Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπαγγελματικά δικαιώματα κολεγίων


Recommended Posts

Καθόλου δεν άργησαν..με συνοπτικές διαδικασίες θα βρεθούν μπροστά μας και εμείς* θα τρώμε τη σκόνη τους για τα επόμενα τριάντα χρόνια που θα διαβουλευόμαστε με τον κύριο Πανάρετο.

 

*Απόφοιτοι ΤΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω εδώ σε όλους τους συναδέλφους ότι σε παλιά post πανηγύριζαν κάποιοι ότι η υπουργός παιδείας ανέφερε ότι δεν θα χρησιμοποιούν το όνομα "κολέγια" κι ότι θα τοποθετηθούν στην μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Εμείς λέγαμε την πραγματικότητα, αλλά δυστυχώς λίγοι μας πίστευαν.

Π.Ε. παρακαλώ με όλο το "πακέτο"

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλό κουράγιο.

 

Αν και το βλέπω λίγο εκ'του ασφαλούς (είμαι από τους λίγους που διαβάζουν νομοθεσία οπότε πάντα θα υπάρχουν αρκετοί που με χρειάζονται), δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Οι αγώνες για ανωτατοποίηση των πάντων, μόνο την ισοπέδωση και την απαξίωση μπορεί να επιφέρει. Όσοι μάχονται υπέρ της άκριτης ανωτατοποίησης ας είναι προετοιμασμένοι, ότι μπορεί να σκάβουν το λάκκο που είναι πιθανόν να πέσει μέσα το ίδιο τους το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Οι αγώνες για ανωτατοποίηση των πάντων, μόνο την ισοπέδωση και την απαξίωση μπορεί να επιφέρει. Όσοι μάχονται υπέρ της άκριτης ανωτατοποίησης ας είναι προετοιμασμένοι, ότι μπορεί να σκάβουν το λάκκο που είναι πιθανόν να πέσει μέσα το ίδιο τους το παιδί.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά πέρα απο την άκριτη ανωτατοποίηση, υπάρχει και η άκριτη απονομή επαγγελματικών δικαιωμάτων, που επίσης είναι πολύ κακό.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά πέρα απο την άκριτη ανωτατοποίηση, υπάρχει και η άκριτη απονομή επαγγελματικών δικαιωμάτων, που επίσης είναι πολύ κακό.

Πίστεψε με, σε αυτό κανονίζει η ελεύθερη αγορά. Όταν κάποιος δεν είναι καλός σε κάτι, όσα δικαιώματα και να έχει, αυτή τον "ξερνάει".

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά είναι κάτι το οποίο το πιστεύω ακράδαντα και εγώ αυτό.

Αλλα στη περίπτωση των τεχνολόγων γεωπονίας (για τους μηχανικούς, τεχνολόγους και μη, δεν είμαι αρμόδιος να μιλήσω γιατι δεν ξέρω καν τα προγράμματα σπουδών τους), γιατί δεν μου δίνει και μένα το δικαίωμα το κράτος να "βγω" στην αγορά και ας με ξεράσει η ίδια αν το κρίνει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν μου δίνει και μένα το δικαίωμα το κράτος να "βγω" στην αγορά και ας με ξεράσει η ίδια αν το κρίνει ετσι?

Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα, γιατί είναι σα να οδηγεί τον κόσμο να γίνει οπαδός της ήσσονος προσπάθειας..

Εκτός και αν ο κόσμος κατεβάσει τις βάσεις των πανεπιστημίων επιλέγοντας πρώτα τα κολέγια και τα ΤΕΙ κι έπειτα τα ΑΕΙ.Μόνο με αυτό το τρόπο σα μέτρο πίεσης θα μπορέσει το κράτος να αλλάξει τα πράγματα. Η λύση δηλαδή είναι οι υποψήφιοι να μην επιλέγουν ΑΕΙ. Για την ώρα πάντως θεωρώ άδικο ένα απόφοιτο του ΤΕΙ με master να μην αντιμετωπίζεται σαν απόφοιτος πανεπιστημίου και να συμβαίνει αυτό με απόφοιτους 3ους φοίτησης του εξωτερικού. Για αυτό οι υποψήφιοι από φέτος πρέπει να στραφούν στα ΤΕΙ για να αλλάξει αυτό.Με την τάση αυτή που θα αναπτυχθεί στην "αγορά" θα αλλάξουν και οι νομοθεσίες και όλα και τίποτα δε θα σταθεί εμπόδιο προς την κατέυθυνση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.