Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιά σχολή; ΣΜΑ ή Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών μηχανικών;


Dimitris_1993

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταπληκτικό... Σε foroum μηχανικών, γλυκιές πινελιές ρομαντισμού...

(Προσωπικά εμένα δε μου αρέσει η στολή, ούτε οι στρατιωτικοί... Λες να είμαι ανώμαλη? Θα το κοιτάξω...)

@spy1551 εννοείται ότι κατάλαβα ότι ήταν αστείο, δεν είμαι εδώ για να μοιραστώ τα προσωπικά μου...

αφού είστε συναισθηματικά πλάσματα... Πώς αλλιώς να εξηγείται που υπάρχουν όμορφες με άλλους που δεν ειναι σε αντίστοιχα επίπεδα ομορφιάς;; "οι γυναίκες ακούτε, εμείς βλέπουμε" είναι μια φράση που λέει πολλά νομίζω ...

 

Μα το normal είναι να σου αρέσει ο άνθρωπος - η ψυχή με την οποία συνδέεσαι - παρά η στολή που τον ντύνει... Πάντως δεν θα το χαρακτήριζα ανωμαλία, απλά το βλέπω περισσότερο σαν την ψευδαίσθηση εξουσίας και ισχύος που αποπνέει μια τέτοια στολή ... Και φυσικά ερωτευόμαστε αυτό που έχουμε ανάγκη κατά βάθος...

 

Θες -όπου μας παίρνει - να το γεμίζουμε το forum με τέτοιες πινελιές; :wink:

Link to comment
Share on other sites

"οι γυναίκες ακούτε, εμείς βλέπουμε" είναι μια φράση που λέει πολλά νομίζω ...

 

Θες -όπου μας παίρνει - να το γεμίζουμε το forum με τέτοιες πινελιές; :wink:

 

Ισχύει και δεν ισχύει αυτή η φράση... Υπάρχουν γυναίκες που δεν θέλουν να ακουγόνται από σας, αρκεί να χαίρονται την εύνοια σας (ξέρεις, με δωράκια κτλ)

Χαχαχα... Άσε, θα κάνουμε το foroum ροζ...

Link to comment
Share on other sites

@spgirl, ubiquitous

Να σας αφήσουμε λίγο μόνους? Υπάρχουν και τα pm. :lol::lol:

 

Στο θέμα μας:

Όχι ΣΜΑ και όχι στρατιωτικές σχολές. Εκτός και εάν θέλεις να σκέφτεσαι ότι σου λένε να σκεφτείς και να κάνεις ότι σου λένε να κάνεις. Μπορεί να σου κάνουν καψώνια για να δουν αν θα αντέξεις όπως λέει και ο spy1551, αλλά όταν και αν η ώρα θα φτάσει θέλω να δω πόσοι από το στράτευμα ΔΕΝ θα πάρουν το πρώτο αεροπλάνο για έξω.

Γενικά να ξέρεις ότι εκεί που σταματάει η λογική ξεκινάει ο στρατός. Στο όνομα της επαγγελματικής αποκατάστασης δεν αξίζει να ξεπουληθείς στο γιουσουρούμ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, η ΣΜΑ έχει ειδικότητες. Δεν είναι όλοι αεροναυπηγοί-μηχανολόγοι. Οι θέσεις για κάθε ειδικότητα είναι συγκεκριμένες και οι υποψήφιοι διαλέγουν με σειρά προτεραιότητας βάσει της κατάταξής τους στη σχολή. Οπότε εάν δε περάσει κάποιος στους πρώτους (ή έστω με καλή σειρά), μέχρι να έρθει η σειρά του να διαλέξει ειδικότητα, ενδέχεται οι θέσεις για τη συγκεκριμένη ειδικότητα να έχουν εξαντληθεί επειδή τις επέλεξαν όσοι προηγούνταν.

Από εκεί και πέρα, ο στρατός και τα σώματα ασφαλείας είναι κάτι άλλο...Δεν είναι δημόσιο με την έννοια του υπαλλήλου της πολεοδομίας. Η στρατιωτική ζωή και νοοτροπία είναι διαφορετική. Κάποιοι είναι για εκεί και κάποιοι όχι. Εγώ το δοκίμασα και δε μου πάει. Και καμία σχέση με ιστορίες που ακούς από άτομα που πήγαν φαντάροι. Έκανα και τη θητεία μου και ξέρω. Απλά λέω ότι τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Οι λέξεις κλειδιά είναι οι εξής: μονιμότητα-σίγουρος μισθός-ασφάλιση και κάποιες αβάντες οι οποίες έχουν όλες οικονομικό παρονομαστή. Τίποτα περισσότερο-τίποτα λιγότερο. Όπως το ακούς. Αλλά μην εκπλαγείς εάν περιμένεις και άλλα πράγματα τα οποία δε θα βρεις εκεί. Γενικά θα ακούσεις πολλούς στρατιωτικούς να εκθειάζουν την κατάσταση και να δηλώνουν απόλυτα ικανοποιημένοι. Θα σου αναφέρουν δε σε κάθε ευκαιρία τα λεφτά που παίρνουν ως επιχείρημα σε ό,τι και αν τους πεις το οποίο θα αμφισβητεί την κατάσταση. Όντως λεφτά έχει, αλλά για τα υπόλοιπα κράτα μικρό καλάθι για να μη προσγειωθείς απότομα. Καλύτερα η έκπληξη να είναι ευχάριστη παρά δυσάρεστη.

Τώρα το εάν μια επιλογή είναι λάθος ή σωστή δε μπορείς να το ξέρεις. Όποια επιλογή και να κάνεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πεις σε κάποια φάση της ζωής σου ότι θα έπρεπε να έχεις κάνει την άλλη επιλογή. Δε μπορείς να το ξέρεις. Κάνε αυτό που σου λέει η καρδιά σου τώρα. Δες το χαρακτήρα σου και το τι ψάχνεις από τη ζωή και θα δεις την απάντηση στον καθρέφτη.

Καλή χρονιά!!!

Link to comment
Share on other sites

**@mead , Συνήθως οι γονείς που παροτρύνουν τα παιδιά τους να πάνε στο στρατό είτε είναι φτωχοί , είτε είναι δημόσιοι υπάλληλοι.

Σε κάθε περίπτωση θέλουν το καλό των παιδιών τους. Απλά έτσι το αντιλαμβάνονται αυτοί.

Οι γονείς που είναι ελεύθεροι επαγγελματίες , συνήθως στέλνουν τα παιδιά τους ακόμη και στο εξωτερικό. Είναι πιο ψημένοι στην ελεύθερη αγορά και δεν φοβούνται τόσο πολύ το ελεύθερο επάγγελα.

Η δικιά μου η συμβουλή , είναι να τελειώσεις τη σχολή σου με όσο μεγαλύτερο βαθμό μπορείς και να κάνεις και ένα μεταπτυχιακό.

Αν θέλεις να συνεχίσεις για διδακτορικό ,θα σου πρότεινα να πας Αμερική.

Αν βγάλεις καλό βαθμό , θα πάρεις και υποτροφία.

Τελειώνοντας ένα διδακτορικό στην Αμερική , θα έχεις παραπάνω δημοσιεύσεις από έναν Επίκουρο στην Ελλάδα.

Αν δεν ήταν η κρίση ,θα σου έλεγα ότι το 1000άρικο το έπιανες εύκολα και στο ελεύθερο επάγγελμα.

Μετά από 5-6 χρόνια που θα τελειώσεις , κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τις συνθήκες που θα επικρατούν στην Ελλάδα.

 

 

spy1551 σωστα μαντεψες...οι γονεις μου δημοσιοι υπαλληλοι ειναι,οποτε τωρα γινονται ολα κατανοητα :o

κατι απο αυτα που λες σκεφτομαι,μαλλον για διδακτορικο,αν με το καλο βεβαια βγαλω κ εναν αξιοπρεπη βαθμο σαν προϋποθεση για μεταπτυχιακες σπουδες.Ηδη εχω αρχισει να το ψαχνω και για εξω(μεταπτυχιακο-διδακτορικο).Τωρα οπως λες σε 5-6 χρονια δεν θα ξερουμε αν θα υπαρχει καν ελληνικο κρατος,αλλα μεχρι τοτε εχει ο θεος...θα δειξει.

Παντως,πιστευω πως θα συμφωνησεις οτι μετα απο μια τετοια εμπειρια,σιγουρα βγαινεις δυνατοτερος(βγηκα δυνατοτερος) κ πεισμωνεις για προσπαθεια σε κατι για το οποιο θα εισαι σιγουρος,οχι για να αποδειξεις στους αλλους οτι δεν εκανες λαθος,αλλα πιο πολυ για να το αποδειξεις στον ευατο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαίρετε! Είμαι καινούργιος στο forum και γι αυτό δεν ξέρω αν παρόμοιο ερώτημα μ αυτό που θα θέσω έχει ήδη τεθεί παλαιότερα, αν ναι παρακαλώ ανακατευθύνετέ με. Είμαι φοιτητής Μηχανολόγος στο Μετσόβιο, όμως θέλω να μεταβώ με το 10% στη ΣΜΑ. Η απορία μου είναι η εξής: Έχοντας κάνει σχεδόν 2 χρόνια στο ΕΜΠ, έχω περάσει όλα μου τα μαθήματα και μάλιστα με αρκετά καλούς βαθμούς. Αυτό υπάρχει περίπτωση να μετρήσει θετικά στην Ικάρων? Υπάρχει κάποια επίσημη αναγνώριση? (δε λέω απαλλαγή από περασμένο μάθημα, προσωπικά το βρίσκω ουτοπικό σε μια στρατιωτική σχολή...) Δεν έχω συναντήσει παρόμοια περίπτωση με τη δική μου γι αυτό δεν έχω καταφέρει να μάθω αρκετές πληροφορίες επί του θέματος και ήθελα αν κάποιος έχει γνώση περί αυτού να με κατατοπίσει. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας ειμαι νεα στο φορουμ..αρχικα ειμαι στην 3η λυκειου και φετος δινω!!!!πηγαινω στη θετικη κατευθυνση και με ενδιαφερουν παρα πολυ οι στρατιωτικες σχολες και συγκεκριμενα η ΣΜΑ μονο που υπαρχει ενα προβλημα...ειμαι κοριτσι !!!!!!-οι γονεις μου φωναζουν λεγοντας πως και μονο που θα με δουνε θα με κοψουνε γιατι ειμαι λενε μικροκαμμομενη(υψος 1.63 )και επειδη χρειαζονται ανδρες η στην τελικη γυναικεσ ¨"αντρουτσους" τι θα προτεινατε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.