Μετάβαση στο περιεχόμενο

Artlantis studio


Recommended Posts

Kαλησπέρα

δουλευω σχεδιο στο Archcad και φωτορεαλισμό στο Artlantis studio.Αντιμετωπίζω στο studio το εξης πρόβλημα: Οταν κάνω αλλαγές στο Archicad δεν ενημερώνονται στο Artlantis και πρεπει να φτιάχνω τους ήλιους , τα φώτα και τα υλικά απο την αρχή.

Ξερει κανείς τίποτα σχετικά?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σώζεις ως νέο αρχείο αυτό με τις αλλαγές στο archicad, αφήνοντας κενά όλα τα πλαίσια επιλογών στο export για artlantis file. Μέτα, μέσα από το artlantis, ανοίγεις το νέο αρχείο (.atl) που έσωσες στο archicad και επιλέγεις file>use reference το προηγούμενο αρχείο του artlantis (στο οποίο είχες κάνει επεξεργασία με φώτα, υφές κλπ.). Και πάλι όμως, επειδή συνήθως δε δουλεύει πολύ καλά, θα πρέπει να περάσεις πράγματα ξανά. Το πιθανότερο όμως είναι να σου έχει σωσμένους τους shaders και να πρέπει απλά να τους κάνεις εφαρμογή, χωρίς να τους ορίσεις και αυτούς από αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Έχω διάφορα αρχεία σε μορφή jpeg όπως τούβλα πλακάκια κλπ. και τα κάνω επικόληση στους αντίστοιχους φακέλους του Artlantis.Όταν ανοίγω το πρόγραμμα και πάω σε αυτές τις κατηγορίες που έχω βάλει τα καινούρια αντικέιμενα δεν τα βρίσκω.Φαίνονται μόνο αυτά που έχει το πρόγραμμα.Τί κάνω λάθος;

Αν σύρω με το ποντίκι μία φωτογραφία (π.χ. με πλακάκια) και την βάλω στο σχέδιό μου θα εμφανιστεί αλλά μόνο σε συγκεκριμένο σημείο και όχι σε όλο το επίπεδο.

(π.χ. σε μπαλκόνι με πλακάκι σερνω και βάζω μία φωτογραφία με αλλό πλακάκι, δεν αλλαζουν όλα τα πλακάκια παρα μόνο ενα μικρό σημειο)

Δεν ξέρω κατα πόσο σας έδωσα να καταλάβεται τι εννοώ, αλλά όποιος μπορεί ας βοηθήσει!!!

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν θυμάμαι καλά ο τρόπος που δημιουργείς textures δεν είναι τόσο απλός. Αν πας στο site "www.artlantis.com" θα βρεις ένα tutorial για το πως να το κάνεις αυτό. Μπορείς φυσικά με drag and drop να εφαρμόσεις textures (αρχεία jpg π.χ.) σε shaders. Δες όλα τα σχετικά βιντεάκια στο site και θα βρεις τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 8 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα σας,

 

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στη συνεργασία ArchicAD & Artlantis. Όταν εισάγω objects στο ArchiCad από site τα οποία δεν τα έχει η βιβλιοθήκη του προγράμματος και κάνω save ως artlantis, όταν ανοίγω το αρχείο στο artlantis δεν μου εμφανίζει σωστά τα objects (τα εμφανίζει με μάυρο χρώμα).

 

Σε άλλες περιπτωσεις, όπου εισάγω παράθυρα ή πόρτες διαφορετικές από αυτές της κλασικής βιβλιοθήκης του προγράμματος δεν μου κάνει καθόλου save σε Artlantis file.

 

Γνωρίζει κάποιος την λύση σε αυτό το πρόβλημα???

 

Σας ευχαρηστώ όλους εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνήθως τα δωρεάν αντικείμενα απο το ΝΕΤ έχουνε κάποια σφάλματα γιαυτο δεν τα περνάει ! Μετα καλύτερα ειναι να

Κατεβάζεις αντικείμενα για artlantis και να τα περνάς στο artlantis η εισαγωγή τους ειναι εύκολη μπορείς να τα μεγαλώνεις κτλ αλλαγή υλικών ! Εγω έτσι κάνω !

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδώ και λίγους μήνες ξεκίνησα να μαθαίνω μόνος μου φωτορεαλισμό με το artlantis. Νομίζω ότι έχω φτάσει σε ένα σημείο και δεν μπορώ να πάω παρακάτω. Παραθέτω κάποια αρχεία από το τελευταίο project μου. 

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να έχω ποιο real αποτελέσματα.

 

Ακούω προτάσεις....

 

post-53561-0-17456600-1393408553_thumb.jpg

post-53561-0-35667300-1393408709_thumb.jpg

post-53561-0-13420100-1393408794_thumb.jpg

post-53561-0-94572500-1393408918_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξεις πρόγραμμα.

Κατ'αρχήν, μπράβο γιατί το αποτέλεσμα που βλέπω είναι πολύ καλο.

Οι renderers χωρίζονται σε biased και unbiased.

Ψαξτο λίγο και θα δεις οτι πρέπει να ξεκινήσεις να δουλεύεις σε unbiased (Vray, maxwell κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε banskoboy σε ευχαριστώ καταρχήν για τον χρόνο που σπατάλησες για να μου απαντήσεις και κατά δεύτερον για τα καλά σου λόγια τα οποία είδη μου αναπτέρωσαν το ηθικό.

Θα δοκιμάσω το maxwell που υπάρχει είδη στο artlantis.

 

Όποιος άλλος έχει κάτι άλλο να προτείνει ευπρόσδεκτος είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.