Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Αγαπητέ συνάδελφε , (διορθωσέ με εάν κάνω λάθος) επιμένω στην άποψή μου η οποία εν τέλει δεν διαφέρει σε τίποτα από το νόημα της τελευταίας πρότασης που διατύπωσες παραπάνω. Συμφωνώ λοιπόν και εγώ ότι η απάντηση είναι ΝΑΙ Εξάλλου ΔΕΝ υποστήριξα κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Χάρη

 

μα αυτό λέω και εγώ οτι πολύ σωστά απάντησες στο δεύτερο κομμάτι. Στο πρώτο είχα κάποιους ενδοιασμούς ως προς την διαχείριση της ερώτησης με το 20/25. Γι αυτό τον λόγο ανέφερα σε αυτό που είπε ο Δριτσος οτι πλέον δεν χρειάζεται το ΦΕΚ για την τήρηση των Ευρωπαϊκών κανονισμών.

Link to comment
Share on other sites

Εν όψη της εφαρμογής των Ευρωκωδίκων πρέπει να συζητηθούν με σοβαρότητα και άλλα θέματα κρίσιμης σημασίας για την ασφάλεια των κατασκευών.

Για παράδειγμα, η χώρα μας (όπως και άλλες της Ευρωπαικής Ένωσης , όπως η Ιταλία, Πορτογαλία , Ρουμανία.....) μέ υψηλή σεισμικότητα έχει σοβαρή δυσκολία να διαχειριστεί τα ζητήματα πτώσης της ολκιμότητας του χάλυβα λόγω διάβρωσης. Οι Ευρωκώδικες εδώ δεν έχουν απάντηση... .... και άλλα πολλά.

 

Με την ευκαιρία αυτή, επανέρχομαι σε προηγούμενη πρότασή μου . Επειδή ως χώρα , ως επιμελητήριο, ως γραφεία μελετών , ως ....... μεμονωμένοι μηχανικοί.... ΔΕΝ είμαστε προετοιμασμένοι να τους εφαρμόσουμε είναι αναγκαία η παράταση της αποκλειστικής εφαρμογής τους για 2 τουλάχιστον χρόνια.....και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία αυτή, επανέρχομαι σε προηγούμενη πρότασή μου . Επειδή ως χώρα , ως επιμελητήριο, ως γραφεία μελετών , ως ....... μεμονωμένοι μηχανικοί.... ΔΕΝ είμαστε προετοιμασμένοι να τους εφαρμόσουμε είναι αναγκαία η παράταση της αποκλειστικής εφαρμογής τους για 2 τουλάχιστον χρόνια.....και βλέπουμε.

 

Διαφωνω δίοτι δεν υπάρχει σήμερα νομικό πλαίσιο που να δίνει τέτοια παράταση. Η Ελλάδα θα πρέπει να ζητήσει επίσημη εξαίρεση για 2 χρόνια αφού θα πρέπει να εξηγήσει του λόγους. Εδω θα είναι και η δυσκολία.

Link to comment
Share on other sites

Κ. Καθηγητα μηπως ειστε υπεροβολικος???

 

Οι ΕΚ 0,1,3,4,5,6,7,9 χρησιμοποιούνται τα τελευταια χρονια..

Με αυτους σχεδιαζουμε...

 

Τωρα οι ΕΚ2,8 ειναι αυτοι που κανουν τη διαφορα και κυριως οι διαταξει του ΕΚ8 που μας αφορουν....

 

Σιγα το πραμα η εφαρμογη τους....

 

Οποις δεν μπορει να ακολουθησει ας επικοινωνησει με εμας που μπορουμε....

Link to comment
Share on other sites

terry

 

ο Χάρης ξέρει οτι ένα μόνο 5% μηχανικών μπορούν να τους εφαρμόσουν σήμερα. Δυστυχώς οι μηχανικοί >60 ετών δεν έχουν καμία πιθανότητα εκτός ελαχίστων.

Link to comment
Share on other sites

Να παρουν συνταξη να ηρεμησουμε οι υπολοιποι...

Και ξαναλεω....Τους 0,1,3,4,5,6,7,9 τους δουλευουμε τωρα 10χρονια...

 

 

ΥΓ Ακουσα και τη βλακωδη ερωτηση σε ημεριδα απο ΠΜ 50+ ετων που υποτειθεται ξερει απο στατικες μελετες... "Γτ τα λογισμικα βγαζουν οπλισμο Φ10 στις πλακες?? Παλια βγαζανε Φ8...." Στο διαλλειμα που τον κοβεντιασα μου ειπε οτι βαζει Φ8 στις πλακες για μην αυξησει το βαρος και κατ'επεκταση τις ταλαντουμενες μαζες...!!!!! Οτι να'ναι.....

Link to comment
Share on other sites

terry

 

πήγαινε σε ΠΜ πάνω απο 50 χρονών και μίλα για push over, FE, κλπ. Εδω δεν ξέρουν βασικές αρχές. Τι κάνουν. Παίρνουν παιδάκια με 650Ε που το ξέρουν και βγάζουν την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, μήπως πρέπει να μετριάσουμε την υπεραισιοδοξία μας έκαστος ξεχωριστά σχετικά με την άνεσή μας να εφαρμόζουμε EC2 και EC8-part3; Μην τρέχετε ..... το θέμα δεν έγκειται στην διαχείριση ενός επαγγελματικού κώδικα μέχρι να εκτυπώσουμε διάφορα πράγματα και να ξεφορτωθούμε μία διεκπεραίωση.

Συχνά νομίζουμε ότι τα καταφέρνουμε ενώ στην πραγματικότητα απέχουμε πάρα πολύ.

Έμπειροι μηχανικοί μελετητές (των 50 και 55 ετών) που έχουν διανύσει πολύ μεγάλη διαδρομή σε έργα που θαυμάζουμε η άλλοτε τα θεωρούμε ρουτίνας ......που έχουν μοχθήσει πολύ σε πραγματικά αντίξοες συνθήκες ..... και αυτοί και άλλοι πολλοί νεώτεροι σήκωσαν τα χέρια. Ο παραπάνω προβληματισμός μου (2 χρόνια παράταση) συμπεριέλαβε όλους αυτούς τους νέους και τους παλαιότερους μηχανικούς.

Να συμπληρώσω, τα "παιδάκια" των 650Euro πρέπει να τα σεβόμαστε για την προσπάθειά τους όχι πάντα όμως και για το αποτέλεσμα καθώς μου μοιάζει με το γνωστό "Αυτοί κάνουν ότι παράγουν και οι άλλοι ότι τούς πληρώνουν". Αλλοίμονό μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.