Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικές μελέτες από μηχανικούς Τ.Ε.


Recommended Posts

Μόνο που το έργο το έχω ξαναδεί cna. Και ξέρω που καταλήγει. Ελπίζω να προλάβω τα χειρότερα για αυτό μιλάω έτσι. Κανείς δεν έδωσε το δικαίωμα σε αυτό το thread για σχόλια τύπου "κάποια στιγμή σε συζήτηση που είχα με καθηγητή του ΤΕΙ μου ότι οι γνώσεις που παίρνουν οι απόφοιτοι των ΤΕΙ είναι για να μπορούν να σταθούν στην αγορά εργασίας σαν υπάλληλοι στους Πολιτικούς Μηχανικούς διότι δεν είχαν τις γνώσεις να κάνουν κάτι παραπάνω."

 

Αν πω εγώ για καθηγητή Πολυτεχνείου που έλεγε πως οι Μηχανικοί του ΕΜΠ είναι μόνο φύκια σε συσκευασία με μεταξωτές κορδέλες, θα άρεσε; Και επιπλέον πόσοι θα ήξεραν ότι όντως μου το είπε καθηγητής και δε λέω του κεφαλιού μου;

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα συνάδελφε αλλά εφόσον δεν μπορούμε να αποδείξουμε τίποτα από πράγματα που ειπώθηκαν σε διαπροσωπικές συζητήσεις ας μείνουμε σε αυτά που μπορούμε να αποδείξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συνάδελφοι αλλά θα κλειδώσω το θέμα.

Λέμε συνεχώς πράγματα που έχουν ειπωθεί άπειρες φορές και μάλλον πάμε για χειρότερα.

Αν κάποιος έχει αντίρρηση ας επικοινωνήσει μαζί μου με π.μ

Σας ευχαριστώ πολύ

 

edit:

έλαβα το παρακάτω π.μ από τον συνάδελφο kostaspde το οποίο ζήτησε να δημοσιευτεί

 

"

Θεωρώ ιδιαίτερα προσβλητική τη χρήση των εισαγωγικών («») καθώς και όλου του περιεχομένου του πρώτου μηνύματος. Αν νιώθεις πια κάτι το τόσο ξεχωριστό σαν επίπεδο ή κλάδος τότε απλά μη χρησιμοποιείς τη λέξη συνάδερφος ή μηχανικός. Χρησιμοποίησε τον όρο απόφοιτος ΤΕΙ. Δε το θεωρούμε προσβολή (ασχέτως πώς το εννοείς εσύ).

Δε θέλω να μπω σε διαμάχη, αλλά θέλω να αναφέρω ότι κι εμείς μοχθούμε για να πάρουμε αυτό το οποίο μερικοί θεωρούν κουρελόχαρτο ή ωσάν διαφημιστικό έντυπο το οποίο διανέμεται και μπορεί να το πάρει καθένας έτσι απλά. Και οι δικές μας οικογένειες πληρώνουν για όσο σπουδάζουμε. Κι οι δικές μας οικογένειες στερούνται του εισοδήματος με το οποίο θα συνεισφέραμε στα βάρη της κρίσης, αν δουλεύαμε. Εγώ ξέρω, όπως και καθένας σε παρόμοια κατάσταση, πώς αισθάνομαι όταν σκέφτομαι ακόμη και το κόστος ενός καφέ τον οποίο θυσιάζω προκειμένου να καλύπτω πρωτίστως τις υποχρεώσεις μου για τη σχολή (εκτυπώσεις εργασιών, φωτοτυπίες σημειώσεων, χαρτιά, όργανα σχεδίασης, έξοδα μετακίνησης κ.α.).

Και στο κάτω-κάτω, ένα χαρτί όσο ταπεινό και να φαίνεται, δεν απαγορεύει σε κανέναν να εξελίσσεται και να διαβάζει, εκτός κι αν η μοναδική και αναγκαία εξέλιξη που αντιλαμβάνεσαι-δέχεσαι, είναι η εισαγωγή το Πολυτεχνείο, πράγμα που δεν το νομίζω γιατί ακόμη κι αυτοί που αποφοιτούν από εκεί συνεχίζουν το διάβασμα, όπως αρμόζει σε έναν Μηχανικό. Γιατί ο χρόνος φθείρει τη γνώση αν δε κρατάμε επαφή μαζί της."

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.