Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό μεταβίβασης


Recommended Posts

χαιρετώ,

μου ανέθεσε ενας ιδιώτης να του κάνω ένα τοπογραφικό εκτός σχεδιου με δυο κτίρια επαγγέλματικης χρήσης με οικοδομική άδεια του 1994.Ενοικίαζε το χώρο και τώρα θέλει να το αγοράσει.Όμως εκτός ότι έκανε υπέρβαση κατά 40 τ.μ. του ενός κτιρίου που το βγάζει εκτός των πλαινών αποστάσεων απο τη μία πλευρά, έκανε και αντιστροφή της διάταξης των κτιρίων.Η συμβολαιογράφος του είπε ότι θέλει ένα τοπογραφικό σύμφωνα με την οικοδομική άδεια σε σημερινό χρόνο.

Εγώ τι να του προτείνω;Του ξεκαθάρισα οτι δεν μπορώ να δείξω κάτι άλλο από την υφιστάμενη κατάσταση.Η πώληση σύμφωνα με την συμβολαιογράφω δεν μπορεί να γινει αλλιώς.Ίσχύει αυτό;

Υπόψιν ότι έχει περιθώρια δόμησης και επιπλέον των σημερινών υφιστάμενων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει κανει παρανομια καλα να παθει.... εσυ μη κολλας και πες του οτι δε γινεται να υπογραψεις τοπογραφικο χωρις να δειχνεις την επικρατουσα κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραία τήρηση των νόμων. Μπράβο θεματοφύλακας!!!!

Δηλαδή, προκειμένου να συντάξει συμβόλαια .... και φυσικά να πάρει την αμοιβή (σε ποσοστό επί της αξίας!!) θέλει λέει τοπογραφικό που να φαίνεται η αδειοδοτημένη κατάσταση!!!

Και αν "κάτσει" η στραβή, η συμβολαιογράφος θα πεί : Δεν ξέρω τίποτα..... εγώ βασίστηκα στο τοπογραφικό του κου Πασχάλη το οποίο και έχει την υπογραφή του ότι είναι άρτιο - οικοδομήσιμο και όλα καλώς!!! Κι ο κος Πασχάλης θα αρχίσει να τρέχει και να μη φθάνει!!! Κι όλα αυτά για μια αμοιβή κλάσματος των συμβολαιογραφικών!!!

 

Όχι να μην υπογράψεις ΤΙΠΟΤΑ!!!

Όχι ότι δεν θα βρεθούν "συνάδελφοι" να κάνουν τη δουλειά και με μικρότερη αμοιβή.... χαλεποί γαρ οι καιροί!!!

Τουλάχιστο θα κοιμάσαι ήσυχα τα βράδια και θα έχεις την επαγγελματική σου αξιοπρέπεια... (δε ξέρω αν αυτή σου γεμίζει το στομάχι αλλά δεν θα σε κυνηγάνε να σου δώσουν συσσίτιο σωφρονιστικού ιδρύματος στο μέλλον)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τήρηση των νόμων. Μπράβο θεματοφύλακας!!!!

Δηλαδή, προκειμένου να συντάξει συμβόλαια .... και φυσικά να πάρει την αμοιβή (σε ποσοστό επί της αξίας!!) θέλει λέει τοπογραφικό που να φαίνεται η αδειοδοτημένη κατάσταση!!!

Και αν "κάτσει" η στραβή, η συμβολαιογράφος θα πεί : Δεν ξέρω τίποτα..... εγώ βασίστηκα στο τοπογραφικό του κου Πασχάλη το οποίο και έχει την υπογραφή του ότι είναι άρτιο - οικοδομήσιμο και όλα καλώς!!! Κι ο κος Πασχάλης θα αρχίσει να τρέχει και να μη φθάνει!!! Κι όλα αυτά για μια αμοιβή κλάσματος των συμβολαιογραφικών!!!

 

Όχι να μην υπογράψεις ΤΙΠΟΤΑ!!!

Όχι ότι δεν θα βρεθούν "συνάδελφοι" να κάνουν τη δουλειά και με μικρότερη αμοιβή.... χαλεποί γαρ οι καιροί!!!

Τουλάχιστο θα κοιμάσαι ήσυχα τα βράδια και θα έχεις την επαγγελματική σου αξιοπρέπεια... (δε ξέρω αν αυτή σου γεμίζει το στομάχι αλλά δεν θα σε κυνηγάνε να σου δώσουν συσσίτιο σωφρονιστικού ιδρύματος στο μέλλον)

 

Συμφωνώ απόλυτα και μην μασάς. Έχω χάσει πελάτες από τέτοιες ιστορίες αλλά δεν λέει με τίποτα. Η ευθύνη σου είναι μεγάλη ενώ του συμβολαιογράφου μηδέν. Όπως ακριβώς τα λέει ο GRTOPO...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.