορώ να τα περιμένω. Δεν ανίχνευσες πουθενά σίδερα; Έβαλαν οι δικοί σου ανιχνευτή οπλισμού;

 

Μήπως να προειδοποιούσες τους ιδιοκτήτες να τα μαζεύουν σιγά-σιγά; Γιατί από το 1999 που έγινε ο σεισμός στην Πάρνηθα περάσαν πάνω από 10 χρόνια. Και ξέρεις αυτά τα πράγματα είναι πιθανοτικά - στατιστικά

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι δυνατόν ρε παιδιά να μην υπάρχουν καθόλου σίδερα ? Δεν γίνεται. Και έχει περάσει ,αφού είναι Αθήνα, 2 μεγάλους σεισμούς . Του '81 και του '99. Δλδ αφού δεν έπεσε από μόνη της από στατικά φορτία είχε άλλες 2 ευκαιρίες να το κάνει.

 

JOAN S πραγματικά δεν ξέρω κι εγώ τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Από τα στοιχεία που πήρα απο το συνεργείο προκύπτει ότι σε καμία δοκό δεν ήταν δυνατόν η ανίχνευσή της διατομής του οπλισμού.

Τι εννοείς μ΄αυτό?

Ότι δεν μπόρεσαν να βρουν αν είναι π.χ. Φ10,Φ12,Φ14 κ.τ.λ ή ότι δεν βρίσκουν καθόλου ράβδους μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι δεν μπόρεσαν να δούν τι διατομή έχουν τα σίδερα.

Σίδερα υπάρχουν στις δοκούς άλλα δεν ξέρω αριθμό και διατομή

 

Επίσης θα ήθελα να σας πώ ότι ο κατασκευαστής έχει φτιάξει και την δίπλα πολυκατοικια

και το πατάρι του ισογείου (που έχει χρήση κατάστημα) το έχει ενώσει με την άλλη.

Δηλαδή στο επίπεδο του παταριού δεν υπάρχει αρμός μεταξύ των κτιρίων

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν θα με ενδιέφερε στην θέση σου το τι θα μου πει η πολεοδομία. Από μόνος σου θα έπρεπε να αναζητήσεις τέτοια στοιχεία.

Μακάρι να σε τσακώσει η πολεοδομία για να σε προστατεύσει από σοβαρά λάθη

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν εκθέτεις το πρόβλημά σου στον αρμόδιο υπάλληλο της πολεοδομίας? Θα σου πει το θέλει σε αυτές τις περιπτώσεις.

Και κάτι άλλο. Στα υπ/τα βρήκατε λεπτομερώς τα σίδερα?

Μήπως να δοκίμαζες και με ένα άλλο συνεργείο?

Με ποιο κανονισμό θα ελέγξεις το κτήριο?

Με τα θεμέλια τι κάνεις????

Στη θέση σου μάλον δεν θα υπέγραφα τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

και τι σε νοιάζει άμα έχει οπλισμό το δοκάρι;

Εσύ θεώρησε ότι δεν έχει και κάνε έλεγχο και ενίσχυση.

Ούτως ή άλλος σίγουρα θα θελει ενισχύσεις τι να κάνεις 5 εκ παραπάνω gunite;

 

Και στο κάτω κάτω εσύ υπογράφεις, άσε που οι έλεγχοι δεν σου λένε πόσα σίδερα έχει μέσα άλλα που περίπου υπάρχουν και με απόκλιση 2Φ. Αν δεν ανοίξεις δεν μαθαίνεις.

 

Για αυθαίρετη 6όροφη του ΄70 θα βασιζόσουν στο τι θα βγάλει το όργανο;

 

Α και πες μας που είναι η πολυκατοικία να μην μπούμε

Link to comment
Share on other sites

'Αρη το μεγάλο λάθος είναι ότι 12 οικογένειες έχουν την περιουσία τους στον άερα.

Η πολεοδομία από την άλλη και συγκεκριμένα το τμήμα αυθαιρέτων μας έχει φρενάρει 2,5 χρόνια (γιατί όπως ισχυρίστηκαν θα έβαζαν την άδεια με 8,5 χιλιάδες ευρώ!!!!!!!).

Το συνεργείο το έχω πληρώσει από την τσέπη μου επειδή δεν ήθελα να υπογράψω κάτι το οποίο δεν ισχύει.

Επίσης επειδή εκεί μέσα υπάρχουν ιδιοκτήτες που για τους δικούς τους λόγους μας φρενάρουν και αυτοί για αυτόν τον λόγο δεν έχω προβεί σε τομές στις δοκούς.

Συγκεκριμένα όταν έφερα το συνεργείο πήγαν και ρώτησαν την πολεοδομία εάν πράττω σωστά.

 

Evan και εγώ κάπως έτσι έχω σκεφτεί να το αντιμετωπίσω. Θα κάνω μια τεχνική έκθεση για τις παραδοχές που θα κάνω (δοκοί, θεμέλια) προκειμένου να προβώ σε επίλυση χωρίς ψέματα και απο έκει και πέρα ότι θέλει άς γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Με την μια επίσκεψη στην Πολεοδομια; Είσαι σίγουρος ότι θα πληρωθεις; Οι μισοί δεν θέλουν και οι υπόλοιποι δεν σε εμπιστεύονται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.