Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

στην διαδικασία υποβολής έργου στο τεε επιλέγω ως εργασία το "Ημερήσια εργασία μηχανικού για ρυθμισεις Ν.3843/2010 (1-10 ετη εργασίας)."

 

εχω συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη 232,53 ευρώ.

 

και τώρα θέλω να ρωτήσω στην καρτέλα "κύριες εργασίες" εκέι που λέει κατω δεξιά "μονάδες" βάζω 1 ημέρα;

εκεί δηλαδή δηλώνω ουσιαστικα την αμοιβή μου;

 

 

232,53 ευρώ είναι η καθαρή αμοιβή του μηχανικού

έχουμε και 21% ΦΠΑ= 48,83 ευρώ. Οπότε 281,36 ευρώ είναι

τα χρήματα που πρέπει να ζητήσεις απτον ιδιοκτήτη (για να μην επιβαρυνθείς εσύ το ΦΠΑ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παρακαλώ ας με διαφωτίσει κάποιος, μιας κ δεν έχω ξαναξάνει τη διαδικασία.πήγα εχθές και κατέθεσα την αμοιβή μου(ελάχιστη) στην ΕΤΕ.τώρα πρέπει να πάω εφορία και να πληρώσω 10% ΦΕΜ=23,52€ ? επίσης πρέπει να πληρώσω ξεχωριστά το ΤΣΜΕΔΕ στην ΕΤΕ ? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα..

 

Οταν ενας ιδιοκτητης εχει 3 διαμερισματα σε στην ιδια πολυκατοικια , τοτε για δηλωση ημιυπαιθριων απαιτουντε 3 αμοιβεσ και 3 παραβολα δημοσιου ή 1 αμοιβη και ένα παράβολο??.

 

 

Σας ευχαριστώ πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αν χρησιμοποιείς την αναζήτηση, θα βρίσκεις απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα.

Θέμα : «Αμοιβή Μηχανικού για τις περιπτώσεις ρυθμίσεων του Ν.3843/10»

..........................................................................................

Επισημαίνεται ότι το όριο αυτό (1.000λ) αποτελεί και την ελάχιστη

αμοιβή για τις παραπάνω υπηρεσίες μηχανικού, ανά ιδιοκτησία.

 

Το παράβολο πάει ανα ιδιοκτησία. Αλλα σημασία έχει μόνο για την διαδικασία. Απο θέμα χρηματων το ίδιο είναι. Ετσι κι αλλιως συμψηφίζεται με το προστιμο.
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει σύσταση οριζοντιας ιδιοκτησίας ναι, γιατι είναι 3 αυτοτελείς ιδιοκτησίες. Αν δεν υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία μπορείς να καταθέσεις ένα. Αλλα σε αυτή την περίπτωση μπορει να ανέβει κλιμακα εμβαδού και να ανέβει το πρόστιμο περισσότερο απο τις επιπλέον αμοιβές που θα πληρώσει αν το έκανε χωριστά.Για το παράβολο δεν γίνεται θέμα μιας και όσα παράβολα και να πληρώσει αφαιρούνται απο το πρόστιμο. Και κάτι ακόμα αν θελήσει κάποια στιγμή να πουλήσει το ένα διαμέρισμα, η πράξη τακτοποίησης θα είναι συνολική και για τα 3 και λογικά θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ ας με διαφωτίσει κάποιος, μιας κ δεν έχω ξαναξάνει τη διαδικασία.πήγα εχθές και κατέθεσα την αμοιβή μου(ελάχιστη) στην ΕΤΕ.τώρα πρέπει να πάω εφορία και να πληρώσω 10% ΦΕΜ=23,52€ ? επίσης πρέπει να πληρώσω ξεχωριστά το ΤΣΜΕΔΕ στην ΕΤΕ ? ευχαριστώ

 

Εχω την εντύπωση οτι το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνεις όταν ερχεται το χαρτί σπίτι σου κάθε εξι μήνες. Δεν χρειάζεται δηλαδή να πληρώσεις κάτι τώρα. Εκτος βέβαια από το ΦΕΜ 10% που πρέπει να το προκαταλάβεις στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πληρώνεις κάθε εξάμηνο είναι η εξάμηνη εισφορά σου στο ΤΣΜΕΔΕ. Απο εκεί και πέρα κάθε φορά που καταθέτεις αμοιβές αδείας και τώρα αμοιβές τακτοποίησης πρέπει να πλήρώσεις μια κράτηση για το τσμεδε. Θα πρέπει να συμπληρώσεις και ενα ακομα χαρτί και να καταθέσεις στην ΕΤΕ. Πρόσεχε αυτά τα πληρώνεις έσύ απο την τσέπη σου όχι ο πελάτης. Είναι 232,53*(0,02+0,01)*1,024=7,14Ε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να καταλάβω καλύτερα.

 

Το ΦΕΜ μπορώ να το καταθέσω εγώ ο μηχανικός στην δικιά μου ΔΟΥ ή πρέπει να πάει ο ιδιοκτήτης στην εφορία που υπάγεται;

 

1ο ενδεχόμενο: ΈΣΤΩ ότι μπορώ να το πληρώσω εγώ στην δικιά μου εφορία. Μπορώ να καταθέσω τα χρήματα αφού κατατεθεί η αμοιβή μου στο λογαριασμό μου στην ΕΤΕ μετά από τον έλεγχο του ΤΕΕ;

 

2ο ενδεχόμενο: Αν το ΦΕΜ πρέπει να κατατεθεί από τον ιδιοκτήτη στην δικιά του εφορία αυτά τα 23,53 ευρώ τα πληρώνει έξτρα ο ιδιοκτητης αφού εγώ την αμοιβή που θα έχω πάρει από τον ιδιοκτήτη (232,53 μαζί με το ΦΠΑ) το έχω καταθέσει στην ΕΤE; Δηλαδή ο ιδιοκτήτης θα πληρώσει συνολικά 232,53 + 48,83 ΦΠΑ 21% + 23,23 ΦΕΜ 10%;

 

ΚΑΙ τελικά πρέπει να πληρώσω ΤΣΜΕΔΕ στην ΕΤΕ με άλλο έντυπo Ή ΟΧΙ γιατί καποιοι στο forum λενε ναι και κάποιοι όχι;

Link to comment
Share on other sites

sirter + Patis

συνοψίζουμε

 

1. στο πρόγραμμα του ΤΕΕ βγαίνει η αμοιβή σου ανάλογα με τις ώρες που δούλεψες

2. πατάς να εκδοθεί η εντλή πληρωμής

3. καταθέτεις στην τράπεζα ΕΤΕ με ειδικό έντυπο και την εντολή πληρωμής το ποσό που προκυπτει (αμοιβη+ΦΠΑ), η τράπεζα κρατά αυτόματα το ποσό υπερ ΕΜΠ, τα χρήματα μπορείς να τα διαχειριστείς μετά από 10 εργάσιμες

4. κόβεις ΑΠΥ (απόδειξη παροχής υπηρεσιών) στον πελάτη

5. πληρώνεις στην εφορία σου ΦΕΜ του μηχανικύ 10% της αμοιβής {ΦΕΜ=23,52}

6. πληρώνεις με ειδικό έντυπο το ΤΣΜΕΔΕ στην ΕΤΕ {232,53*(0,02+0,01)*1,024=7,14Ε }

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.