Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπαγγελματικά δικαιώματα κολεγίων


Recommended Posts

Εδώ κύριοι ευθύνη έχει το υπουργείο παιδείας. Το ΤΕΕ δεν έχει δικαίωμα να αναμιγνύεται στα επαγγελματικά δικαιώματα. Και επειδή πρόκειται για Ελλαδιστάν και επίπεδο καφενείου, βρισκόμαστε σε αυτήν την θέση τώρα.

 

Μου άρεσε πολύ που τα κολέγια έχουν αποκτήσει επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι ότι η εντολή αυτή ήρθε από έξω (ΕΕ).

 

Επίσης το ξαναλέω. Με ποιο δικαίωμα το ΤΕΕ εκφέρει άποψη για θέματα παιδείας ?

Μα είναι δυνατόν ? Μα που είμαστε τέλος πάντων ?? Για αυτά τα θέματα αρμόδιο είναι το υπουργείο παιδείας και κανείς άλλος. Απλά πράματα.

Link to comment
Share on other sites

και ρωτάω

θα δεχτεί το κάθε ξένο πανεπιστήμιο που θα απονέμει μέσω του κολεγίου του τα πτυχία του, να ορίζει το ΤΕΕ ή δεν ξέρω εγώ ποιό επιμελητήριο, τα επαγγελματικά δικαιώματα του αποφοίτου του ???

Στην χώρα καταγωγής του Πανεπιστημίου, τί ισχύει ???

το ίδιο θα ισχύει κι εδώ για τον απόφοιτό του...

Link to comment
Share on other sites

Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων

Επαγγελματικά Δικαιώματα Πτυχιούχων ΤΕΙ

http://www.ypepth.gr/el_ec_category1112.htm

 

Υπάρχουν και διατάγματα που ορίζουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των πτυχιούχων ΤΕΙ (μηχανολόγων, ηλεκτρολόγων, κτλ. Λιγότερα δικαιώματα βέβαια από τον απόφοιτο ΑΕΙ) στον τομέα των εγκαταστάσεων, αλλά μην περιμένεις να τα προσφέρω έτοιμα στο πιάτο. Όποιος πτυχιούχος θέλει να λέει ότι είναι ισάξιος των αποφοίτων ΑΕΙ πρέπει να μπορεί να ΨΑΞΕΙ, να διαβάσει και να κατανοήσει την νομοθεσία που τον ενδιαφέρει.

 

Το ΤΕΕ ορίζει και τα δικαιώματα των αποφοίτων ΑΕΙ, αν δεν πει το ΟΚ δεν γίνεται τίποτα. Υπάρχει ισότητα σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Στην λίστα που ανέφερες παραπάνω δεν έχει ειδικότητες Μηχανικών ΤΕ παρά μόνο κάποιες "ανώδυνες". Φυσικά δεν αναφέρει ηλ/γους, μηχ/γους κτλ

 

Αν υπήρχαν ΕΔ δικαιώματα για Μηχανικούς ΤΕ δεν θα γινόταν η διαβούλευση τους εις τον αιώνα των αιώνων αμήν του υπεπθ...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κατι απο περιεργεια.αν οι αποφοιτοι ΤΕΙ δεν εχουν επαγγ δικαιωματα τοτε πως παιρνουν εργοληπτικο πτυχίο?και πως υπογραφουν αρχιτεκτονικα και στατικα και βγαζουν οικοδ αδειες?

Link to comment
Share on other sites

Στην λίστα που ανέφερες παραπάνω δεν έχει ειδικότητες Μηχανικών ΤΕ παρά μόνο κάποιες "ανώδυνες". Φυσικά δεν αναφέρει ηλ/γους, μηχ/γους κτλ

 

Αν υπήρχαν ΕΔ δικαιώματα για Μηχανικούς ΤΕ δεν θα γινόταν η διαβούλευση τους εις τον αιώνα των αιώνων αμήν του υπεπθ...

 

Όπως προανάφερα υπάρχουν και τα αντίστοιχα δικαιώματα για μηχανικούς ΤΕ, απλά δεν θα τα προσφέρω στο πιάτο. Όποιος μηχανικός ΤΕ είναι ισάξιος μηχανικού ΑΕΙ θα μπορέσει να βρει την σχετική νομοθεσία αρκετά είκολα.

 

Σου είπε μερικά πρακτικά παραδείγματα ο parist43. Η νομοθεσία υπάρχει. Όρεξη για να την βρεις και να την διαβάσεις υπάρχει; Η πιάτσα δεν είναι αμφιθέατρο σχολής που γίνεται μάθημα, είναι σχολή όπου εξετάζεσαι κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

στον ιδρυτικό νόμο των ΤΕΙ λέει ρητά ότι 6 μήνες πριν την αποφοίτηση του 1ου πτυχιούχου θα έχουν βγει τα επ. δικαιώματα των σχολών. Εν έτει 1983

εσείς τα είδατε πουθενά ? γιατί ακόμα τα περιμένουμε

και μιλάμε για τα δικαιώματα των νέων σχολών των ΤΕΙ

αλλά επειδή κανείς δεν τόλμησε να τα βγάλει καταχριστικά δουλεύουμε με τα δικαιώματα των υπομηχανικών κι όλων των τότε καταργησθέντων σχολών. Δηλ. μιλάμε για τελείως διαφορετικές σχολές

@parist43 σου απάντησα

@sdim ευχαριστούμε για τις συμβουλές σου, αλλά η δική μου συμβουλή είναι να ψαχτείς καλύτερα γιατί μου φαίνεται ότι μάλλον εσύ δεν γνωρίζεις την νομοθεσία για την ίδρυση και λειτουργία των ΤΕΙ και των αποφοίτων τους, επομένως θα παρακαλούσα να είστε πιο προσεκτικοί σ'αυτά που λέτε. Ρωτάς για όρεξη να βρούμε την νομοθεσία... 25 χρόνια είναι αυτά-περίσσεψε η όρεξη

 

edit: δυστυχώς συνεχίζουμε να αναφερόμαστε ξανά στα επ. δικαιώματα των ΤΕΙ και δεν σχολιάζετε την εξέλιξη των ειδήσεων για τα κολέγια. Απλά επειδή βλέπω ότι όλα έχουν σχέση μεταξύ τους ας μη το οδηγήσουμε αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Η σχέση μεταξύ κολεγίων - ΤΕΙ εισέρχεται από την θεώρηση των ΤΕΙ και τον κολεγίων ισάξιων στην ΕΕ. Όλες οι σχολές τετραετούς φοίτητης είναι ισάξιες στην ΕΕ σε όλες τις χώρες-μέλη, οπότε ότι θα ισχύσει για τα κολέγια θα ισχύσει και για τα ΤΕΙ καθώς και για τους κατόχους barchelor και άλλων πτυχείων από το εξωτερικό.

 

Οι πιο αδικημένοι κατά την γνώμη μου θα είναι οι απόφοιτοι ΤΕΙ που στην συνέχεια περάσανε με κατατακτήριες και σε ΑΕΙ και πήραν και δίπλωμα.

 

Υ.Γ. Δεν χρειάζεται να ψαχτώ, έχω αυτή την στιγμή στα χέρια μου την σχετική νομοθεσία για τα δικαιώματα αποφοίτων ΤΕΙ μηχανολογίας, ηλεκτρολογίας, κτλ. Ξέρω ότι υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις όλοι οι άμεσα ενδιαφερόμενοι ξέρουμε πως δεν έχουμε ΕΔ οι Μηχανικοί ΤΕ. Ακόμα και στον πίνακα του ΥΠΕΠΘ που πόσταρες απουσιάζουμε πανηγυρικά. Τώρα, δεν μπορούμε να αποδεικνύουμε συνέχεια πως δεν είμαστε ελέφαντες. Αν θες απόδειξε εσύ πως είμαστε με τη νομοθεσία που λες ότι υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουσα νομοθεσία δεν υπάρχει για τα ΤΕΙ (Δομικών, Υποδομής κ.τ.λ.).

Απλά πράματα. Υπήρχε το 318/94 και έγινε της κακομοίρας (γιατί είναι Π.Δ. και μόνο αυτά έχουν ισχύ και όχι τα διατάγματα και τα διάφορα fax που στέλνονται σε πολεοδομίες από το ΤΕΕ, λες και είμαστε κράτος Lenin...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.