Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπαγγελματικά δικαιώματα κολεγίων


Recommended Posts

Εμμ αυτό δε λέμε σε αυτό το thread. Βγήκε απόφαση του ΣτΕ που ζητάει από το ΔΟΑΤΑΠ να του αναγνωρίσει τo πτυχίο και το ΤΕΕ να τον εγγράψει. Επίσης βγήκε το ΠΔ που αναγνωρίζει τα πτυχία κολεγίων στις 26/05/2010

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ,

Οι απόφοιτοι ΤΕΙ , έγραψαν χαμηλότερα στις Πανελλήνιες , είναι λίγο χαμηλότερο το επίπεδο των ΤΕΙ από τα Πολυτεχνεία αλλά τρέχουν για Ε.Δ. 30 χρόνια , έστω και τα στοιχειώδη.

Αν είχαν λεφτά οι γονείς τους , θα τους έστελναν στο εξωτερικό.

Τα κολλεγιόπαιδα ή δεν έδωσαν καθόλου ή πάτωσαν τελείως αλλά συνήθως είναι γόνοι πλούσιων οικογενειών της πρωτεύουσας με αντίστοιχα πολλά κονέ.

Δείτε πόσοι βουλευτές τέλειωσαν ιδιωτικά κολλέγια και όχι δημόσια σχολεία.

Αυτό μπορεί να μας κάνει και καλό.

Ίσως βοηθήσει στο να βρούμε μία κοινή συνιστώσα ,μεταξύ αποφοίτων ΑΕΙ-ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ εδώ και καιρό να παρουσιάσω. Μία κοινή συνιστώσα. Δυστυχώς όμως έχω ανακαλύψει πως κάποια πράγματα είναι πολύ βαθιά ριζωμένα, ώστε ακόμα και όταν όλα γκρεμίζονται τριγύρω μερικοί να κρατιούνται από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από το παραπάνω ink:

Aθόρυβα, αλλά ουσιαστικά, υπό την κάλυψη των σημαντικών γενικών πολιτικών εξελίξεων και δια χειρός του σεβάσμιου Προέδρου της Δημοκρατίας, Kάρολου Παπούλια, δόθηκε ένα καίριο χτύπημα στη Δημόσια Tριτοβάθμια Eκπαίδευση και στα δικαιώματα των πτυχιούχων της: στις 26/5/2010 υπογράφτηκε το Προεδρικό Διάταγμα που αναγνωρίζει για τους απόφοιτους κολεγίων-παραρτημάτων ευρωπαϊκών πανεπιστημίων επαγγελματικά δικαιώματα ισότιμα με εκείνα των πτυχιούχων των ελληνικών δημόσιων πανεπιστημίων.

Στην πραγματικότητα πρόκειται για απόφαση-βόμβα στα θεμέλια όχι μόνο της εκπαίδευσης, αλλά και των επαγγελματικών δικαιωμάτων και προοπτικής των πτυχιούχων από τα AEI και TEI όλης της χώρας. Για την ακρίβεια, οι διπλωματούχοι των κολεγίων αυτή τη στιγμή προάγονται σε θέση ανώτερη από τους πτυχιούχους 33 ειδικοτήτων TEI, οι οποίοι ακόμη στερούνται αναγνώρισης επαγγελματικών δικαιωμάτων! Aπό την πλευρά τους οι κολεγιάρχες τρίβουν τα χέρια τους από ικανοποίηση, όχι βέβαια για την αναβάθμιση των παλαιότερων σπουδαστών τους, αλλά για το πεδίο επιχειρηματικών δραστηριοτήτων που διανοίγεται μπροστά τους, αρχής γενομένης από τη νέα ακαδημαϊκή χρονιά.

 

 

-Οι των ΤΕΙ πιστεύετε, ότι εκφράζεστε ακόμα από τον πρόεδρο την δημοκρατίας;

-Οι των πολυτεχνείων θεωρείτε δίκαιη τη συνυπογραφή και τη θεώρηση του κ.Παπούλια;

 

Υ.Γ. Με κάθε σεβασμό πρός τα πρόσωπα και τους θεσμούς.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια και μονο, να πω οτι το link που παραθετετε ειναι απο εφημεριδα Λαϊκός Δρόμος του Μ-Λ ΚΚΕ (Μαρξιστικό - Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας, και οχι του ΚΚΕ Μ-Λ το οποιο ειναι το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας Μαρξιστικό - Λενινιστικό, :D).

Τα συμπερασματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

θα μεινουν τα ευρωπουλα η οι δραχμες οτι εχουμε στην ελλαδα....

θα παθει κριση η αγγλια.....

 

 

ας δουμε την θετικη πλευρα της ζωης

Link to comment
Share on other sites

ρε @topap, ρε @topap...μου επιτρέπεις..

αυτό είναι το πρόβλημά σου ? αυτό παρατήρησες ??

κι εγώ είδα ποιός δημοσίευσε το εν λόγω κείμενο, αλλά το δικό μου πρόβλημα είναι ότι λέει την αλήθεια.

Τα γεγονότα επαληθεύουν το άρθρο, επομένως και η "χρυσή αυγή" να το δημοσίευε καμιά διαφορά δεν θα είχε.

Για μένα αυτό που με ανησυχεί είναι ότι όλες οι "έγκυρες μεγάλες φυλλάδες" τσιμουδιά...

Link to comment
Share on other sites

ρε @topap, ρε @topap...μου επιτρέπεις..

αυτό είναι το πρόβλημά σου ? αυτό παρατήρησες ??

κι εγώ είδα ποιός δημοσίευσε το εν λόγω κείμενο, αλλά το δικό μου πρόβλημα είναι ότι λέει την αλήθεια.

Τα γεγονότα επαληθεύουν το άρθρο, επομένως και η "χρυσή αυγή" να το δημοσίευε καμιά διαφορά δεν θα είχε.

Για μένα αυτό που με ανησυχεί είναι ότι όλες οι "έγκυρες μεγάλες φυλλάδες" τσιμουδιά...

 

 

@fraafr

fraafr δικέ μου, εχεις δίκαιο.

Αφενός το θέμα για το εαν οι αποφοιτοι κολλεγιων θα έχουν επαγγελματικά δικαιώματα το έχουμε συζητήσει ( θα γίνει μέσω ΤΕΕ ).

Αφετερου αυτα που γράφει στο άρθρο περι φοιτητικών συλλόγων, ηγεσιών AEI και TEI και περι απεργίων και δυναμικών κινητοποιήσεων του φοιτητικού και σπουδαστικού κινήματος μου φέρνει στο μυαλό μου άσχημες εικόνες απο τα φοιτητικά μου χρόνια. Εγω να ξεσκίζομαι στο διάβασμα και αλλοι να ξεσκίζονται στον αγώνα και να περναμε και οι δύο τα μαθήματα, και οχι παντα με τον ιδιο βαθμο....

 

Οταν ακουω για κατι τετοια (ΚΚΕ κλπ) μου έρχεται στο νου η, τόσο ευστοχη, γελιογραφία της Guardian με το πανό που είχε αναρτήσει το ΠΑΜΕ στην Ακροπολη:

 

97049267.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.