Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτήρια πριν & μετά το 1955


Recommended Posts

Θέλω να μισθώσω ένα κτήριο και να κάνω εργασίες (αντιστήριξη - ανακαίνιση μέσα έξω και να μεγαλώσω τα υπάρχοντα ανοίγματα) Στην πολεοδομία με ρωτάνε αν αυτό είναι κτισμένο πριν ή μετα το 1955....

 

 

α) Το κτήριο είναι του ΟΣΕ (παλιός σταθμός) με χρήση έως και σήμερα ''Σιδηροδρομική υποδομή''

 

 

β) Θέλω να κάνω υγειονομικού ενδιαφέροντος κατάστημα (κρουασαντερι - αναψυκτήριο)

 

 

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ '' ΚΤΙΣΜΑ ΠΡΙΝ 'Η ΜΕΤΑ ΤΟ 1955";

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Edit: Οι τίτλοι των δημοσιεύσεων πρέπει να είναι ορθογραφημένοι και με τόνους. Σε παρακαλώ διάβασε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Για να παρεις αδεια για να κανεις οποιαδηποτε επεμβαση σε κτιριο πρεπει αυτο να υφισταται νομιμα.

Η διαφορα λοιπον ειναι οτι τα προ του 1955 ειναι νομιμως υφισταμενα ακομα και αν δεν εχουν αδεια οικοδομης.

Link to comment
Share on other sites

οκ...κατάλαβα ...

Πως μπορώ εγώ να αποδείξω οτι είναι πριν το 1955 αφου από τον ΟΣΕ δεν έχουν να μου προσκομίσουν χαρτιά που να λένε την χρονολογία που κατασκευάστηκε?

 

Σκέφτηκα να πάω για παλιές αεροφωτογραφίες στη Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού μήπως βρω εκεί κάτι...

 

Θα πρέπει να τις δεχτούνε από την πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες σε ποια πόλη είσαι . Όπου και να είσαι πάντως , πήγαινε μια βόλτα από τον Δήμο . Αυτοί θα σου δώσουν τη βεβαίωση ότι το κτίριο σου προυφίσταται του 1955 και θα ισοδυναμεί με οικοδομική άδεια , οπότε αυτοί θα σου πουν και τι χρειάζονται .

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες σε ποια πόλη είσαι . Όπου και να είσαι πάντως , πήγαινε μια βόλτα από τον Δήμο . Αυτοί θα σου δώσουν τη βεβαίωση ότι το κτίριο σου προυφίσταται του 1955 και θα ισοδυναμεί με οικοδομική άδεια , οπότε αυτοί θα σου πουν και τι χρειάζονται .

 

 

Ερώτηση κρίσεως: Κτίριο που είναι κατασκευασμένο πριν το 1955, εντός οικισμού , έχει κυκλοφ. σύνδεση (και πάρκινγκ) και βρίσκεται σε μικρότερη απόσταση των 15 μέτρων από τον άξονα δευτερεύον εθνικού δρόμου.....(είναι δίπλα - παράλληλα -αυτό που λέμε ''πάνω στο δρόμο'')...

 

 

α) μπορεί να λειτουργήσει ως κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (πρατήριο άρτου - κρουασατερι -αναψυκτήριο )?????

 

β)Θα χρειαστεί αρχιτεκτονική επιτροπή (θα κάνω αντιστήριξη- ενίσχυση ,είναι πολύ παλιό και θα αλλάξουν οι όψεις)?????

 

γ)υπάρχουν κάπου- κάποιοι νόμοι για αυτά..... Rolling Eyes

 

χίλια ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

α) για να λειτουργήσει σαν κατάστημα υγ/ου ενδιαφέροντος θα χρειατείς βεβαίωση χώρου κυρίας χρήσης απο πολ/ια απο τη στιγμή που δεν έχει άδεια ώς κατάστημα..Το θέμα είναι θα στη δώσουν απο τη πολ/ια απο τη στιγμή που είναι εντός των 15μ?

Link to comment
Share on other sites

PetroS_ η χρήση του κτιρίου θα άλλάξει... θα γίνει αλλαγή χρήσης....από ''κτιριακή υποδομή ΟΣΕ'' σε ''χώρος εστίασης και αναψυχης''.....(έτσι μου είπε ο προϊστάμενος της πολεοδομίας....και άσε που ο προϊστάμενος δεν μου ανέφερε καθόλου το εαν είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο των 15 μέτρων... αυτό μου το βρήκε κόλλημα ο μηχανικός ...! Εγώ τι κάνω? Ακούω τον προϊστάμενο και κάνω την ''πάπια''?

Link to comment
Share on other sites

ναι. Και πες στον μηχ/κο να κάνει και αυτός τον κινέζο και παρέπεμψέ τον στην εξουσία.

 

Κινέζικη πάπια δλδ :lol:

 

Έλεος με την τυπολατρία και την γραφειοκρατία.

 

τεσπα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.