Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα ευθύνης


Recommended Posts

αγαπητέ tsitsikos

Για την ασυμφωνία των σχεδίων την ευθύνη φέρει ο μελετητής μηχανικός.

Σε δεύτερο βαθμό η κατασκευάστρια εταιρεία εάν και εφόσον της παραδόθηκε πλήρης μελέτη, φέρει ευθύνη που δεν διεπίστωσε την ασυμφωνία.

Σε ενδεχόμενο δικαστήριο δύσκολα θα καταλογιστεί ευθύνη στην κατασκευάστρια για την μη διαπίστωση του λάθους.

Αυτά σχετικά με τα ερωτήματά σου. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάποια πράγματα.

1. Η μετατόπιση του κτιρίου προκαλεί μεγάλη βλάβη (και ποιά) στους ιδιοκτήτες;

2. Μήπως άλλος έκανε το τοπογραφικό (και την χάραξη) και άλλος τα αρχιτεκτονικά;

3. Οι συνάδελφοι που εμπλέκονται τι άποψη έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι

 

Το κτίριο έχει τοποθετηθεί σωστά σύμφωνα με το τοπογραφικό, η κατασκευάστρια εταιρία παίρνοντας τον πλήρη φάκελο ανέθεσε σε εξωτερικό τοπογράφο την χάραξη του κτιρίου δίνοντας του το προαναφερθέν σχέδιο όπου μέσα σε αυτό υπήρχε και το ΔΕ.

Θέλω να επισημάνω το εξής ότι κάτι γίνεται αντιληπτό σε δύο σχέδια όταν για παράδειγμα στο ένα σχέδιο το κτίριο όχι μόνο έχει αλλαγή στους άξονες αλλά και ως προς την στροφή του, ξαναλέω ότι τα δύο σχέδια δείχνουν ίδια διότι σε ξεγελά μια αναγραφόμενη απόσταση από την Ε.Ο η οποία είναι ίδια άσχετα αν το κτίριο έχει μετατοπιστεί στο ΔΚ.

Το πρόβλημα έρχεται στο γεγονός στο σχεδιασμό του περιβάλλοντα χώρου, όπου δεν χωράνε διάφορες θέσεις στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει το είπαμε κλασσικό σφάλμα στα σχεδιαστικά.

Το θεμα είναι έχει παραβιάσει πλάγιες αποστάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το Τοπογραφικό Διάγραμμα υποδεικνύει τη θέση του κτηρίου στο οικόπεδο.

 

Το Διάγραμμα Κάλυψης περιγράφει/αναλύει τα επιτρεπόμενα και πραγματοποιούμενα στοιχεία που αφορούν τους όρους δόμησης.

 

Για άλλο λόγο υπάρχει το ένα για άλλο λόγο το άλλο. Εξάλλου σε πάμπολα διαγράμματα κάλυψης (λόγω χώρου) σχεδιάζεται μόνο το κτήριο.

 

Και για να το πω πιο απλά: ακόμη και αν το Δ.Κ. δείχνει το κτήριο στο φεγγάρι ο υπάλληλος θα ελέγξει τα αναγραφόμενα και ο κατασκευαστής ενδεχομένως δε θα το δει καν αφού θα τοποθετήσει το κτίσμα με βάση το Τοπογραφικό.

 

Επίλογος: το Δ.Κ. ανήκει στην Αρχιτεκτονική Μελέτη. Περιττό να πω ποιος ευθύνεται!

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση,διοτι κάτι δεν καταλαβαινω καλα.

το τοπογραφικο δεν δειχνει μόνο την υπαρχουσα κατασταση,ενω το προβλεπόμενο κτίριο

φαίνεται μόνο στο ΔΚ?οπου ωφειλει να ειναι εκει που πρέπει και αν γινει αλλαγή πρεπει να κανεις ενημερωση αδειας με καταθεση νεου ΔΚ και μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση Ο.Α. στο τοπογραφικό πρέπει να φαίνεται κ το κτίριο όπως πρόκειται να κατασκευαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Απο πότε?εγω μεχρι πριν 3 χρονια ποτε δεν εκανα κατι τετοιο και ποτε κανεις δεν μου ειπε κατι τετοιο.εδω δεν μου φαινετε να ισχυει κατι τετοιο ,εκτος κατι να αλαξε τα 3 τελευταια χρονια.που δεν νομιζω.που το γραφει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε γλέντια! Για τους υπαλλήλους το λέω...

 

Ξανακοίτα το Προδιαγραφές μελετών για έκδοση οικοδομικών αδειών 89 στα Downloads.

 

Μπάι δε γουέι: και στο Διάγραμμα Κάλυψης μιλάει για οικόπεδο αλλά εκεί πρυτανεύει, τουλάχιστον άτυπα, η λογική - αν το οικόπεδο είναι μεγάλο δεν το βάζεις για να χωρέσει η...έκθεση ιδεών.

Link to comment
Share on other sites

εχω βγαλει πανω απο 300 αδειες ,ουδεποτε το εκανα.και δεν νομιζω να το εχει κανει και κανεις αλλος εδω-χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια.θα ρωτησω αυριο και θα σας πω.

ΥΓ λες να μας κανουν εξαιρεση τους παληους που ξενινησαμε πριν το 89?:D:D

ΥΓ2 ναι οντως το λεει.ειδες ποσα μαθαινει κανεις σε ενα φορουμ?

ΥΓ3 μολις πηρα τηλεφ σε συναδελφο αρχιτεκτονα ,που ασχολειται αποκλειστικα και φουλ με οικοδ αδειες.μου ειπε οτι εντος σχεδιου πολεως μόνο το κανει.στα εκτος σχεδιου και στους οικισμους δεν το κανει και δεν το ζητα η τοπικη πολεοδομια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.