Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Νομιζω οτι η πολεοδομια ειναι αρμοδια για τετοιου ειδους αποφασεις....Δε νομιζω ιδιωτης μηχανικος να μπορει να δωσει τετοια εντολη (εκτος απο συμβουλη-εκτιμηση βεβαια)...

 

Στην πολεοδομια εδω υπαρχει τετοιο τμημα, στελεχωμενο με τα σωστα ατομα...αλλα δυστυχως καθυστερουν τετοιου ειδους αυτοψιες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχουμε 15 οικογενειες, δυο τραπεζες, σουπερ μαρκετ και τρια μαγαζακια απο κάτω. Η δικιά μου εκτιμηση ειναι οτι η διαβρωση ειναι απο φρεατιο αποχετευσης του δημου αθηναιων διοτι ο τοιχος απο τον δρομο ειναι μουσκεμα

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα όροφου.

 

Πηγανε μηχανικοί, εργολάβοι και πολεοδομία και την εβγαλε τριχοειδή του επιχρίσματος. Πηγαμε και εμεις και την βρήκαμε ενεργεστατη και στην πλάκα. Εκτος απο την διαβρωση.

post-25492-131887239837_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ασταρι καποιος το εκρινε σωστο. Τελικα βοηθησε.

 

To φρεατιο της αποχετευσης διαβρωσε τον οπλισμο στις δοκους?? Και σε ολο το κτηριο...???

 

ΟΧΙ. Το σεναριο που εχω ειναι. Τα υποστυλωματα χασανε σημαντική ενεργο διατομή και υπερφορτιστηκαν απο τη διαβρωση (μειωση μέχρι και 40%). Σιγουρα υπήρξε καποιος λυγισμός σε αυτά ο οποίος δεν ειναι ευκολα μετρήσιμος λόγω πάχους. Η υποβαθμιση αυτη βγήκε στο δοκάρι. Το δοκάρι ειναι διαβρωμένο αλλα οχι σε τετοια χάλια. Ο μεγιστος ρυθμός διαβρωσης ειναι 0.480 χιλιοστα ανα ετος στην κολωνα. Υπαρχει ενανθρακωση σε βαθος πλεον των 60 χιλιοστων. Πολλοί συνδετηρες στην κολώνα ειναι ανυπαρκτοι απο την διαβρωση.

 

Στην προκειμένη περίπτωση πια ειναι η αξία του διαμερισματος? Υπαρχουν δυο πωλητηρια.

 

Ακριβως κάτω απο την ρωγμή της πλάκας και 90 εκατοστα πιο δεξια στην κάτω πλάκα εχουμε μια αλλη ρωγμη. Επίσης τρεχει κατα το μήκος του σπιτιού.

 

μαθημα

 

Πισω στο μαθημα. Το durability βασίζεται σε εναν πίνακα δράσεων, flowchart.

 

Οπως βλεπετε εχουμε τρια σταδια. Επιθεώρηση, Αποτίμηση και προγνωση.

 

Για την επιθεωρηση εχουμε πει αρκετα αλλα τωρα θέλω να τα ξαναδείτε απο μια αλλη σκοπιά. Βάζω κείμενο στα αγγλικά εαν δωσετε ενα μέσο για να βάλω το λινκ.

 

Στο Durability εχουμε τρεις βασικές παραμέτρους που πρεπει να υπολογισουμε

 

Δεικτης Διαβρωσης και Περιβαλλοντικη Διαθεση (Simplified Corrosion index SCI)- δηλαδη υπολογισμός της απλοποιημένης πιθανότητας για διαβρωση. Ο δεικτης παιρνει τιμές απο 1 εως 4. 1 μικτη πιθανότητα και 4 μέγιστη πιθανοτητα.

 

Δεικτης δομικής ευαισθησίας στην διαβρωση (Structural sensitivity to corrosion process) SI. Ο δεικτης παιρνει τιμές απο 1 εως 4. 1 μικτη πιθανότητα και 4 μέγιστη πιθανοτητα. O δεικτης αυτός ειναι ιδιατερα πολυπλοκος διοτι αναλογα με το δομικό στοιχείο έχουμε εοιμέρους διαβαθμίσεις.

 

Δεικτης δομικής ζημιάς ή δομικής ακεραιότητας (Simplified index of structural damage SISD). O δεικτης αυτός θα μας πει τον τυπο των πειραμάτων επιθεώρησης και την πυκνότητα ελεχγου. Η πυκνοτητα ελεχγου ειναι αυτή που καθορίζει τον αριθμό των στοιχείων για ελεγχο, τον τυπο πειραμάτων και την πυκνότητα της κανάβου ελέγχου.

 

Πριν μπουμε αναλυτικοτερα σε καθε δεικτη ειναι χρήσιμο να καταλάβεται δυο πραγματάκια. To περιβάλλον SCI ειναι ο δρόμος, το SI το αυτοκίνητο και το SISD το συνεργείο. Εαν το SI και το SCI ειναι καλά τότε εχουμε λιγότερο συνεργείο. Εαν όμως δεν ειναι τότε πρέπει να πάρουμε μέτρα για να μήν τρεχουμε στο συνεργειο. Δυστυχώς οπως το εχω ξαναπει ο ΚΑΝΕΠΕ δεν βλέπει τα πραγματα ετσι αλλα βάζει γενικές οδηγίες που παντα για μένα δεν βοηθούν τον μηχανικό. Επίσης δεν παρέχει, όπως και οτ ΕΚΩΣ, ΚΤΧ, κλπ καμία προβλεψη παρα γενικότητες για τον σχεδιασμό. Δηλαδη δεν μπορει να λεει επικάλυψη 30 χιλ. εαν δεν παιρνει μέτρα για την ποιότητα του συνεργείου. Οπως βεβαια θα δούμε παρακάτω τα μέτρα ειναι πολύ πιο συνθετα απο μια απλη επικάλυψη. Μέχρι στιγμής εχουμε δει το τερας, εχουμε δει την ζημιά τοσο χρηματική όσο και υπόληψης του μηχανικού και εχουμε δει οτι ο ιδιοκτήτης δεν ειναι σε καμία περιπτωση γνώστης των πραγμάτων. Θα μου πείτε γιατί δεν εχουμε κάποιο λογισμικό για αυτη την γνώση? Η απαντηση ειναι ευκολη. Υπάρχουν αλλα οχι στην Ελλάδα και οχι με την μορφή που ξερετε μέχρις στιγμής. Θα μου πείτε για το σπιτι το Χρήστου χρειάζεται? Οπωε βλεπεται και θα δειτε στην πορεία το Durability δεν διαχωρίζει σπουδαιότητα αλλα θεωρεί ως βασική αρχή οτι 50 χρόνια ειναι το μινιμουμ. Δηλαδή μας λεει οτι κανενας δεν θα δεχτεί να χτισει ενα σπιτι για 20 χρόνια ή κανενας δεν θα δεχτεί να πληρωσει πολλά χρήματα στην συντηρηση. Επειδη η σπουδαιότητα ειναι όρος που έχει καταχραστεί απο πολλούς. Για μένα ειναι πιο σημαντικό οι κολώνες τη ΔΕΗ να μεινουν μετά απο ενα σεισμό παρά ενα εργοστάσιο παραγωγής ρευματος. Κοιτάξτε!!. Εαν πεσουν οι κολώνες το ρευμα δεν παει στο κτιριο. Επειδη μιλάμε για χιλιάδες εχουμε την θεωρια μεγάλων αριθμών (καθολική πιθανότητα). Εαν χασουμε 2 εργοστάσια απο τα 10 τοτε εχουμε ρευμα. Εαν χασουμε 2000 κολωνες απο την 10000 δεν εχουμε ρευμα.

 

Συνεχιζω

 

παιδια το κειμενο σε εικόνες για να μην μας κραξουν με το copyright. Αρχίζε να κανω το πραγματα πρακτικά. Το κάνω αυτο και μετά θα ξανάρθω στους δείκτες.

 

σελιδες σε φωτο

 

κατεβασμα

 

http://rapidshare.com/files/383761618/manual_ingles.pdf.html

 

η βιβλος για σας. Εχω μπει στην συγγραφη και εχω δικαιωματα χρήσης.

 

Παιδια πραγματικα εαν το διαβασετε ειναι οτι καλυτερο. Σπυριδούλα τα λεφτα του δημοσιου τουλαχιστον πιανουν τόπο.

 

Διαβρωση και FRP

 

Εχω την εντυπωση οτι τελευταια η λύση του FRP εχει μετατραπει σε πανακεια των επισκευών. Στο σημειο αυτό θελω να θιξω καποιους μυθους.

 

Μυθος 1. Με το FRP σταματάει η διαβρωση. Αυτό δεν ειναι απολυτο. Εαν η διαβρωση ειναι λογω ενανθρακωσης και ο ρυθμος διαβρωσης σχετικά μικρός 30-90 μικρα το χρόνο, τοτε το FRP θα μειωσει την διαχυση αρα και την περαιτερω διαβρωση. Βεβαια ακόμα και σε αυτην την περιπτωση θα πρεπει να ειμαστε βεβαιοι οτι διαχυση απο αλλα σημεια δεν υπάρχει. Οπως ειπαμε εχουμε γαλβανικό κελι που τρεφεται (βαζω FRP σε μια κολώνα αλλα οχι στην αγκυρωση με το δοκάρι, ή το FRP δεν παει αρκετα χαμηλα)

 

Μυθος 2. Εαν εχω ενανθρακωση τοτε βαζω FRP χωρις καθαρισμό της ενανθρακωμενης επιφανειας. Εδω το εχω πει και παλαιοτερα το προβλημα ειναι μεγαλο και στις περισσοτερες περιπτωσεις το FRP θα αστοχήσει. Επισης εαν ο ρυθμος διαβρωσης ειναι μεγάλος τοτε σιγουρα θα αστοχήσει εαν δεν σταματησουμε την διαβρωση.

 

Μυθος 3. τυλιγω τις τρεις γωνιες της κολωνας και αφηνω την εσωτερική θεωρώντας οτι η διαβρωση ειναι στην εξωτερική πλευρά(ες). Λαθος η ενανθρακωση και τα χλωριόντα βρισκόνται στο αερα αρα και μέσα στο σπίτι.

 

Ferrogard 903

Επειδη εχω καποια αποτελέσματα απο δικες μας δουλειες τα οποία μπορούν να θεωρηθουν πειραματικά βάζω τις εικόνες. Δεν ονομαζω εταιρεια ουτε κανω διαφήμιση.

 

Ferrogard 903 - 1

 

Με λίγα λογια εμποτισμός 2 λιτρων το τετραγωνικο ειναι αρκετα πιο ισχυρός ενω θελουμε 96 ωρες για να βρεθουμε σε κατάσταση (stabilisation). Αρα μετα τον εμποτισμό και για 96 ωρες δεν κανουμε τιποτα.

 

Προσοχη εαν και εφοσον δεν εχουμε απωλεια διατομής. Τωρα εαν βαλουμε Ferrogard 903 και μετά fRP τι γίνεται. Τρομερα δυσκολο ερωτημα. Το Ferrogard 903 εχει μια διαρκεια ζωης που μπορει να υπολογιστεί αναλογα το κτιριο. Για να διατηρήσουμε το δυναμικό χαμηλα πρεπει να κανουμε νεο εμποτισμό. Πως περναει ο νεος εμποτισμός απο το fRP (εχουμε μια μειωση αλλα δεν θελουμε να μειωθεί παραπάνω)? Δεν περνάει. Αρα εαν ποτε μπουμε σε τετοια κατασταση θα πρέπει να κανουμε μια διαδικασία αρκετα πολύπλοκη που θα γραψω συντομα.

post-25492-131887239873_thumb.jpg

post-25492-131887240504_thumb.jpg

post-25492-131887240542_thumb.jpg

post-25492-131887240559_thumb.jpg

post-25492-131887240571_thumb.jpg

post-25492-131887240586_thumb.jpg

post-25492-1318872406_thumb.jpg

post-25492-131887240623_thumb.jpg

post-25492-131887240635_thumb.jpg

post-25492-131887240644_thumb.jpg

post-25492-131887240656_thumb.jpg

post-25492-131887240666_thumb.jpg

post-25492-131887240702_thumb.jpg

post-25492-131887240715_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αναλογα του αρχικού δυναμικού. Εαν εχουμε μέχρι 300 10-15 χρονια. Εαν εχουμε κοντα στα 400 8-10. Για αυτο βάζουμε και ανοδια σε αυτην την περιπτωση όπου παμε στα 12-20 χρονια ανάλογα με την πυκνότητα ανοδίων.

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μηχανικός που εχει παρει το Extech PH150C μετράει πεχα σε σκυροδεμα 60 ημερών. Το βρισκει στα μπετοφορμ 8.9 και στα σανιδια 9.6. Παιρνει την εταιρεία και ρωτάει παιδια πιο ειναι το αρχικό πεχα. Του λενε δεν το μετράμε. Τι έχει γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.