Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτυχίο μελετητικό ή κατασκευαστικό;


gio

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Για τη συμμετοχή σε διαγωνισμούς (κατασκευή δημοσιών έργων) άκουσα πως εκτός από το ΜΕΚ απαιτείται και το ΜΕΠ. Γνωρίζει κάποιος τί είναι το ΜΕΠ και πως αποκτίεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεγεται ΜΕΠ αλλα ΜΕΕΠ και σημαινει Μητρωο Εργοληπτικων Επιχειρησεων ,το παιρνεις δε απο το ΥΠΕΧΩΔΕ (Δ/νση Μητρωων)

Το ΜΕΚ σημαινει Μητρωο Εμπειριας κατασκευαστων και το παιρνει φυσικο προσωπο αν συντρεχουν καποιες προυποθεσεις .Ομως για να μπορεις να συμμετεχεις σε δημοπρασιες πρεπει να εχεις παρει και το ΜΕΕΠ (που εχει σαν προαπαιτουμενο το ΜΕΚ). Δηλαδη με λιγα λογια το ΜΕΕΠ σημαινει οτι εχεις μια εταιρεια ενω το ΜΕΚ οχι .Για περισσοτερες πληροφοριες βρες το Νομο 1418/84 περι Δημοσιων εργων οπως εχει μεχρι τωρα τροποποιηθει .

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και τα παρακάτω link:

 

Σχέδιο Νόμου "Κύρωση της κωδικοποίησης της νομοθεσίας κατασκευής δημοσίων έργων"

 

http://www.domiki.gr/info/SN%20d-erga/index.htm

http://www.domiki.gr/info/SN%20d-erga/pdf-files/K-DIMERGA-EIS.pdf (σελ. 61 ΜΕΕΠ, σελ. 73 ΜΕΚ)

 

Δηλ. kfill χωρίς ΜΕΕΠ δεν υπάρχει τρόπος να πάρεις κάποιο δημόσιο έργο?

Link to comment
Share on other sites

Σαν φυσικο προσωπο οχι δεν μπορεις (δηλαδη να παρεις εργο στο ονομα σου εχοντας μονο ΜΕΚ).Μπορεις ομως να συμμετεχεις σε εταιρεια (με το ΜΕΚ σου) η οποια εχει ΜΕΕΠ και αυτη μονο παιρνει εργα .

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τα προηγουμενα που ανεφερα υπαρχει και μια περιπτωση να συμμετεχεις σε δημοσια εργα (μικρου ομως προυπολογισμου) χωρις ΜΕΚ και ΜΕΕΠ αν γραφτεις στον καταλογο των Νομαρχιακων Μητρωων μιας Νομαρχιας .Θα πρεπει να απευθυνθεις στην Δ/νση Τεχνικων Υπηρεσιων της Νομαρχιας για περισσοτερες πληροφοριες .(Αρθρα 105,106 του Κωδικα Νομοθεσιας Δημοσιων Εργων)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για σας . Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος και πλησιαζω στο μηνα για εργοληπτικο και στους 5 μηνες για μελετητικο Α. εχω μπερδευτει, περιμενω να ακουσω καποιους παλιους που εχουν ασχοληθει με το θεμα.ευχαριστω. :idea: :?:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

να ρωτήσω όμως κι εγώ κάτι; γενικά τι συμφέρει να έχεις; θέλω να πω, περισσότεροι έχουν κατασκευαστικό πτυχίο, άρα μήπως συμφέρει να πάρεις το μελετητικό ως πιοο δυσεύρετο ας πούμε; ή είναι οτι μία στις 1000 θα το χρειαστεί κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω όμως κι εγώ κάτι; γενικά τι συμφέρει να έχεις; θέλω να πω, περισσότεροι έχουν κατασκευαστικό πτυχίο, άρα μήπως συμφέρει να πάρεις το μελετητικό ως πιοο δυσεύρετο ας πούμε; ή είναι οτι μία στις 1000 θα το χρειαστεί κάποιος;

 

εξαρτάται...

το κατασκευαστικό γενικά δίνει περισσότερα λεφτά, αλλά το θέμα είναι με τι ασχολείσαι... αν δεν ασχολείσαι με κατασκευές τότε δεν θα μπορέσεις να "ανέβεις" τάξεις στο πτυχίο οπότε δύσκολα θα έχεις κέρδος.

αν ασχολείσαι με μελέτες τότε υπάρχουν κάποια μελετήτικα που είναι όντως λίγα και μπορείς να έχεις κέρδος, αλλά και πάλι για την ανώτερη τάξη που είναι δύσκολο να φτάσεις...

επίσης το μελετητικό-εργοηπτικό πτυχίο έχει χρονική διάρκεια 4 χρόνια και η ανανέωση του στοιχίζει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.