Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με λογιστικό τρόπο ο υπολογισμός του φορολογητέου εισοδήματος για το 2010


Recommended Posts

δλδ αν εχω αγοράσει λογισμικό 4000 το περνάω στο μητρώο παγίων και θεωρώ συντ/στη απόσβεσης 100%, καλά κατάλαβαίνω;

 

Μμμμμ... για αυτό ίσως να πρέπει να μας πει ο SOTHRIS, διότι στην παράθεση που έκανα σε προηγούμενο post λέει:

Ηλεκτρονικών υπολογιστών και ηλεκτρονικά συγκροτήματα και λογισμικό (software) των ηλεκτρονικών υπολογιστών ανώτερος 30% κατώτερος 24% (Από 1/1/07 μπορεί να γίνει και εφ άπαξ απόσβεση του Η/Υ)

 

ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΤΜΗΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ

ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ‐ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ : ΚΟΛΥΔΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

23 ΙΟΥΝΙΟΥ 2010

 

Αλλά η απόσβεση 100% αναφέρεται στον Η/Υ. Δεν είμαι σίγουρος εάν ισχύει και για το λογισμικό...

Link to comment
Share on other sites

Αλλά η απόσβεση 100% αναφέρεται στον Η/Υ. Δεν είμαι σίγουρος εάν ισχύει και για το λογισμικό...

 

 

Iσχύει και για το λογισμικό (ΠΔ 299/2003 -είναι αυτό που ορίζει τα των αποσβέσεων- άρθρο 11 παρ. 5)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Σωτήρη......Δεν το γνώριζα κι αν αγόραζα λογισμικό πάνω απο 1200 θα έκανα απόσβεση 30% ετησίως........Thanks...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Που μπορω να δω τον προγραμματισμο αυτο??

Εχουμε καποιο λονκ...??

 

Επισης οι αποδειξεις για το αφορολογητο θα πανε με φακελο στην εφορια???

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζουμε δώρα ή αποστέλλουμε π.χ λουλούδια ή καλάθι με ποτά σε πελάτες μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα τιμολογια? Μπορείς να αγοράσεις π.χ ένα άρωμα από τον Χ... , να ζητήσεις τιμολόγιο και να το κάνεις δώρο σε μια πελάτισσα?Περνάει ή θα μας γιουχάρουν!!

Link to comment
Share on other sites

 

Επισης οι αποδειξεις για το αφορολογητο θα πανε με φακελο στην εφορια???

 

Αυτό έχει ξεκαθαρίσει από καιρό.

Σε σχετική εκπομπή άκουσα από φοροτεχνικό ότι στο βιβλιαράκι οδηγιών "αναφέρεται" έμμεσα ότι οι αποδείξεις θα φυλαχτούν από τους φορολογούμενους και αυτό είναι φυσικό γιατί έτσι που κάναμε πέρυσι για το μάζεμα αποδείξεων, εάν τις στείλουμε στη ΔΟΥ, θα βγουν οι υπάλληλοι απ' έξω.

 

Τελικά, θα γράψουμε στα αντίστοιχα πεδία το συνολικό ποσόν από τις αποδείξεις που έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Aρα δεν εχει ξεκαθαριστει.. :smile:

Εγω διαβασα για φακελο με τις αποδειξεις στις ΔΟΥ ή για ηλεκτρονικη υποβολη..

 

Τελικα ΠΟΤΕ υποβαλλουμε φορολογικες δηλωσεις????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.