Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικές μελέτες από μηχανικούς Τ.Ε.


Recommended Posts

@gvarth

Είναι σίγουρο πως ο μηχανολόγος μπορεί να υπογράψει στατικά διώροφου;

Άρα μπορεί να κάνει μελέτη, έκδοση οικοδομικής άδειας και επίβλεψη στο διώροφο;

 

---------------

 

@emantsik

Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν δύο θέματα εδώ:

 

1.

Σε πείραξε ότι είναι ΤΕ και προσπαθεί να δουλέψει;

Το ότι εσύ έκανες 5 χρόνια και ο ΤΕ 4 χρόνια δε σημαίνει όμως πως ο συνάδελφος ΤΕ Δομικών έργων είναι ανεπαρκής για να κάνει στατικές μελέτες.

Το να υπονοεί κανείς κάτι τέτοιο σήμερα ακούγεται και λίγο αστείο.

 

2. Το πιθανότερο είναι τις στατικές σου μελέτες και εσύ να τις δίνεις αλλού, όπως κατά κανόνα γίνεται και δεν έχω πολυκαταλάβει και το λόγο. Γιατί συμβαίνει αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

To 1990-1991 , μπορούσε και από τότε δεν θυμάμαι να άλλαξε κάτι στην ... υπερσύγχρονη και ταχέως εξελισσόμενη νομοθεσία περί επαγγελματικών δικαιωμάτων. Πάντως , και τοπογράφοι θυμάμαι ότι μπορούσαν. Βέβαια , αυτά όλα σε εποχές και σε κτίρια που δεν απαιτείτο δυναμικός αντισεισμικός. Δεν βάζω βέβαια το χέρι στη φωτιά για σήμερα. Για τότε , ναι.

Link to comment
Share on other sites

Σε πείραξε ότι είναι ΤΕ και προσπαθεί να δουλέψει;

Το ότι εσύ έκανες 5 χρόνια και ο ΤΕ 4 χρόνια δε σημαίνει όμως πως ο συνάδελφος ΤΕ Δομικών έργων είναι ανεπαρκής για να κάνει στατικές μελέτες.

Το να υπονοεί κανείς κάτι τέτοιο σήμερα ακούγεται και λίγο αστείο.

 

 

"Αυτός" έκανε ενδεχομένως +1-2 χρόνια μέχρι να περάσει στο Πολυτεχνείο (λόγω υψηλότερης βάσης) και +1-2 χρόνια για να βγάλει το Πολυτεχνείο λόγω σαφώς αυξημένης δυσκολίας. Κατά συνέπεια τα "5 χρόνια" έγιναν "8-9 χρόνια" σε σύγκριση με τα "4 χρόνια" του ΤΕ. "Αυτός" επίσης με το που πήρε το δίπλωμά του και γράφτηκε στο ΤΕΕ, αναγκάστηκε να περάσει στο λαιμό του τη θηλειά του ΤΣΜΕΔΕ για την υπόλοιπη ζωή του και να "γράφει" το κοντέρ εισφορές βρέξει-χιονίσει, έχει-δεν έχει δουλειά (όπως αυτόν τον καιρό), σε σχέση με τον ΤΕ, ο οποίος μπορεί και να γράφτηκε στον ΟΑΕΕ, μπορεί και όχι (να του υπογράφουν άλλοι), και μπορεί τέλος πάντων αν βλέπει ότι μένει άνεργος για μεγάλο διάστημα να παύει την εγγραφή του στον ΟΑΕΕ και να απαλλάσεται προσωρινά από τις εισφορές.

Δεδομένου επιπλέον ότι έτσι όπως κατάντησε η Ελλάδα, για την πλειοψηφία της δουλειάς που υπάρχει εδώ, αρκούν και με το παραπάνω (τυπικά και ουσιαστικά) τα προσόντα του ΤΕ, ο διπλωματούχος νιώθει το έδαφος να φεύγει κάτω από τα πόδια του και ότι πέταξε στα σκουπίδια λεφτά και χρόνια γιατί παραμυθιάστηκε ότι θα έχει "το κάτι παραπάνω".

Για αυτό έχει αυξηθεί η γκρίνια τον τελευταίο καιρό, για αυτό ανοίγουν τόσα θέματα με τέτοιο στυλ, για αυτό πολλά θέματα ξεκινάνε αλλιώς και καταλήγουν πάντα έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αποφοίτησα από το ΤΕΙ Πειραιά το 1997 στο τμήμα Πολιτικών Δομικών Έργων και από το ΕΜΠ στη σχολή Πολιτικών Μηχανικών το 2003. Βαθμό πτυχίου είχα (7.3) τον ίδιο και στις 2 σχολές. Στο ΤΕΙ μόνο με παρακολούθηση και διάβασμα 1-2 απογεύματα ενώ στο πολυτεχνείο εάν δεν διάβαζα εντατικά και με παρακολούθηση δεν πήγαινα να γράψω.

 

Όταν φοιτούσα στο ΤΕΙ οι αντισειμικές ήταν μάθημα επιλογής και από τους 50 του εξαμήνου τις παρακολουθούσα 5-6 άτομα, από όλα τα μαθήματα στο ΤΕΙ μόνο 1 με έβαλε στο τρόπο σκέψης τού μηχανικού.Έχω φίλο από το ΤΕΙ που δεν ξέρει να διαβάσει ξυλότυπο. Κάποια στιγμή σε συζήτηση που είχα με καθηγητή του ΤΕΙ μου ότι οι γνώσεις που παίρνουν οι απόφοιτοι των ΤΕΙ είναι για να μπορούν να σταθούν στην αγορά εργασίας σαν υπάλληλοι στους Πολιτικούς Μηχανικούς διότι δεν είχαν τις γνώσεις να κάνουν κάτι παραπάνω.Τότε δυσφόρησα μετά από κάποια χρόνια κατάλαβα ότι είχε δίκιο.

 

Στο ΤΕΙ έμαθα περισσότερο πρακτικά πράγματα για την κατασκευή έτσι ώστε να σταθώ στο εργοτάξιο και να μην μου κάνουν το έξυπνο οι μαστόροι κυρίως έμαθα πως να κάνω κάτι αλλά δεν έμαθα γιατί το κάνω (αυτό το έμαθα στο ΕΜΠ).

Κλείνοντας θεωρώ ότι κακώς δίδονται δικαιώματα υπογραφής στατικών μελετών κτιρίων σε απόφοιτους ΤΕΙ (τουλάχιστον στους παλιούς που φοίτησαν 3 έτη και 6 μήνες πρακτική).

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

tpanag μην νομίζεις ότι όλοι βγάζουν τα ΤΕΙ στα 4 χρόνια ή ότι έχουν κάνει μικρότερη προσπάθεια γενικότερα. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι διαφορές πλέον έχουν να κάνουν κυρίως με το εύρος της επαγγελματικής ενασχόλησης. Ρώτα με και εμένα που ως Δομικών Έργων μπορώ να κατασκευάσω μόνο οικοδομικά έργα (και καλά να πάθω βεβαίως βεβαίως γιατί αυτήν είναι η ειδίκευσή μου) ενώ ο ΠΕ μπορεί να κατασκευάσει άλλες 4 κατηγορίες. Τέλος πάντων, προφανώς η πίτα έχει μειωθεί, προφανώς τα πράγματα ζορίζουν αλλά προφανώς δεν ευθυνόμαστε οι ΤΕ για όλα αυτά. Προφανώς επίσης απαιτούμε να μας μεταχειρίζεται η μάνα μας Ελλάδα όπως μας μεταχειρίζεται η υπόλοιπη ΕΕ.

 

Πάντως πρόσεξε κάτι ακόμα: δεν υπαγόμαστε στο ΤΣΜΕΔΕ λόγω προγενέστερης απόφασης του ταμείου που δεν μας θεωρεί μηχανικούς (ΤΣΜΕΔΕ: Ταμείο Συντάξεων Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων). Εγγραφόμαστε στο ΤΣΜΕΔΕ όταν με το καλό γίνουμε Εργολήπτες Δημοσίων Έργων, όταν δηλαδή εγγραφούμε στο ΜΕΕΠ. Οπότε το μένος σου εναντίον των ΤΕ και την "αποφυγή" εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ να το στρέψεις προς τους πραγματικά υπεύθυνους. Αν το ψάξετε καλά το ζήτημα θα διαπιστώσετε ότι οι ίδιες οι κινήσεις των συντεχνιακών σας φορέων ήταν αυτές που οδήγησαν στην "ευελιξία" τους ΤΕ.

 

georgecv: το έχεις επαναλάβει άπειρες φορές το "ιστορικό" σου. Όμως οι αντισεισμικές ποτέ δεν ήταν μάθημα επιλογής αλλά υπήρχαν ενσωματωμένες στο οπλισμένο σκυρόδεμα ΙΙ μέχρι και το 2001 οπότε τα μαθήματα διαχωρίστηκαν, η δυναμική των κατασκευών έγινε βασικό μάθημα και τέλος πάντων οι αλλαγές βελτίωσαν κατά πολύ την κατάσταση.

 

Για να τελειώνουμε με τις στατικές μελέτες: αν μπορέσετε να μου αποδείξετε ότι κάθε στατική μελέτη δεν είναι εφαρμογή υπάρχουσας γνώσης αλλά διερεύνηση ανεξερεύνητων τομέων της μηχανικής τότε δεν θα ασχοληθώ ποτέ ξανά με στατικές μελέτες. Αν όμως δεν μπορέσετε να το αποδείξετε τότε ας κλείσουμε μια και καλή το θέμα των στατικών μελετών. Επίσης οι έχοντες υπαλλήλους ΤΕ στα γραφεία τους να μην τους βάζουν να κάνουν στατικές μελέτες αφού όπως λέτε δεν έχουν το επιστημονικό υπόβαθρο γι' αυτήν την εργασία. Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας πια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω πως μερικοί "ανώτεροι" προσπαθούν να κάνουν μπ*****ο το forum κάθε 3 κ λίγο. Δεν είναι πια καν αστείο... Το ποιοι είναι οι Μηχανικοί ΤΕ και ποιοι όχι, το ξέρουν στην αγορά εργασίας οι εργοδότες τους και αυτοί που τους προτιμούν. Όλα τα άλλα είναι τούφες (πολλές τρίχες μαζί και στη περίπτωση αυτή και κατσαρές)...

Link to comment
Share on other sites

Έλα συνάδελφε, δεν είναι πρέπουσες τέτοιες εκφράσεις. Οκ και εγώ μίλησα για λασπολογία αλλά επί υπαρκτής βάσης. Όσο η κουβέντα γίνεται με πολιτισμένο τρόπο ουδέν κακόν αμιγές καλού...

Link to comment
Share on other sites

Cna όταν φοίτησα εγώ στο μπετό 2 με καθηγήτρια τη Πεζερίδου δεν ήταν δεν ήταν ο αντισεισμικός στην ύλη.Αντισεισμικό έκανε ο Παπαντωνίου και ήταν προαιρετικό μάθημα στο στ εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνάδελφε αποφοίτησα από το ΤΕΙ Σερρών και πρόλαβα τα μαθήματα προ και μετά ανωτατοποίησης και αναδιαμόρφωσης του προγράμματος σπουδών. Στις Σέρρες τουλάχιστον ο αντισεισμικός σχεδιασμός ήταν στο οπλισμένο σκυρόδεμα ΙΙ και η δυναμική των κατασκευών προαιρετικό μάθημα. Με την αναδιάρθρωση έγιναν οι αλλαγές που ανέφερα. Όπως και να έχει τα πράγματα εξελίσσονται. Όπως και να έχει περιμένω να μου απαντήσετε με ποιόν τρόπο συντάσσονται οι στατικές μελέτες: βάσει υπάρχουσας γνώσης (βλέπε ΕΚΩΣ, ΝΕΑΚ, επίλυση κατά Μarcus ή Czerny κλπ) ή βάσει διερεύνησης νέου πεδίου γνώσεως (αυτό βασικά λαμβάνει χώρα μόνο στο διδακτορικό).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.