Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Δασαρχείου - υπάρχει χρονική ισχύς;


Recommended Posts

Πελατης μου αγορασε αγροτεμαχιο με βεβαιωση δασαρχειου οτι προκειται για γεωργικη εκταση το 2001. Δημοσιευση σε εφημεριδες δεν εγινε ποτε.

 

Τωρα και η πολεοδομια (για καταθεση φακελου) και η νομαρχια (για ενα αλλο δικαιολογητικο) μου ζητανε τις δημοσιευσεις.

 

Γνωριζει κανεις αν μπορω να προβω στην δημοσιευση τωρα παρολο που εχουν περασει 9 χρονια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν έχει γίνει Πράξη Χαρακτηρισμού κατά το Ν.998 και έχει περάσει το προβλεπόμενο χρονικό διάστημα από τη δημοσιοποίηση, τότε αυτή είναι "ακλόνητη" οπότε το δασαρχείο δίνει τη σχετική βεβαίωση "τελεσιδικίας".

Άρα αν ο πελάτης σου έχει οποιασδήποτε άλλης μορφής βεβαίωση, για να είναι κατοχυρωμένος σε κάθε περίπτωση, το καλύτερο θα ήταν να συνεννοηθεί με το δασαρχείο για το πώς να προχωρήσει στη διαδικασία δημοσιοποίησης ώστε να μπορεί στη συνέχεια να πάρει τη σχετική βεβαίωση "τελεσιδικίας".

Link to comment
Share on other sites

Οι αποφάσεις του δασαρχείου για γήπεδα εκτός σχεδίου πρέπει να δημοσιεύονται σε όλες τις περιπτώσεις;

Αν ναι μπορεί να μου πει καποιος τον σχετικό νόμο ή απόφαση;

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβα, εχει βγει Πραξη χαρακτηρισμου αλλα ποτε δεν εγιναν οι δημοσιευσεις και ολη αυτη η διαδικασια για να τελεσιδικησει η αποφαση...Ο συναδελφος ρωταει αν μπορει να το κανει τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο, σε περιπτώσεις που δεν είχε γίνει η δημοσίευση απο το 1999 για παράδειγμα, μου ζήτησαν το τοπογραφικό να το ξαναυποβάλλω σε ΕΓΣΑ (1 αντίγραφο) και με τη σχετική αίτηση μου, θα κάναν πάλι την αυτοψία και τον έλεγχο στους ορθοφωτοχάρτες και μετά θα προχωρούσα σε δημοσίευση της πράξης χαρακτηρισμού.

 

Arcgeo σε κάθε περίπτωση δημοσιεύονται οι πράξεις χαρακτηρισμού του Δασαρχείου. Οι παραχωρήσεις για παράδειγμα των δασικών εκτάσεων για εγκατάσταση κτηνοτροφικών μονάδων π.χ. δεν δημοσιεύονται.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι σε ΕΓΣΑ το συνημμενο τοπογραφικο - αρα απο οτι λες συναδελφε φτου κι απ την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Απο την πολεοδομια ήθελαν μονο τις δημοσιευσεις?? Όχι την τελεσιδικια??

 

Γτ ετσι και αλλιως η τελεσιδικια θελει 2 μηνες... (αν θυμαμαι καλα, 1 μηνα δημοσιευση στον δημο και μετα απο ενα μηνα απο το περας της δημοσιευσης αυτης παιρνεις την τελεσιδικια..)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.