Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με λογιστικό τρόπο ο υπολογισμός του φορολογητέου εισοδήματος για το 2010


Recommended Posts

1. Από 01/01/2010

Το 30.000 που ακουσες ειναι ειδική κατηγορία ατομων "νεων επαγγελματιών" με εναρξη νομίζω φετος (αυτό θέλει διευκρίνηση0. Το αφορολόγητο ειναι 12.000 (εξισώθηκε με τους μισθωτούς) υπό την αιρεση συγκέντρωσης και κάποου αριθμού αποδείξεων.

???

 

 

Και υπό την επιπλέον αίρεση ότι δεν υπάρχουν οι παραβάσεις που αναγράφονται στο άρθρο 75 παρ.5 του ν 3842/10 (χονδρικά είναι παραβάσεις ΚΒΣ για μη έκδοση στοιχείου και παραβάσεις στο εισόδημα για μη δήλωση μισθωμάτων από ακίνητα).

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτήτως ποσού είναι πάγιο ο Η/Υ. Απλά για καθαρή αξία μέχρι 1200Ε, κάνεις απόσβεση 100% στο έτος που αγοράστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Και μερη Η/Υ μπαινουν στα παγια??

 

Δλδ μια μνημη, ενας σκληρος...

 

 

• Ηλεκτρονικών υπολογιστών και ηλεκτρονικά συγκροτήματα και λογισμικό (software) των ηλεκτρονικών υπολογιστών ανώτερος 30% κατώτερος 24% (Από 1/1/07 μπορεί να γίνει και εφ άπαξ απόσβεση του Η/Υ)

 

 

ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΤΜΗΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ

ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ‐ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ : ΚΟΛΥΔΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

23 ΙΟΥΝΙΟΥ 2010

Link to comment
Share on other sites

tpanag,

 

Ανεξαρτήτως ποσού, η απόσβεση του Η/Υ μπορεί να γίνει άπαξ (100%). Αυτό ισχύει για hardware και software.

Σωστά, υπάρχει ιδιαιτερότητα στην περίπτωση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Αποτελούν πάγια, αλλά έχω την υποψία ότι η άπαξ απόσβεση έχει να κάνει με την φύση των αγορών αυτών... ένας Η/Υ που αγοράστηκε σήμερα "πετάει" αλλά σε 1-2 χρόνια θα είναι παροχυμένος...

Link to comment
Share on other sites

Μην με παρετε για χαζο, αλλα απο λογιστικα δεν ξερω..(μακαρι να ηξερε και ο λογιστης μου...)

 

Το οτι αποσβενονται 100% μεσα στο χρονο δεν σημαιναι οτι παυουν να αποτελουν παγιο. Σωστα???

 

Αρα μλκ εχει κανει ο λογιστης μου που δεν τα περασε στα παγια....Μπορω να το διορθωσω??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.