Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιά σχολή; ΣΜΑ ή Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών μηχανικών;


Dimitris_1993

Recommended Posts

Δεν θα προβάλλω αντιρρήσεις γιατί όσα ξέρω είναι από πολύ παλιά. Αλλά πολλά πολυτεχνεία δεν δέχονται στρατιωτικούς πια...

 

Οταν υπηρετούσα στο Μηχανικό στη 10ετια του '80, είχαμε διαφορους αξιωματικούς που τους κάναμε φροντιστήριο για να περάσουν στην ΣΤΕΜΧ και από εκεί στο Πολυτεχνείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περνάνε μέσω κατατακτήριων.

Πολλοί από Ικάρων (Ιπτάμενοι ,Μηχανικοί) συνεχίζουν στην Ιατρική με εξειδίκευση στην Αεροπορική Ιατρική , δηλαδή την επιρροή που έχει στο ανθώπινο σώμα , οι συνεχείς πτήσεις , προβλήματα από έλλειψη οξυγόνου , απώλεια συνείδησης ( G-lock) , vertigo κτλ.. ....αν τα θυμάμαι καλά.

Για το πόσο μηχανικοί είναι , ισχύει κάτι αντίστοιχο με το δημόσιο.

Τα παιδιά έχουν πολλές δυνατότητες αλλά όπως συμβαίνει και με τους μηχανικούς του δημοσίου ασχολούνται με άλλα πράγματα.

Μάλλον στο δημόσιο συμβαίνει σε μεγαλύτερο βαθμό. Σπάνια ασχολείσαι με κάτι δημιουργικό.

Υπάρχει η Ε.Α.Β. ( Ελληνική Αεροπορική Βιομηχανία).

Δε θα μπορούσαν να αρχίσουν να κατασκευάζουν έστω μικρά αεροσκάφη τύπου Cessna;

Έτσι και θέσεις εργασίας θα δημιουργούσαν , θα κάλυπταν τις εκπαιδευτικές τους ανάγκες και ίσως να προχωρούσαν και σε εξαγωγές.

Μετά το πτυχίο του Πολυτεχνείου , οι περισσότεροι δεν κυνηγάνε μία θέση στο δημόσιο;

Aπλά με τη ΣΜΑ την εξασφαλίζεις αμέσως.

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και ειδική σχολή στην Πάτρα αεροναυπηγών.

Κρίμα να πάει χαμένο τόσο επιστημονικό προσωπικό.

Π.χ. στο forum υπάρχουν πολλοί ικανοί ''αεροναυπηγοί'' , όπως ο sdim , που ασχολούνται με τις ίδιες εργασίες των μηχανολόγων.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πραγμα σου ευχομαι μονο, οταν θα ερθει η στιγμη να βγεις στην αγορα εργασιας να μην ερθει η ωρα που θα βαρας το κεφαλι σου στον τοιχο που εφυγες απο την σμα.

 

αυτο ακριβως που λες,μου το κοπαναγανε οι γονεις μου,οι μιραρχοι μου,οι διοικητες και οσοι αλλοι προσπαθησαν να μ αποτρεψουν απο το να φυγω,αλλα εγω πιστευω οτι αυτο το λενε και θα το λενε μονο κ μονο απο φοβο κ τπτ αλλο.Μου ελεγαν επισης οτι μονο στο στρατο ανδρωνεσαι κ ''πηζει'' το μυαλο σου,αλλα αν φτανουμε στο σημειο να θεωρουμαι το στρατο παιδαγωγικο ιδρυμα κ ενα μεσο που θα μας μαθει να αντιμετωπιζουμε δυσκολιες στη ζωη,ειμαστε γελασμενοι,γιατι αυτοι που δεν φοβουνται ειναι αυτοι που δεν θα συμβιβαστουν με 1000 ευρω το μηνα,αλλα θα βγουνε στη ζωη χωρις καμια εξασφαλιση και θα κινηγησουν τα ονειρα τους....δεν ξερω μπορει σε 20 χρονια να βαραω το κεφαλι μου οπως λες,αλλα τουλαχιστον δεν θα ναι αδειο :wink:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω μπορει σε 20 χρονια να βαραω το κεφαλι μου οπως λες,αλλα τουλαχιστον δεν θα ναι αδειο :wink:

 

Λοιπόν, θα πάω να κοιτάξω τους αστρολογικούς χάρτες του 1992... Αυτή η χρονιά έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον... Έχει μια ποικιλία συνδυασμών, οι γεννηθείς του 92 έχουν ένα συγκλονιστικό ενδιαφέρον...

 

mead92, τα προσωπικά μου συγχαρητήρια γι' αυτή σου τη φράση... Είχα γνωρίσει καποτε ένα αξιωματικό του Ναυτικού, γεννημένος το 79... Και μου λέει ότι πήγε να γίνει στρατιωτικός ώστε να έχει λεφτά να βγάζει γκόμενες... Ντοιγκ... Βέβαια αυτός μου πρότεινε να διοριστώ και σε καμμιά πολεοδομία για να παίρνω φακελάκια από συναδέλφους μηχανικούς... Καμένος τύπος...

 

Σε συγχαίρω γιατί δε φοβήθηκες την μελλοντική σου ανέργια αλλά θέλησες να κάνεις κάτι που να σε γεμίζει σαν άνθρωπο... Μπράβο σου...

Link to comment
Share on other sites

spgirl σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια,συναντησα κ γω πολλους παρομοιους τυπους εκει που ημου,που οταν δεν ειχαν αλλο επιχειρημα εκτος απ την αποκατασταση να μου πουν,μου ελεγαν ''μεινε για τις γκομενες'' κ ''η στολη εχει περαση'',αλλα οπως ειπα το θεμα ειναι να κατι που αγαπας,κ οχι κατι που θα αναγκαστεις να αγαπας (αυτο το λεω για την μικροπλυση εγκεφαλου που γινεται σχετικα με ελλαδα,σημαια κ ''τουρκαλαδες'')

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μπροστά , τώρα την απόφαση σου την πήρες και παραιτήθηκες.

***Η στολή έχει πέραση σε γκόμενες αλλά για τα 4 χρόνια που θα ήσουν κλεισμένος δε θα είχες και πολλές ευκαιρίες.

Βασικά οι Ιπτάμενοι έχουν περισσότερη πέραση σε αυτό το θέμα.

Επίσης η σχολή και γενικά η Αεροπορία είναι δομημένη για να στηρίζει τους Ιπτάμενους. Οι μηχανικοί είναι αδικημένοι.

 

Τώρα για συνθήματα τύπου :

Που θα πιεις καφέ κτλ... σε στρατιωτική σχολή ήσουν , λογικό είναι να τα ακούσεις.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το λεω για την μικροπλυση εγκεφαλου που γινεται σχετικα με ελλαδα,σημαια κ ''τουρκαλαδες''

Αν και βγαίνουμε off topic, δυστυχώς αυτό ειναι μια μεγάλη, πολύ μεγάλη αλήθεια... Ο τύπος που σου λέω ερχόταν σπίτι μου και έψαχνε στο google άρθρα αντιτουρκικά, για κατασκοπίες, αμυντικές διαφωνίες κτλ κτλ... Μάλλον στην στρατιωτική εκπαίδευση τους πορώνουν τόσο πολύ που γίνονται πολύ εθνικιστές, έτοιμοι να πάρουν την Πόλη... Λυπηρό...

Σόρυ για το off topic

Link to comment
Share on other sites

Βρε , spgirl , στρατιώτες είναι όχι διανοούμενοι.

Το περίεργο για μένα είναι ότι ερχόταν σπίτι σου και αντί να κάνει άλλα πράγματα ,

καθόταν στο Ιnternet. ;)

Αλλά δεν είναι όλοι το ίδιο. Μην τους τσουβαλιάζετε.

Υπάρχουν και cool άτομα , υπάρχουν και πορωμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο για μένα είναι ότι ερχόταν σπίτι σου και αντί να κάνει άλλα πράγματα ,

καθόταν στο Ιnternet. ;)

 

Είναι προσωπικό θέμα και γι αυτό δε θα απαντήσω...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα απο τοτε που οι στρατιωτικες σχολες μπηκαν στις Πανελληνιες διαλυθηκαν οι ενοπλες δυναμεις. Γεμισαν απο μελλοντες δημοσιους υπαλληλους, αδιαφορους για τον στρατο οι οποιοι καταλαμβαναν κιολας θεσεις απο αλλους οι οποιοι το ειχαν ονειρο ζωης. Δεν ειναι τυχαιο πως το στρατευμα εχει φτασει σε αυτο το χαλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.