Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml


Gousgounis

Recommended Posts

gousgounis, δημιουργω το xml για ενα αυαιρετο για την αμοιβη του αλλα οταν το εισαγω στο τεε μου λεει αυτο που εχουν αναφερει κι αλλοι συναδελφοι πιο πριν error οτι δεν χρειαζεται το telephone . ακριβως το ιδιο σφαλμα με τους προηγουμενους. προσπαθω να πειραξω λιγο το αρχειο xml αλλα δεν μπορω. τελικα τι γινεται ?εσας το δεχεται κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 705
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To xml του προγράμματος των αυθαιρέτων βασίζεται στις παλαιότερες ρουτίνες του συστήματος των αμοιβών και επειδή οι περισσότεροι συνάδερφοι ετοιμάζουν τις αμοιβές εύκολα στο σύστημα του ΤΕΕ (ουσιαστικά πρόκειται για μία μόνο εργασία), δεν έχει ενημερωθεί.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση!!!! ο συντελεστης ζωνης Σ.Ζ.? η τιμη αφετηρίας Ε.Τ.Α. πολεοδομιασ και ΤΕΕ ειναι διαφορετικα ανα περιοχη? (ειναι τιμες αττικής αυτα ? ) και ο χρονικος υπολογισμος ποτε μπαινει 10% ή 20% μπορει καπιος να διευκρινησει? επισης πινακας 3 ειναι μονο σε περιπτωση αλλαγης χρησης? μπορω να χρησιμοποιήσω πινακα 2 γα κατασκευη στέγης? απο μελετες αρχιτεκτωνικα στατικα μονο δεν εχω παντα για κατασκευη στέγης ? Ευχαριστω πολυ! και το προγραμμα τα σπαει!

Link to comment
Share on other sites

ETA :118 ΤΕΕ & 45 πολεοδ. (σταθερές)

 

ΣΖ: 1 ΤΕΕ, & 0,75 για πολεοδ. σχεδόν πάντα (σταθερες)

 

Χρον προγραμ. Εσύ επιλέγεις αν βάλεις 0,1 ή 0,2

 

Πίνακας 3 είναι για εργασίες που δεν υπάρχουν στον πίνακα 1

Πίνακας 2 είναι για στεγασμένα επαγγέλματα

Στατικά μπορεί και να μην έχεις, αναλόγως τον τύπο της στέγης (αυτοφερόμενη ή εδραζόμενη)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ETA :118 ΤΕΕ & 45 πολεοδ. (σταθερές)

 

ΣΖ: 1 ΤΕΕ, & 0,75 για πολεοδ. σχεδόν πάντα (σταθερες)

 

Χρον προγραμ. Εσύ επιλέγεις αν βάλεις 0,1 ή 0,2

 

Πίνακας 3 είναι για εργασίες που δεν υπάρχουν στον πίνακα 1

Πίνακας 2 είναι για στεγασμένα επαγγέλματα

Στατικά μπορεί και να μην έχεις, αναλόγως τον τύπο της στέγης (αυτοφερόμενη ή εδραζόμενη)

ευχαριστώ Μανώλη !

Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΖ για την πολεοδομία (εισφορές ιδιοκτήτη) δεν είναι σχεδόν πάντα 0,75. Είναι ανάλογα με την σχέση που έχουν η ΤΖ με την ΤΑ του περιφερειακού διαμερίσματος.

0,75 είναι πάντα όταν η περιοχή εκτέλεσης του έργου δεν έχει ΤΖ

Από ότι θυμάμαι το συνηθέστερο ήταν 0,90

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ευχαριστω και εγω με την σειρα μου για την φοβερη δουλεια που εχεις κανει.

 

Εχω μια ερωτηση, εχω μια αντικατασταση στεγης σε αγροτικη αποθηκη. Επειδη ειναι αγρ. αποθηκη πρεπει να πολ/σω το 0.30 της στεγης με 0.20 συντελεστη που εχει η αποθηκη. Δεν βρισκω καπου την επιλογη να το κανω αυτο. Υπαρχει καποια λυση;

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η αντικατάσταση στέγης εάν επιλέξεις συμβατικό πηγαίνει με 0,30 ή εαν επιλέξεις αναλυτικό, ότι ποσό βγάλει.

Επειδή είναι αγροτική αποθήκη δε σημαίνει ότι επωφελείσαι τον συντελεστή 0,2. Απο την αντίθετη πλευρά, το ίδιο ισχύει και για χρήσεις που έχουν συντελεστή >1.

Μην ξεχάσεις να επιλέξεις και το "Στατικά στο 100% του προϋπολογισμού"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αντικατάσταση στέγης εάν επιλέξεις συμβατικό πηγαίνει με 0,30 ή εαν επιλέξεις αναλυτικό, ότι ποσό βγάλει.

Επειδή είναι αγροτική αποθήκη δε σημαίνει ότι επωφελείσαι τον συντελεστή 0,2. Απο την αντίθετη πλευρά, το ίδιο ισχύει και για χρήσεις που έχουν συντελεστή >1.

Μην ξεχάσεις να επιλέξεις και το "Στατικά στο 100% του προϋπολογισμού"

 

Σ'ευχαριστω για την άμεση απάντηση.

Δηλαδη αγνοώ την Εγκύκλιο 31947/16-7-1991 που λεει οτι τον αρχικό συντελεστή 0,30 της αντικατάστασης στέγης να τον προσαρμόζουμε ανάλογα με τον χώρο που βρίσκεται κάτω από αυτήν ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.