Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπλισμός συζευγμένων τοιχείων


 
nik

Recommended Posts

Μπορει να μου πει κάποιος τι χρησιμοποιεί χονδρικά σε μια συνήθη περίπτωση ενός παράθυρου μέσα σε ένα τοιχείο?ο οπλισμός που προτείνει ο ΕΚΩΣ μου φαίνεται υπερβολικός.Απαιτεί μεν δισδιαγώνιο οπλισμό το οποίο το θεωρώ λογικό αλλά απαιτεί και διαμήκεις οπλισμους και να περιβάλεται από συνδετήρες(ερώτηση:σε όλο το ύψος μεταξύ της δοκού και της οπής?!,κάτω από την οπή τι γίνεται?αν το παράθυρο είναι 70 εκ και τελειώνει 2,20 μέτρα πάνω από την πλάκα θα βάλω συνδετήρα 1,50 μέτρο ύψος κάτω από το παράθυρο?!).η τοποθέτηση των συνδετήρων μου φαίνεται κατασκευαστικά πάντως δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κανονικά για να είσαι ακριβής σε τόσο μεγάλα ανοίγματα πρέπει να λύσεις το τοιχείο με πεπερασμένα αλλιώς η κατασκευαστική αντιμετώπιση θα είναι πάντοτε μακρία από την πραγματικότητα

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θα εχω καλυτερα αποτελεσματα αλλα με τι προγραμμα να το κανω αυτο?ενα συμβατικο προγραμμα στατικης αναλυσης εχω το οποιο δεν περνει καν υποψη οπη σε τοιχωμα...εμπειρικα οπλιζω την οπη και με βαση τον εκως.

παντως το να βαλεις τοσο μεγαλους συνδετηρες δεν ειναι υερβολικο?με οσους μηχανικους μιλησα μου ειπαν να φτιαξω δοκαρακια και κολονακια περιμετρικα της οπης 25 εκ και αν ειναι μεγαλη η οπη να βαλω και τους δισδιαγωνιους.πιστευω οτι αυτο ειναι αρκετο

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο αν υπογράφεις τη μελέτη είναι να μην κάνεις το άνοιγμα καθόλου. Αν πάλι πρέπει να γίνει φρόντισε να είναι προς το κέντρο του τοιχείου. Αν πάλι θες προσομοίωμα τότε βάλε δύο υποστηλώματα με ενδιάμεσα ένα δοκάρι και θα δεις ότι πάσχει από διάτμηση υπερβολικά και οπλισέτο ανάλογα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε τοιχείο στο οποίο έχω κάνει οπή με διαμόρφωση κρυφοδοκού κάτω από αυτό (οπλισμός συζευξης) αναγκάστηκα να αυξήσω το ύψος του ανοίγματος προς τα κάτω 30 εκατοστά εκ των υστέρων για αρχιτεκτονικούς λόγους και έτσι καταστράφηκε η κρυφοδοκός.Η εργασία έγινε με κομπρεσέρ με το οποίο κόπηκαν οι συνδετήρες και οι διαμήκεις οπλισμοί και αφαιρέθηκε το σκυρόδεμα.Υπάρχει τώρα κάποιος τρόπος να ενισχύσω το τοιχείο?

Το τοιχείο ανήκει σε 5/οροφη οικοδομή με πυλωτή.Η εργασία θα γίνει στην πυλωτή και στους α-β-γ ορόφους γιατί στους υπόλοιπους δεν χρειάζεται.Επίσης υπάρχουν και άλλα τοιχεία στην διεύθυνση αυτή αλλά στον έλεγχο nv αναλαμβάνει περίπου το 35% της τέμνουσας βάσης.

 

1)Να βάλω χιαστί σίδερα πλευρικά και να κάνω μία πρόσθετη στρώση σκυροδέματος όπως δείχνω στο σχήμα?Κατασκευαστικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο.

 

2)Τώρα μιας και θα αυξηθεί το άνοιγμα να προσθέσω μία νά κρυφοδοκό η οποία όμως δεν θα συνεχίζει στο υποστύλωμα παρά μόνο κάποιοι διαμήκεις οπλισμοί αν κάνω τρύπες?

 

3)Με μεταλλικά στοιχεία?

post-86-131887209451_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιο τοιχείο? Με όλο το σεβασμό συνάδελφε, έτσι όπως είναι τώρα, δεν νομίζω ότι μπορείς να το πεις πια τοιχείο.

Εγώ στη θέση σου, θα τοποθετούσα διαγώνιες μεταλλικές λάμες ικανού πάχους, εσωτερικά και εξωτερικά, με Αs όπως υπολογίζεται από την Σ18.3, τις οποίες θα κολλούσα με ρητίνη ή θα αποφλοίωνα το τοιχείο και θα τις συγκολλούσα πάνω στους οπλισμούς των στύλων, και θα τις συνέδεα και μεταξύ τους κάνοντας 4 τρύπες στο τοιχείο και χρησιμοποιώντας μεταλλικά αγκύρια.

Κάτι σε (3) δηλαδή. Το (1) το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο, το (2) ανεπαρκές .

Μετά θα έβρισκα αυτόν που έκανε την "καλλιτεχνία" και θα του έσπαγα το κεφάλι, κατά προτίμηση με το ίδιο κομπρεσέρ.

edit: για 30 εκ. μεγαλύτερο άνοιγμα!!! όσο το σκέφτομαι, τόσο φουντώνω...

Link to comment
Share on other sites

nik

Δες το μ΄ΑΥΤΟ το προγραμματάκι.

Από την αρχή όταν το άνοιγμα ήταν 1,30/0,80 σε τοίχωμα μήκους 2,50μ δεν υπήρχαν συζευγμένα τοιχώματα.

Η προσομοίωση θα έπρεπε να γίνει με επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία, Φαντάζομαι ότι έγινε με γραμμικά (ισοδύναμος στύλος).

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις επίλυση με ακριβή προσομοίωση με επιφανειακά πεπερασμένα και να βρεις τις αναπτυσσόμενες τάσεις.

 

Αν θέλεις να επανορθώσεις κάπως την κατάσταση θα έλεγα αυτό που πρότεινε ο paktomenos. Εκτός εάν θέλεις να εφαρμόσεις τις πιο ακριβές λωρίδες από ανθρακονήματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άκυρο το σχέδιο...τώρα που ξαναδιάβασα το post πρόκειται για περίπτωση που είναι χτιζμένο το τοιχείο και πρόκειται να γίνει επέμβαση...

Αν δεν υπήρχε ο προβλεπόμενος οπλισμός δύσκολα τα πράματα...

δηλαδή και να ρτυπήσεις θα το κάνεις χειρότερα γιατί θα μειωθεί και αλλο η αντοχή του σκυροδέματος για να βάλεις λάμες ή κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Pappos μήπως 8Φ12 συνολικά είναι πολλά και θα έχεις πρόβλημα στη σκυροδέτηση?

Αν εκτιμάς ότι θες αυτά τα cm2 μήπως να έβαζες μεγαλύτερη διάμετρο -->μικρότερος αριθμός ράβδων?

Γιατί όχι κλειστοί συνδετήρες και βάζεις τύπου "φουρκέτας" (αν κατάλαβα καλά)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.