Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κινητό προστέγασμα εντός πρασιάς


dts71

Recommended Posts

Αν ήσασταν πολεοδομία θα ήμουν παράνομος ή νόμιμος ?

 

Αναλόγως της τσέπης σου! Αστειεύομαι!

Κοίτα το κινητό προστέγασμα είναι ένας ωραίος τρόπος να αποφύγουμε κυρίως την αύξηση της κάλυψης στο οικόπεδο μας.

Δηλ. είναι μια λύση που τεχνηέντως υπερπηδάει προβλήματα ορισμών.

Πάντως με αυτά που γνωρίζω είναι οτι δεν τίθεται θέμα αυθαίρετης κατασκευής συνεπώς πρέπει να το ψάξεις περισσότερο.

Οι πολεοδομίες επίσης είναι στελεχωμένες από προσωπικό που τις περισσότερες φορές αγνοεί το νόμο οπότε πρέπει να έχεις από κοντά ένα καρότσι με βιβλία μαζί με το μηχανικό σου..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία στο τελευταίο σχήμα που ανέβασες (σχήμα 6) η τέταρτη περίπτωση κάτω δεξιά είναι η δική μου περίπτωση και αυτό ισχυρίζεται και ο μηχανικός μου. Από την στιγμή που δεν έχω κατακόρυφα στηρίγματα είμαι νόμιμος.

1)δεν είναι αυτή η περίπτωσή σου

 

2)έαν τα περιγράφεις σωστά είναι νόμιμη η περίπτωσή σου

τα σχηματα είναι σαφέστατα

-------

erling

το 1,50μ ή 1/3 της απόστασης αναφέρετε στα όρια του οικοπέδου και θε θερωρεί ως όριο την Ρ.Γ.

κακώς βέβαια αλλά μας σώζει το σχήμα

 

αυτό με τους εξώστες είναι πάλι κουλό αλλά πάλι θεωρώ πως επικρατεί το σχήμα

Link to comment
Share on other sites

dts71, αυτά που έγραψα σε παράθεση, είναι τι λέει ο νόμος.

Ο οποίος νόμος λέει στο άρθρο 17: "1. Κινητά προστεγάσματα κατασκευάζονται σύμφωνα με τις παρ.3 και παρ.5 του Αρθ-11 του ΓΟΚ"

Άρα κατασκευάζονται σύμφωνα με το άρθρο για τους εξώστες (Αρθ-11 του ΓΟΚ).

Και κατέληξα πως άποψή μου είναι, ότι μπορούν τα κινητά προστεγάσματα να εξέχουν της οικοδομικής γραμμής μέχρι 1/10 του πλάτους του δρόμου και μέχρι 2.00μ το πολύ.

Άρα αν εσύ καλύπτεις το παραπάνω συμπέρασμά μου, δεν είσαι παράνομος, κατά προσωπική μου γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτην την περιπτωση συναδελφε erling το πλατος του δρομου ειναι απο οικοδομικη σε οικοδομικη.. (απλη διευκρινιση)..

 

dts, νομιζω καπου ανεφερες οτι το προστεγασμα σου ειναι 2μ.

Αρα αν ο δρομος μαζι με τις πρασιες εκατερωθεν του δρομου ειναι 20μ. εισαι οκ..

 

Αν ομως ειναι 15μ τοτε καλως η πολεοδομια λεει 1,5μ..

 

Αρα δες ποσο ειναι η αποσταση απο οικοδομικη σε οικοδομικη..

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ πολύ δείτε το σχήμα 6 , 3η περίπτωση

όπως δείχνει το σχήμα μέσα από τη Ρ.Γ. (ρυμοτομική γραμμή)

μπορώ να έχω όσα μετρα θέλω κινητό προστέγασμα

 

στο όριο δε της Ρ.Γ. μπορώ να έχω και κατακόρυφη στήρηξη

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι..Αλλα απο την αλλη αυτο που αναφερει ο erling στο #13, που αναφερεται? Αφου μπορουμε να τα βαλουμε μεσα στο Δ μεχρι 1/3 ή 1,5μ και μεσα και περαν της ρυμοτομικης, τοτε ποιο το νοημα της συνδεσης του τροπου κατασκευης τους με τους εξωστες μεσω του αρ. 11???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Και εγω πιστευω οτι απο την στιγμη που υπαρχει σχηματικη αναπαρασταση του τι εννοει ο κανονισμος, πρεπει να κρινουμε βαση του σχηματος. Και με βαση τα σχηματα μπορεις να εχεις οσο κινητο προστεγασμα θελεις μεχρι την ΡΓ. Αυτος ειναι και ο λογος των σχηματων. Να μην υπαρχει περιπτωση να ερμηνευσει καποιος λαθος τον κανονισμο.

 

Στο σχημα που εχω δει και εγω ενα αντιστοιχο απο καποια εκδοση της ΔΟΚ δειχνει ξεκαθαρα οτι απο ΟΓ εως ΡΓ καλυπτεις οσο θελεις αρκει να μην εχεις κατακορυφα στηριγματα. Σκεφτειτε ποσο παραλογο θα ειναι σε μια ηλεκτικη τεντα να βαλω στοπ στον μηχανισμο στο 1.5μ !

 

Απο τα πρωτα σχηματα φαινετε οτι δεν μπορεις να βαλεις την περιπτωση μου στους περιορισμους για την πλαγια και πισω οψη γιατι ειμαι στην προσοψη.

Και απο τα δευτερα σχηματα παλι βλεπεις οτι δεν μπορεις να με συνδεσεις με το αρθρο για τους εξωστες. Γιατι δειχνει κινητο προστεγασμα εως την ΡΓ χωρις να αναφερει περιορισμο !

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε, ενα ενα.. Κατ'αρχην σε καλυπτει το περι εξωστων? (Υποθετω πως οχι αλλα αν θες επιβεβαιωσε)..

 

Υπαρχει και η λυση της διευκρινισεις απο το υπουργειο.. Δεν ξερω πια ειναι η αντιμετωπιση της αυθαιρεσιας μεχρι να δοθει απαντηση, αλλα ειναι μια λυση..

 

Οπως εχουμε πει πολλες φορες υπαρχουν νομοι και παραγραφοι με δυφορουμενες εξηγησεις σε πολλα θεματα.. Αλλη μια μοιαζει να ειναι και αυτη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.