Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αλλαγή επιβλέποντα μηχανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής: είμαι ιδιοκτήτης μιας μονοκατοικίας που αγόρασα το 2006 "στα τούβλα" με αρχική άδεια το 86. Το 2006 ο προηγούμενος ιδοκτήτης για να είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα προέβει σε αναθεώρηση της άδειας επ αόριστο μέχρι το πέρας των εργασιών. Το θέμα όμως είναι ότι δεν έχει πληρωθεί την αμοιβή επίβλεψης ο προηγούμενος μηχανικός ο οποίος ισχυρίζεται ότι δεν γνώριζε ότι είχαν ξεκινήσει οι εργασίες, ότι δεν φέρει καμία ευθύνη κτλ και ότι δεν επιθυμεί καμία αμοιβή επίβλεψης. Πραγματικά είμαι σε απόγνωση διότι δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να πάρω το τελικό ρεύμα από την ΔΕΗ αφού ο παλιός μηχανικός δεν παραιτήται αλλά και δεν θέλει να αμοιφθεί καθόλου ούτε μέχρι το σημείο που ανέλαβε ο δικός μου μηχανικός δηλαδή στα τούβλα.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως έγινε αλλαγή επιβλέποντα χωρίς ο παλαιός μηχανικός να καταθέσει υπεύθυνη δήλωση πως όλα έγιναν καλώς

και ταυτόχρονα να πάρει και την αμοιβή του για όσα έγιναν με την δική του επίβλεψη;

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία δεν έγινε καμία αλλαγή (δεν γνώριζα ότι επρεπε να γίνει και ο μηχανικός μου δεν μου είπε τίποτα για αυτό). Τι μπορώ και τί πρέπει να κάνω τώρα? Το σπίτι είναι τελειωμένο τα ένσυμα μου είναι τακτοποιημένα και δεν χρωστάω σε κανέναν.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Πως έγινε αλλαγή επιβλέποντα χωρίς ο παλαιός μηχανικός να καταθέσει υπεύθυνη δήλωση πως όλα έγιναν καλώς

και ταυτόχρονα να πάρει και την αμοιβή του για όσα έγιναν με την δική του επίβλεψη;

 

Γιατι πολυ απλα δεν χρειαστηκε να γινει, αφου δεν υπηρξε και ποτε νεος.

Link to comment
Share on other sites

δεν γνώριζα ότι επρεπε να γίνει και ο μηχανικός μου δεν μου είπε τίποτα για αυτό

 

O μηχανικός σου σε έμπλεξε πολύ πολύ άσχημα!

 

Ο κατά τον νόμο υπεύθυνος για την άρτια και νόμιμη κατασκευή του κτιρίου σου είναι ο αρχικός μηχανικός (εφόσον δεν ενημερώθηκε η άδεια για κάποια αλλαγή).

Είναι δικαίωμά του να μην πιστοποιεί μέσω της υπεύθ. δήλωσης στην πολεοδομία την ορθή εκτέλεση των εργασιών, αφού δεν τις παρακολούθησε από ένα στάδιο και μετά.

Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί υπόλογος για παράνομες ή κακότεχνες κατασκευές. Ο δικό σου μηχανικός δεν εμφανίζεται στην οικοδ. άδεια ή σε κάποιο εργολαβικό προσύμφωνο και δεν φέρει καμία ευθύνη για οτιδήποτε μπορεί να πάει στραβά στην διάρκεια ζωής του κτιρίου σου.

 

Όλες οι ευθύνες (αστικές και ποινικές) βαρύνουν τον μηχανικό της αδείας και είναι πολύ λογική η αντίδρασή του.

 

Ενημέρωσε σε περίπτωση που βρεθεί κάποια λύση...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και καιρό έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με την τελική ρευματοδότηση του σπιτιού μου. Αγόρασα ένα ημιτελές σπίτι το 2006 στα τούβλα και το ολοκλήρωσα το 2009. Η πολεοδομία μου είπε ότι για να πάρω το κανονικό ρεύμα θα πρέπει να έχει πληρωθεί εκτός από την μελέτη και η επίβλεψη του μηχανικού. Ο προηγούμενος μηχανικός που είχε αναλάβει το έργο με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη αρνείτε να πληρωθεί την επίβλεψη επειδή όπως ισχυρίζεται δεν είχε επιβλέψει ποτέ. Τι μπορώ να κάνω ώστε να λυθεί το πρόβλημα μου.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των πρωτέρον.

Link to comment
Share on other sites

Αρνείται γιατί δεν είχε επιβλέψει ποτέ ή γιατί στο σπίτι έχουν γίνει "παπάδες" και ο άνθρωπος ορθώς δε βάζει το κεφάλι του στον τουρβά?

Αυτό το σκεφτήκατε?

Και όταν το αγοράσατε τσεκάρατε αν αυτό που αγοράσατε ήταν καθόλα νόμιμο και σύμφωνο με τα της Οικ. Αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλάβω την προηγούμενη απάντησή μου:

O μηχανικός σου σε έμπλεξε πολύ πολύ άσχημα!

 

Ο κατά τον νόμο υπεύθυνος για την άρτια και νόμιμη κατασκευή του κτιρίου σου είναι ο αρχικός μηχανικός (εφόσον δεν ενημερώθηκε η άδεια για κάποια αλλαγή).

Είναι δικαίωμά του να μην πιστοποιεί μέσω της υπεύθ. δήλωσης στην πολεοδομία την ορθή εκτέλεση των εργασιών, αφού δεν τις παρακολούθησε από ένα στάδιο και μετά.

Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί υπόλογος για παράνομες ή κακότεχνες κατασκευές. Ο δικό σου μηχανικός δεν εμφανίζεται στην οικοδ. άδεια ή σε κάποιο εργολαβικό και δεν φέρει καμία ευθύνη για οτιδήποτε μπορεί να πάει στραβά στην διάρκεια ζωής του κτιρίου σου.

 

Όλες οι ευθύνες (αστικές και ποινικές) βαρύνουν τον μηχανικό της αδείας και είναι πολύ λογική η αντίδρασή του.

 

Ενημέρωσε σε περίπτωση που βρεθεί κάποια λύση...

 

Απ' ότι κατάλαβα λύση δεν βρέθηκε (και σιγά μην βρισκότανε).

Ο προηγούμενος μηχανικός έχει όλο το δίκιο με το μέρος του!!!

Φερθήκατε πολύ επιπόλαια αγνοώντας τον πραγματικά υπεύθυνο.

Link to comment
Share on other sites

Αρνείται γιατί δεν είχε επιβλέψει ποτέ ή γιατί στο σπίτι έχουν γίνει "παπάδες" και ο άνθρωπος ορθώς δε βάζει το κεφάλι του στον τουρβά?

Αυτό το σκεφτήκατε?

Και όταν το αγοράσατε τσεκάρατε αν αυτό που αγοράσατε ήταν καθόλα νόμιμο και σύμφωνο με τα της Οικ. Αδείας?

 

Δεν έχει γίνει καμία μα καμία παρανομία. Εννοείτε ότι τσέκαρε ο μηχανικός μου τα πάντα. Δεν γνωρίζω όμως ανα έπρεπε να κάνω κάτι άλλο από μέρους μου. Επειδή η άδεια ήταν παλιά, πριν την αγορά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έκανε αναθεώρηση της άδειας επ'αόριστον. Ύστερα από πολύ καιρό ενώ έψαχνα να βρω τον προγούμενο μηχανικό μου είπε ότι επειδή δεν είχε καμία σχέση με την επίβλεψη γιατί προφανός από ότι κατάλαβα τώρα, ο προηγούμενος ιδοκτήτης για δικούς του λόγους έβαλε κάποιον άλλο να επιβλέπει το έργο δεν θέλει να φέρει καμία ευθύνη. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι έχει δίκιο που δεν θέλει να έχει καμία σχέση. Από την πολεοδομία λοιπόν μου είπαν ότι θα πρέπει να παραιτηθεί για να αναλάβει άλλος μηχανικός. Υπέγραψε μία υπεύθυνη δήλωση ότι παραιτείτε της επίβλεψης και ότι δεν φέρει καμία ευθύνη αλλά η πολεοδομία τώρα μου λέει ότι από την στιγμή που δεν θέλει να πληρωθεί την επίβλεψη θα έπρεπε να παραιτηθεί πριν την έκδοση της πρώτης άδεις πράγμα αδύνατον. Είμαι πραγματικά σε άπόγνωση και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.