Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανολογικό σχέδιο στο ArchiCAD


Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος χρήστης του archicad που ετοιμάζει με αυτό και τα τυπικά μηχανολογικά σχέδια (πυροπροστασία,ύδρευση,αποχέτευση) που απαιτούνται για έκδοση άδειας; Επειδή το πρόγραμμα είναι πολύ φτωχό και εκτός Ελληνικής νοοτροπίας σε αυτόν τον τομέα, θα μπορούσατε να με παραπέμψετε στις βιβλιοθήκες 2d ή τα add-ons που χρησιμοποιείτε;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κάποιος moderator να μετακινήσει το θέμα στην ενότητα με τα μηχανολογικά - μήπως έχει περισσότερη ανταπόκριση... ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το θέμα είναι περί λογισμικού δεν μπορεί να πάει αλλού.

Οπότε υπομονή.. Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει θα απαντήσει

Έχεις ψάξει στη σελίδα της εταιρίας μπας και υπάρχει τίποτα? Ή σε ξένα φόρουμ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω ψάξει αλλά δε βρήκα κάτι που να με καλύπτει.

Έλεγα να μεταφερθεί μήπως λόγω ειδικότητας υπάρχει λιγότερο ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο αντικείμενο (πχ. προσωπικά σπάνια κοιτάζω την ενότητα με τα μηχανολογικά)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να φτιαξεις εσυ πραγματακια? Ή να τα εισαγεις με καποιο τροπο απο αλλο φορματ κτλ

Δεν ξερω το προγραμμα, οποτε ισως αυτο που λεω ειναι ανεφικτο. Εντελως ή μερικως

Link to comment
Share on other sites

Ε θέλει να είσαι και λίγο Τσαρούχης για να είναι επιτυχημένα. Από άλλο format έχω δοκιμάσει αλλά μου δημιουργούνται προβλήματα.

 

Μα κανείς δεν περνάει μηχανολογικά σε σχέδια Archicad; :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις...

Κατ'αρχήν Παθητική Πυρασφάλεια δεν είναι μηχανολογικό και εγώ το κάνω ωραιότατα και πανεύκολα στο archicad...

Τώρα για Μηχανολογικά, δεν είναι λογικό τα σχέδια να τα κάνει ο μηχανολόγος μελετητής;

 

'Η θέλεις να περάσεις στο archicad τα μηχανολογικά που έχει σχεδιάσει ο μηχανολόγος, για να έχεις ένα πλήρες 3d model? Αν αυτό θέλεις να κάνεις, τότε θέλεις αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για 2d σύμβολα και υπομνήματα για σωληνώσεις, παροχές, αντλίες θερμότητας, λέβητες κλπ. κλπ. Αν υπάρχει και πρόσθετο για καλύτερη διαχείριση τους, είναι προτιμότερο.

Σκέψου freeCAD.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλεις να κάνεις μόνος σου τα μηχανολογικά σχέδια...

Τότε το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρείς ένα autocad αρχείο απο κάποιον μηχανολόγο, να το ανοίξεις στο archicad, να αντιγράψεις τα σύμβολα που χρειάζεσαι και να τα σώσεις σαν αντικείμενα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει το ΜΕΡ, το πρόγραμμα 3δ σχεδίασης για τα μηχανολογικά, και που είναι το λίνκ που έδωσε ο achille. Δεν ασχολήθηκα η αλήθεια μαζί του αλλά από ότι θυμάμαι δεν έχει τα 2δ σύμβολα που χρειάζεσαι για ύδρευση-αποχ/ση. Η καλύτερη λύση νομίζω είναι αυτή που περιέγραψε ο achille.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.