Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτυχίο μελετητικό ή κατασκευαστικό;


gio

Recommended Posts

Φιλοι συναδερφοι μηχανικοι δεν εχω κλεισει 5αετια ακομη (σε λιγο καιρο). Εργαζομαι ως ελευθερος επαγγελματιας σε οικοδομικες αδειες και κατασκευες. Μου δινεται η ευκαιρια να κανω μια μελετη για καποιο εκκλησιαστικο ναο, θα ήθελα να μαθω αν εχω το δικαιωμα να το κανω ή θα επρεπε να εχω κανει πρωτα το πτυχιο μου μελετητικο; (ή αντιστοιχα κατασκευαστικο;για εργα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφε...βασικά πρέπει να μας πεις ποιος είναι ο πελάτης ουσιαστικά... εάν είναι ιδιώτης δεν νομίζω ότι τίθεται κάποιο ζήτημα.... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος αυτά έχουν να κάνουν με την υπηρεσία της ναοδομίας της εκκλησίας. Όσο για τον αν χρειάζεται μελετητικό δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καποιος Δημος πουθ θελει να κανει νεο ναο διπλα στο παλιο και με ρωτησε αν μπορω να τους φτιαξω μια μελέτη. Πιστευω οτι μπορώ...σωστά;

Link to comment
Share on other sites

γενικώς μπορείς.

πτυχίο μελετητή χρειάζεσαι για να λαμβάνεις μέρος σε διαγωνισμούς που το ζητούν. Αν λοιπόν έχει βγει δημοσιευση σε εφημερίδα με διαγωνισμό για τη μελέτη που λες τότε ανανγράφει και τα πτυχία που απαιτούνται.

διαφορετικά, αν υπογράψεις σύμβαση έργου μαζί τους δες τους όρους της σύβασεις αν το απαιτεί. τέλος αν αντιμετωπιστεί ως ιδιώτης ή εταιρεία (π.χ. δημοτική εταιρεία αναπτυξης του δήμου) δεν απαιτείται

Link to comment
Share on other sites

Αν σου κάνει την ανάθεση ο Δήμος απαιτείται σίγουρα μελετητικό πτυχίο. Προσοχή, χρειάζεται διότι μπορεί ο Δήμος να είναι μικρός και να μην γνωρίζουν τις διαδικασίες. π.χ. να σου πουν "προχώρα", να κάνεις την μελέτη και μετά να μην μπορείς να πληρωθείς.

 

Αν είναι δημοτική επιχείρηση δεν χρειάζεται.

 

Αν μπορείς (ουσιαστικά εννοώ) να κάνεις την μελέτη, καλύτερα να βρεις κάποιον με Ά τάξη μελετητικό κατηγορίας 08 (ή και 06 αν χρειάζεται) να σου υπογράψει ή τέλος πάντων να συνεργαστείς...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εμ,,,, :oops:

τι ειναι το μελετητικό και τι το κατασκευαστικό?πρώτη φορά ακούω αυτούς τους όρους. για ποιους μηχανικούς ορίζονται??

 

φοιτητης 5ετης ειμαι μηχανολόγων..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.