Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτιμήσεις ακινήτων και φορολογία


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι Πολιτικός Μηχανικός και εκτός από τις οικοδομικές άδειες ασχολούμαι και με εκτιμήσεις ακινήτων. Στις εκτιμήσεις έβαζα συντελεστή εσόδων 60% που με την προσαύξηση γίνεται 72%. Πέρσι όμως μου είπε κάποιος ότι κανονικά πρέπει να πάει με έσοδα-εξοδα. Ξέρει κανείς ποιό είναι το σωστό? Και αν παει με έσοδα-έξοδα, ποιά από τα έξοδα θα βάλω ότι αντιστοιχούν στις εκτιμήσεις?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η εκτίμηση δεν είναι μελέτη και, για την εφορία, αμφιβάλλω ότι αφορά το επάγγελμα

του μηχανικού. Όποτε πώς θα μπορούσε να πάει με ΜΣΚΚ για μελέτες. Εάν δεν έχει

δικούς της συντελεστές θα πάει με έσοδα-έξοδα.

 

Όσο για τα έξοδα που βάζεις, εάν δεν υπάρχουν άλλα, πλην αυτών του γραφείου

(που δεν νομίζω και να υπάρχουν), κάνε την κατανομή ποσοστιαία και αναλόγως των

εσόδων σου από μελέτες και εκτιμήσεις. Νόμος σαφής δεν γνωρίζω να υπάρχει.

 

Με κάθε επιφύλαξη, γιατί λογιστής δεν είμαι.

 

Από του χρόνου, με την κατάργηση των ΜΣΚΚ, το υπουργείο σου λύνει το πρόβλημά σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμήσεις ακινήτων πηγαίνουν λογιστικά. Όχι με Σ.Κ.Κ. Τις δαπάνες μου εγώ τις επιμερίζω ποσοστιαία όπως γράφτηκε. Δηλαδή αν είχα έστω ακαθάριστα 100 ευρώ από εκτιμήσεις και 300 ευρώ από λοιπές μελέτες, και συνολικές δαπάνες 150 ευρώ, έβαζα 37,50 ευρώ δαπάνες για τις εκτιμήσεις και 112,50 ευρώ στα υπόλοιπα. Τυπικά όμως από όσο ξέρω δεν υπάρχει κανόνας. Είναι στην κρίση σου με τι συντελεστή θα τις επιμερίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πέρισυ είχα ρωτήσει στον αρμόδιο επόπτη στην εφορία αν οι εκτιμήσεις θεωρούνται οικονομικές μελέτες με 26%ή αν πηγαίνουν λογιστικά έσοδα-έξοδα.

Σε συνενόηση με το διευθυντή μου απάντησε ότι και τα δύο τους φαίνονται σωστά αλλά καλύτερα θα ήταν να ρωτήσω στο ΤΕΕ.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την αρμόδια επί φορολογικών θεμάτων του ΤΕΕ μου απάντησε ότι θεωρούνται πραγματογνωμοσύνες και πηγαίνουν με το συντελεστή 60%.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Λογιστικά πάνε. Έχω από το καλοκαίρι του 2006, γραπτή απάντηση του Υπουργείο Οικονομικών πάνω στο θέμα. Προηγουμένως είχα ζητήσει διευκρινήσεις από τη ΔΟΥ μου και είχα πάρει την ίδια ακριβώς απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Tότε η υπάλληλος στο ΤΕΕ δεν ξέρει τη δουλειά της.

Επέμενα στην ερώτηση μου και ήταν τελείως κατηγορηματική. Με παρέπεμψε στο νόμο που λέει για το ΣΚΚ. Στο γενικό κομμάτι που αναφέρεται στις πραγματογνωμοσύνες με το 60%.

Μάλιστα μου είπε ότι απαγορεύεται να ο λογιστικός τρόπος για τους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε σκαναρισμένη την απάντηση του Υπουργείου Οικονομικών. Ανάμεσα στην ...προφορική "διαβεβαίωση" κάποιας υπαλλήλου του ΤΕΕ και την έγγραφη απάντηση του αρμόδιου υπουργείου, (δυστυχώς) η λογική μου λέει να ακούσω και να ακολουθήσω το δεύτερο. Ας το ανεβάσει και στα downloads αν νομίζει κάποιος mod για μελλοντική αναφορά. Όπως και να έχει από του χρόνου δεν θα μας απασχολεί πια αυτό το ζήτημα...

 

edit: Διαγράφηκαν τα συνημμένα και το ανέβασα σαν pdf εδώ: http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1219

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστούμε tpanag

από ό,τι θυμάμαι και στο βιβλίο της Μπόσκου λογιστικά το αναφέρει

 

αν θες μπορείς και μόνος σου να τα ανεβάσεις

αν δυσκολέυεσαι θα τα κανω ένα Pdf και θα τα ανεβάσω εγώ

 

μόνο αν δε σου είναι κόπος μήπως μπορείς, όποτε ευκαιρείς, να τα σκανάρεις σε λίγο καλύτερη ανάλυση;

Link to comment
Share on other sites

tpanag

Η υπάλληλος ήταν από τα κεντρικά του ΤΕΕ στην Αθήνα και υποτίθεται η ειδική επι των φορολογικών. Απαράδεκτη αν έκανε λάθος. Σίγουρα τα γραπτά μένουν και για αυτό θα το θέσω το ερώτημα και γραπτώς. Πάντως ξέρω πολλούς που παίρνουν και το συντελεστή 26%.

Το θέμα είναι ότι οι εκτιμήσεις ακινήτων είναι στην ουσία οικονομικές πραγματογνωμοσύνες τεχνικών έργων .

Δε λέει πουθενά ότι δεν είναι αλλά στην ουσία μας παραπέμπει στη γνωστή νομοθεσία.

Το θέμα είναι πως ερμηνεύονται οι εκτιμήσεις. Κατά την άποψη μου η απάντηση δεν είναι ξεκάθαρη.

Θα ξαναπάρω τηλ. και φέτος και θα ζητήσω να μου το δικαιολογήσει περισσότερο.

Η εκτίμηση δεν είναι μελέτη ,δεν είναι όμως ουσιαστικά πραγματογνωμοσύνη ;

H εκτίμηση ενός ακινήτου σίγουρα δεν είναι ένα απλό νούμερο που μας ήρθε στο μυαλό.

Επίσης πολύ γενική η απάντηση ......... δεδομένου ότι δεν υπάγεστε στις περιπτώσεις α έως ε του νόμου 2238/1994.....

....... 2. αν χρησιμοποιείται την υποδομή και την οργάνωση του εργοδότη και η πραγματογνωμοσύνη ανήκει στις περιπτώσεις του παραπάνω νόμου τότε ισχύει το 60%

Στο 3. που λέει για 47,75% , αυτό πως προκύπτει ως μέσος όρος ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μας φορολογεί το υπουργείο οικονομικών και όχι το ΤΕΕ. Συνεπώς ό,τι ερμηνεία και να δίνει το ΤΕΕ στη φορολογική νομοθεσία, είναι αδιάφορη, από τη στιγμή που περιορίζεται απλά στο να αναλύει "θεωρίες" στα μέλη του (εμάς) και να ετοιμάζει επιστολές οι οποίες σπανίως λαμβάνουν έγκριση και γίνονται αποδεκτές σε τέτοια θέματα από τους αρμόδιους φορείς (το Υπ.Οικ. στην προκειμένη).

Όταν αναφέρεται σε "πραγματογνωμοσύνες", αν δεν κάνω λάθος εννοεί περιπτώσεις ανάθεσης αυτών από δημόσιους φορείς και μόνο (π.χ. από δικαστήριο ή το ΤΕΕ) και όχι οτιδήποτε βαφτίζουμε εμείς πραγματογνωμοσύνη. Δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες, πάντως οι εκτιμήσεις, δεν ανήκουν σε αυτές.

Ο συντελεστής 47,75%, είναι ο μέσος όρος όλων των Σ.Κ.Κ. που ισχύουν για ελ. επαγγελματίες και χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις που κάποιος ελ. επαγγελματίας επιθυμεί να κάνει στο Ε3 του αυτοπεραίωση. Εμείς οι μηχανικοί αρνούμενοι συνήθως να κάνουμε αυτοπεραίωση, δεν τον χρησιμοποιούσαμε, για αυτό και δεν είναι ευρέως γνωστό τι αντιπροσωπεύει (μια χρονιά εγώ τον είχα χρησιμοποιήσει κατά λάθος). Ουσιαστικά δηλαδή χρησιμοποιείς αυτόν πάνω στα ακαθάριστα έσοδά σου για υπολογισμό του φορολογητέου σου, στη συνέχεια κάνεις έσοδα-έξοδα και κρατάς τη δυσμενέστερη εκ των δύο περίπτωση ως φορολογητέο εισόδημα. Προκύπτει βέβαια όπως είναι προφανές, σχεδόν πάντα το νούμερο που βγαίνει λογιστικά να είναι δυσμενέστερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.