Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα ευθύνης


Recommended Posts

Αυτά παθαίνει όποιος κατασκευάζει χωρίς μελέτη εφαρμογής...

Να δώ πότε θα καταλάβουμε ότι η μελέτη της πολεοδομίας ΔΕΝ αρκεί για την κατασκευή και είναι απαραίτητη η Μελέτη Εφαρμογής.

 

Επι του προκειμένου τώρα, η πολεοδομία δεν ευθύνεται.

 

Το Διάγραμμα Κάλυψης, δεν μπορεί να θεωρηθεί κατασκευαστικό σχέδιο. Το Διάγραμμα Κάλυψης, αφορά τον έλεγχο των πολεοδομικών διατάξεων απο την υπηρεσία.

Εαν το κτίριο είναι στην σωστή θέση στο Τοπογραφικό, η ευθύνη βαρύνει την Κατασκευαστική και η ασυμφωνία με το Διάγραμμα Κάλυψης είναι προσχηματική, αλλά ένα μέρος ευθύνης βαρύνει μέχρι ένα σημείο και τον Επιβλέποντα.

Εαν το κτίριο είναι στην λάθος θέση στο Τοπογραφικό, η ευθύνη βαρύνει τον Επιβλέποντα, αλλά ένα μέρος ευθύνης βαρύνει μέχρι ένα σημείο και την Κατασκευαστική.

Link to comment
Share on other sites

Αχιλλέα μας τα μπερδεύεις.

Ο επιβλέπων εφαρμόζει εγκεκριμένα σχέδια άρα όχι ευθύνη

Η υπηρεσια εγκρίνει διαφορετικά σχέδια άρα ευθύνη

Ο μελετητής είναι απρόσεκτος άρα ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Για μισό λεπτό, αφού και στο τοπογραφικό αλλά και στο ΔΚ εκτός της απόστασης από την ΟΓ, υπάρχουν και οι αποστάσεις από τα όμορα, πως δεν ήταν εμφανής η διαφορά?

Εφόσον το κτήριο μετατοπίσθηκε, τότε οι αποστάσεις θα ήταν διαφορετικές.

Επίσης υπάρχει και άλλο σχέδιο. Το διάγραμμα εκσκαφών που αυτό στην ουσία είναι και το σχέδιο με το οποίο ξεκινάμε μια κατασκευή.

Αυτό με ποιο ταιριάζει?

Εγώ συνεχίζω να πιστεύω πως οι ευθύνες είναι όπως τις είχα περιγράψει.

1. O μελετητής έχει ευθύνη διότι τα σχέδια που προσκόμισε στην υπηρεσία δεν ήταν σωστά.

2. Η υπηρεσία διότι ενέκρινε σχέδια που ήταν εμφανώς λάθος.

3. Ο επιβλέπων διότι δεν όρισε, μετά από διερεύνηση με τον ιδιοκτήτη και τον μελετητή, την σωστή θέση του κτηρίου στο έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

erling λίγο move να γίνει το σχέδιο δεν το παίρνεις χαμπάρι ιδίως σε μεγάλα οικόπεδα. Την έχω πατήσει και ξέρω πως πονάει.

Ο επιβλέπων όμως (που ενδεχομένως να είναι το ίδιο πρόσωπο με τον μελετητή) έχει εφαρμόσει εγκεκριμένο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω να σας πω με ακρίβεια ποιός φταίει

θα μπορούσα να δεχθώ πως πρόκειται για απροσεξία που σε όλους μας θα μπορούσε να τύχει

 

αυτό που θέλω να σχολιάσω είναι πως ο επιβλέπων είναι μεγάλος κουκουρούκου

δεν κοιταξε τα σχεδια καθόλου;;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Ερώτηση,

στην περίπτωση που δεν προσκομιστεί τωρινός τίτλος οικοπέδου από τον ιδιοκτήτη, και συνταχθεί τ.δ. βάση παλαιού τίτλου που δώθηκε απο τον ιδιοκτήτη, τι ευθύνες έχει ο ιδιώτης μηχανικός που συνέταξε το τ.δ.?, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην λάβεις στα χέρια σου το πρόσφατο συμβόλαιο του ακινήτου, από τη στιγμή μάλιστα που γνωρίζεις (όπως διαφαίνεται από τα γραφόμενά σου) ότι αυτός υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Υποθετική ειναι η ερώτηση,  γνωρίζοντας πως ο εκάστοτε μηχανικος δεν ειναι ντετεκτιβ.., και συντάσει τ.δ. βάση των συμβολαιων που του δινονται.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,

στην περίπτωση που δεν προσκομιστεί τωρινός τίτλος οικοπέδου από τον ιδιοκτήτη, και συνταχθεί τ.δ. βάση παλαιού τίτλου που δώθηκε απο τον ιδιοκτήτη, τι ευθύνες έχει ο ιδιώτης μηχανικός που συνέταξε το τ.δ.?, ευχαριστώ

 

τι εννοεις "ευθύνες"?

 

ποιο τοπογραφικο διαγραμμα?

αυτο που επισυναπτεται στο πωλητηριο και δεν σου το εφεραν,

ή αυτο που "θα" κανεις  τωρα εσυ?

 

δλδ εχεις ενα συμβολαιο και με βαση αυτο κανεις τοπογραφικο

Και πού ξερεις αν αυτο το "ακινητο" ειναι οπως περιγραφεται στο συμβολαιο?

 

υποθετω οτι η ερωτηση επρεπε να ειναι

μου λενε να κανω ενα τοπογραφικο με βαση την περιγραφη του συμβολαιου.

Μπορω?

 

- οχι δεν μπορεις

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μισο...

 

Σου αναθέτει ένας πελάτης την σύνταξη τ.δ., σου προσκομίζει και το συμβόλαιο του. Μαθαίνεις σε μεταγενέστερο χρόνο ότι το συμβόλαιο ήταν παλιό, δηλαδή δεν έχει ισχύ. Ποια ειναι η ευθύνη του μηχανικού? (και αν εχει)  Αυτή ειναι η ερώτηση.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.