Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικές μελέτες από μηχανικούς Τ.Ε.


Recommended Posts

Είμαι πολιτικός μηχανικός και θα ήθελα να θίξω ένα θέμα που πιθανό έχει ξανασυζητηθεί.Αφορμή στάθηκε ένα mail που έλαβα από ένα <<συνάδελφο μηχανικό Τ.Ε.>> το οποίο παραθέτω και παρακαλώ για τα σχόλιά σας:

 

Στατικές Μελέτες Κτιρίων

 

Αναλαμβάνω Στατικές Μελέτες Κτιρίων ή άλλης κατασκευής.

Για νέες οικοδομές ή ενισχύσεις παλαιών κτιρίων.

Στατικές μελέτες κτιρίων για οπλισμένο σκυρόδεμα,

ή σύμμικτο (μεταλλικό με πλάκες από σκυρόδεμα)

ή μεταλλικό με επικάλυψη πανέλων (βιομηχανικά κτίρια).

 

Αναλαμβάνω δύσκολες στατικές μελέτες οι οποίες απαιτούν

σύγχρονο λογισμικό, με πεπερασμένα στοιχεία τα οποία να

υποστηρίζουν πολλαπλά υλικά ταυτόχρονα όπως ενισχύσεις

με μανδύες ή μεταλλικά. Ελέγχους με Ευρωκώδικες,

ποιοτική δουλειά με πολλές κατασκευαστικές λεπτομέρειες

στα σχέδια.

 

Αν με χρειαστείτε τηλεφωνήστε μου ή στείλτε e-mail.

Στέλνω συνημμένη την κάρτα μου.

Ευχαριστώ.

 

H αγανάκτησή μου νομίζω θα πρέπει να θεωρηθεί δικαιολογημένη οταν ένας <<μηχανικός Τ.Ε.>> έχει το θράσος να στέλνει τέτοιου είδους mail σε διπλωματούχους μηχανικούς ζητώντας τι? να του ανατεθεί από οποιονδήποτε συνάδελφο η εκπόνηση κάποιας μελέτης? από πότε οι απόφοιτοι ΤΕΙ μπορούν να υπογράφουν οποιαδήποτε μελέτη με πεπερασμένα,ενισχύσεις,μεταλλικά κλπ.?Ποιος ο ρόλος του Τ.Ε.Ε. και της Πολιτείας γενικότερα? Εν πάσει περιπτώσει μέχρι που φτάνουν επιτέλους τα δικαιώματα των μηχανικών Τ.Ε. και πως εμείς θα διασφαλίσουμε τα δικά μας διακιώματα,το επίπεδο των σπουδών μας και τον μόχθο τόσο τον δικό μας όσο και των οικογενειών μας που μας σπούδαζαν επί 5 χρόνια? Με ποιον τρόπο κατά την γνώμη σας θα πρέπει να γίνει σαφές στον πολίτη η ποιοτική διαφορά ενός διπλωματούχου μηχανικού από ένα Τ.Ε.?

Ζητώ συγνώμμη για την έκταση του thread και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεισ σας.

 

Συμπληρωστε την ειδικοτητα σας στο προφιλ σας.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε επειδή ένα κάρο θέματα έχουν ανοίξει και έχουν κλείσει για λιγότερο "βαριές" εκφράσεις, θα σε προέτρεπα καταρχήν να χαμηλώσεις τους τόνους. Δεύτερον δεν είδα πουθενά να αναφέρει ότι υπογράφει ο ίδιος αναγκαστικά. Ξέρω ένα κάρο μηχανικούς, Διπλωματούχους και μη, που εκπονούν μελέτες για τρίτους χωρίς να υπογράφουν την τελική μελέτη οι ίδιοι.

 

ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΟΙΠΑ: Ποιός ο ρόλος του ΤΕΕ και της Πολιτείας στην μη απόδοση σαφών δικαιωμάτων στους μηχανικούς Τ.Ε.; Αυτά που λέει το ΤΕΕ (διώροφο κλπ κλπ) είναι τα δικαιώματα των υπομηχανικών και όχι των αποφοίτων ΤΕΙ. Με ποιό δικαίωμα το ΤΕΕ εμποδίζει επανειλλημένως την έκδοση των ΠΔ; Αυτό που υφίσταται πάντως είναι το πετσοκομμένο, ως προς την ανάλυση των δικαιωμάτων, ΠΔ318/94 όπου αναφέρει στα μη καταργηθέντα άρθρα του ότι οι μηχανικοί ΤΕ έχουν δικαίωμα να δραστηριοποιούνται αυτόνομα και ελεύθερα στον τομέα τον οποίον έχουν σπουδάσει.

 

Όσο για την εικόνα που έχει ο πολίτης μην αγχώνεσαι, έχει φροντίσει η λασπολογία 30 χρόνων ώστε να αποφεύγει τους μηχανικούς ΤΕ όπως ο διάολος το λιβάνι.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε, κάτσε cna, διότι δεν μας τα λες καλά...

 

Συμφωνώ να μπορείς να δουλεύεις όπως θες. Δικαίωμα σου, δικαίωμά τους να σε επιλέξουν κι εγώ να μην έχω να φάω.

 

Δικαίωμα του ανθρώπου να στείλει email και να βρει πελάτες. Δικαίωμα του emantsik να νευριάζει...

 

Αλλά τα περί "λασπολογίας 30 ετών" τί τα θες;

Εσείς παναγίτσες είσαστε;

Και για του λόγου το αληθές, θα κάνω μια ερώτηση μόνο: η σφραγίδα των ΤΕ, τί σχήμα έχει βάσει ΠΔ;

Link to comment
Share on other sites

acnt να το αποσύρω πάραυτα αν σας ενοχλεί. Πώς αλλιώς όμως θα μπορούσα να χαρακτηρίσω τις θέσεις του ΤΕΕ ότι δηλαδή οι απόφοιτοι ΤΕΙ είναι επικίνδυνοι για την κοινωνία; Υπάρχουν τυπωμένες σε δεκάδες άρθρα και ανακοινώσεις του ΤΕΕ. Εσύ πώς θα χαρακτήριζες τέτοιες απόψεις;

 

Όσο για την σφραγίδα ορθογωνική 3,5Χ8 εκ (αν θυμάμαι καλά) όπου θα αναφέρει ευκρινώς τον τίτλο Πτυχιούχος Μηχανικός (ειδικότητα) Τ.Ε.. Στον συγκεκριμένο ιστοχώρο χρησιμοποιώ το Πτυχιούχος Πολιτικός Δομικών Έργων Μηχανικός Τ.Ε. και το τονισμένο κείμενο το βάζω γιατί είναι βέβαιο ότι δεν καταλαβαίνει ο απλός πολίτης πως τα Δομικά Έργα είναι κλάδος της επιστήμης του Π.Μ. και αμφιβάλλω βέβαια εάν μπορεί να συνδέσει άμεσα τα Δομικά Έργα με τα Κτηριακά Έργα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cna, αν ήθελες να έχεις τα ίδια δικαιώματα με ένα διπλωματούχο γιατί δεν έδωσες κατατακτήριες να περάσεις σε Πολυτεχνική σχολή, να κάτσεις να διαβάσεις και να εξεταστείς σε Πανεπιστημιακού επιπέδου μαθήματα και να μπορείς να υπογράφεις ότι σου επιτρέπεται ως διπλωματούχος? Αντ΄αυτου προτίμησες την 3ετή (αν δεν κάνω λάθος) φοίτηση στα ΤΕΙ με κατώτερου (κατά την γνώμη μου) επιπέδου μαθήματα και λιγότερα εν τέλει <<εφόδια>> όσον αφορά τις γνώσεις σου στον τομέα που δραστηριοποιέισαι σε σχέση με έναν διπλωματούχο.Δεν νομίζεις ότι είναι λάθος η ισοπέδωση των πάντων ? Όσον αφορά το θέμα της υπογραφής αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο <<αγκάθι>> για τον χώρο μας που επιτέλους θα πρέπει να λυθεί με κάποιον τρόπο.Επιτέλους θα πρέπει όλοι να ασχολούνται και να υπογράφουν αυτό που ξέρουν ανάλογα από την εκπαίδευση που έχουν.Δεν θα πρέπει δηλ. κατά τη γνώμη μου να υπογράφουν ΑΡΧ οι Πολιτικοί, ΣΤΑΤ οι ΑΜ,κ.ο.κ.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ emantsik:

Κάνεις λάθος, η φοίτηση είναι 4ετής. Για τις κατατακτήριες δεν θα κάτσω να απολογηθώ μιας και υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο και όχι μόνο η σφραγίδα και η υπογραφή. Επιπλέον θα σου θυμήσω την άσκηση του επαγγέλματος του Διπλωματούχου Μηχανικού από απόφοιτους κολλεγίων της αλλοδαπής (3+1 χρόνια σπουδών), οι οποίοι καλούνται στην χειρότερη των περιπτώσεων να δώσουν 2-3 μαθήματα και όχι να εισαχθούν στο 2 έτος σπουδών του Πολυτεχνείου, όπως συμβαίνει με τους αποφοίτους ΤΕΙ.

 

 

Επίσης προφανώς δεν γνωρίζεις ότι τα ΤΕΙ είναι τμήμα της Ανώτατης Εκπαίδευσης, όπως και δεν γνωρίζεις ότι κατατάσσονται στην 6η βαθμίδα του Ευρωπαϊκού Πλαισίου Προσόντων, σε όλη την υπόλοιπη ΕΕ πλην της Ελλάδας και απολαμβάνουν τα αντίστοιχα δικαιώματα που απορρέουν από την κατάταξη αυτή. Επαναλαμβάνω σε όλη την υπόλοιπη ΕΕ πλην της Ελλάδας!

Επίσης θα σου υπενθυμίσω ότι ο Διπλωματούχος Μηχανικός δεν δραστηριοποιείται μόνο στα κτηριακά έργα αλλά σε συνολικά περισσότερες από 5 κατηγορίες έργων. Οπότε επέτρεψέ μου να απαιτώ να έχω δικαιώματα στην 1 από τις 5 κατηγορίες στην οποία έχω ειδικευτεί.

 

Όσον αφορά την ποιότητα των ΤΕΙ θα σε παρακαλέσω, μιας και όπως λες εξέφρασες προσωπικές απόψεις, να αφήσουμε την Ανεξάρτητη Αρχή Αξιολόγησης να αποφανθεί για αυτό το ζήτημα.

Συμφωνώ ότι κάποια στιγμή θα πρέπει όλα να λυθούν αλλά χωρίς συντεχνιακές παρωπίδες, με ισχυρό αίσθημα δικαιοσύνης κλπ κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε cna, αν ήθελες να έχεις τα ίδια δικαιώματα με ένα διπλωματούχο γιατί δεν έδωσες κατατακτήριες να περάσεις σε Πολυτεχνική σχολή, να κάτσεις να διαβάσεις και να εξεταστείς σε Πανεπιστημιακού επιπέδου μαθήματα και να μπορείς να υπογράφεις ότι σου επιτρέπεται ως διπλωματούχος? Αντ΄αυτου προτίμησες την 3ετή (αν δεν κάνω λάθος) φοίτηση στα ΤΕΙ με κατώτερου (κατά την γνώμη μου) επιπέδου μαθήματα και λιγότερα εν τέλει <<εφόδια>> όσον αφορά τις γνώσεις σου στον τομέα που δραστηριοποιέισαι σε σχέση με έναν διπλωματούχο.Δεν νομίζεις ότι είναι λάθος η ισοπέδωση των πάντων ? Όσον αφορά το θέμα της υπογραφής αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο <<αγκάθι>> για τον χώρο μας που επιτέλους θα πρέπει να λυθεί με κάποιον τρόπο.Επιτέλους θα πρέπει όλοι να ασχολούνται και να υπογράφουν αυτό που ξέρουν ανάλογα από την εκπαίδευση που έχουν.Δεν θα πρέπει δηλ. κατά τη γνώμη μου να υπογράφουν ΑΡΧ οι Πολιτικοί, ΣΤΑΤ οι ΑΜ,κ.ο.κ.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω : Ούτε οι Πολιτικοί Μηχανικοί, Αρχιτέκτονες, Τοπογράφοι, Χημικοί κτλ πρέπει να έχουν δικαίωμα υπογραφής Η/Μ μελετών έστω και μικρής ισχύος. Οι εποχές που οι Η/Μ μελέτες μπορούν να διαχωριστούν σε απλές και σύνθετες έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Σήμερα που γίνεται λόγος για εξοικονόμηση ενέργειας στον κτηριακό τομέα πρέπει οι Η/Μ μελέτες να γίνουν υποχρεωτικές για την έκδοση οικοδομικής άδειας ανεξαρτήτως του μεγάθους της κατασκευής και επιπλέον να υπογράφονται αποκλειστικά και μόνο από Μηχανολόγους-Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς και τις αντίστοιχες ειδικότητες των ΤΕΙ με κάποιους περιορισμούς όπως ισχύει και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η νομοθεσία περί επαγγελματικών δικαιωμάτων μετρά πάάάρα πολλά χρόνια , θα συναντήσουμε ακόμη και μηχανολόγους και τοπογράφους να υπογράφουν στατικά διώροφου , πολ μηχανικούς να υπογράφουν πυροπροστασία , χημ. μηχανικούς και πειβαλλοντολόγους να είναι "ριγμένοι" σε θέματα επαγγελματικών δικαιωμάτων.

 

Όλοι αυτοί οι χωρισμοί της "πίττας" έγιναν κάποτε χωρίς εμάς και εμείς έχουμε βρεί άλλο ένα σημείο "τριβής" και "φαγωνόμαστε".

 

Θα εφαρμοστεί σύντομα και εδώ η κοινοτική νομοθεσία περί επαγγελματικών δικαιωμάτων. Μέχρι τότε , ας κάνουμε λίγη ανακωχή από τις "μάχες".

 

Σας παρακαλώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

και τις αντίστοιχες ειδικότητες των ΤΕΙ με κάποιους περιορισμούς όπως ισχύει και σήμερα.

 

Κανένας περιορισμός δεν υφίσταται για Μηχανικούς ΤΕΙ γιατί πολύ απλά δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα. Αυτά που ισχύουν σήμερα είναι για σχολές του 1960 και καταχρηστικά εφαρμόζονται στους Μηχανικούς ΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.