Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπαγγελματικά δικαιώματα κολεγίων


Recommended Posts

 

Υ.Γ. Δεν χρειάζεται να ψαχτώ, έχω αυτή την στιγμή στα χέρια μου την σχετική νομοθεσία για τα δικαιώματα αποφοίτων ΤΕΙ μηχανολογίας, ηλεκτρολογίας, κτλ. Ξέρω ότι υπάρχει.

Που είναι αυτή η νομοθεσία για να την μαθουμε και εμεις;;;;;:shock:

Για τους αποφοιτους ΤΕΙ

 

· Δεν έχουν εκδοθεί επαγγελματικά δικαιώματα – Ισχύουν Βασιλικά Διατάγματα του 1974 που περιλαμβάνουν διατάξεις του 1934. Β.Δ. 699 ΦΕΚ 233/Τεύχος Α’/1971

http://gdias.teipir.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1550&Itemid=58&lang=

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να έχουν εκδοθεί ΠΔ μετά το 1983 για τις ειδικότητες που λείπουν από την σελίδα του υπουργείου, αλλά λόγοι εθνικής ασφάλειας τα κρατούν απόρρητα οπως τα απόρρητα κονδύλια του προϋπολογισμού (υπάρχουν αλλα δεν ξέρουμε που πάνε). Μάλλον δεν θα τα μάθουμε ποτέ, οπότε δεν μπορούμε και να τα επικαλεστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αφορά τους αποφοίτους κολλεγίων. Μη το γυρίσουμε πάλι στα Ε.Δ. των απόφοιτων ΑΤΕΙ. Εννοείται ότι αυτά πρέπει να είναι ξεκάθαρα πριν την ίδρυση μιας σχολής. Το ίδιο ισχύει και για τα νέα τμήματα των Πολυτεχνείων.

Link to comment
Share on other sites

Μη το γυρίσουμε πάλι στα Ε.Δ. των απόφοιτων ΑΤΕΙ. Εννοείται ότι αυτά πρέπει να είναι ξεκάθαρα πριν την ίδρυση μιας σχολής. Το ίδιο ισχύει και για τα νέα τμήματα των Πολυτεχνείων.

Συμφωνώ, θα πρέπει οι υποψήφιοι να μαυρίζουν αυτές τις σχολές που δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα και να μην τις επιλέγουν. Έτσι δε θα λειτουργούν και θα σοβαρευτούν οι Έλληνες πολιτικοί και μή.

Link to comment
Share on other sites

Eκεί είναι η ρίζα του προβλήματος. Αυτά έπρεπε να είναι ξεκάθαρα από την πολιτεία.

Για εγκαίνια , κόψιμο κορδελών κτλ. και ό,τι άλλο τους εξασφαλίζει βραχυπρόθεσμους ψήφους είναι πρώτοι.

Αλλά δε φταίνε αυτοί , αφού και στις σχολές πάλι τις νεολαίες τους ψηφίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχεις

απλά να γνωρίζουν όλοι, ότι είμαστε οι πλέον πληροφορημένοι για τα του οίκου μας. Βλέπεις περιμένουμε πολλά χρόνια να βγει μια νομοθεσία και για 'μας. Αλήθεια @sdim θα μας κάνεις μεγάλη χάρη και θα σώσεις και τον Πανάρετο που παιδεύετε τόσο καιρό..λέγοντας ότι θα τα εκδώσει πού θα πάει. Είναι κι αυτός "άψαχτος"..

Τα των κολεγίων κατάφεραν με λιγότερο χρόνο και κόπο να περάσουν μπροστά.

Επαναλαμβάνω, για να σας θυμίσω τις δηλώσεις της Υπουργού Παιδείας για το θέμα των κολεγίων. http://www.iek-01.com/modules/articles/article.php?id=46

 

Αλλά όταν εμείς λέγαμε ότι τα πράγματα έχουν πάρει τον δρόμο τους και το καπέλο θα γίνει "φέσι" σε λίγο, λίγοι μας πίστευαν.

Τώρα αυτοί θα ονομαστούν εν μια νυχτί Π.Ε. χωρίς να ανοίξει ρουθούνι : http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=7388:2010-04-11-17-49-45&catid=204:2009-12-01-09-56-07&Itemid=654

κι εμείς περιμένουμε ακόμη τον νομοθέτη..που μας διαδουλεύει..

Οποιος δεν θέλει να ζημώσει..10 μέρες κοσκινίζει λέει ο λαός μας

Link to comment
Share on other sites

Ούτε οι σπουδαστές στα κολέγια είχαν ΕΔ στην Ελλάδα αλλά απέκτησαν επειδή είχαν το κοινοτικό δίκαιο με το μέρος τους. Δυστυχώς οι απόφοιτοι ΤΕΙ έχουν μόνο το εθνικό δίκαιο με το μέρος τους, που ως γνωστόν είναι ένα κουρελόχαρτο. Αργά ή γρήγορα πρέπει να τρέξουμε στα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια για τα αυτονόητα, αφού μόνο ο μπαμπούλας της ΕΕ μετράει πια στο Ελλαδιστάν...

Link to comment
Share on other sites

θα παραθέσω ακριβώς όπως το έγραψε συνάδελφος το παρακάτω, έτσι για προβληματισμό :

 

---Εγω με το φτωχό μου το μυαλό θα αναρωτηθώ κάτι: Τόσο καιρό με αυτή την ιστορία με τα κολέγια, είδατε πουθενά να βγει ο δικηγορικός σύλλογος, ή ο ιατρικός σύλλογος, ή το οικονομικό επιμελητήριο ή η ένωση Ελλήνων Φυσικών τέλος πάντων ρε παιδί μου να βγει και να διαρρηγνύει τα ιμάτια της;

 

Ο μόνος που ακούγεται κάθε τρεις και λίγο είναι το ΤΕΕ, το ΕΜΠ, ο Γρυσπολάκης και άντε τελευταίος απ' όλους η ΠΟΣΔΕΠ. Καλά τα κολέγια μόνο μηχανικούς θα βγάζουν; Όλες οι άλλες ειδικότητες δεν υπάρχουν;----

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μη τα βάζετε με τον sdim.

Aυτό που ήθελε να πει είναι ότι τα διδακτορικά δε δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα.

Π.χ. υπάρχουν πολλοί βιολόγοι που κάνουν διδακτορικό στην Ιατρική.

Η μόνη περίπτωση που μετράνε τα μεταπτυχιακά και το διδακτορικό είναι για τη λήψη μελετητικού πτυχίου ΠΕ27 ..... αλλά αυτό το παίρνουν όλοι.

Δε μου φαίνεται ΄καθόλου περίεργο που δώσανε Ε.Δ. αμέσως στα κολλέγια.

Προφανώς τα οικονομικά συμφέροντα είναι μεγάλα.

Η τριτοβάθμια εκπαίδευση θέλει ριζική αναθέωρηση και τα κολλέγια δεν αποτελούν μέρος της λύσης κατά την άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου τα κολλεγια δικαια πηραν αυτο που τους αξιζε...και ολα αυτα γιατι προσπαθησαν και δικαιωθηκαν..οταν δινεις εναν αγωνα σιγουρα θα παρεις αυτο που διεκδικεις..μπορει να ειχαν την στηρηξη της ΕΕ αλλα δεν εμειναν με σταυρωμενα χερια..εδρασαν γρηγορα και οπως φανηκε πολυ εξυπνα..πρωτα απολα δημοσιευσαν το θεμα στα καναλια και δεν το αφησαν να ξεχαστει στο περασμα του χρονου..συνεχως πιεζαν οσπου βγηκαν και κερδισμενοι...και ολα αυτα μεσα σε λιγους μονο μηνες!!!!!αντιθετα τα τει τι κανουν????με το να συζηταμε μεσα σε ενα φορουμ δεν νομιζω να διεκδικουμε απο καποιον κατι!!!!30 ολοκληρα χρονια μονο συζητησεις γινοντε καμια απολυτως πιεση δεν ασκουν τα τει και σε κανεναν...επομενως δεν μας φταιει κανενα τεε και καμια κυβερνηση που δεν εχουμε πδ....ενα απλο πχ ειναι αυτο με τους προεδρους των τει που μερικους μηνες πριν σηκωσαν κεφαλι και φανηκαν δυνατοι αλλα.....και μενουμε στο αλλα γιατι ξαφνηκα επεσε σιωπη..αν συνεχιζαν οι πιεσεις και οι προβολη του θεματος τωρα θα συζητουσαμε αλλα πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.