Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Γιατί είναι λογική η ημερομηνία έκδοσης; Το Δεκέμβριο που εκδίδονται λογαριασμοί εξοφλούμενοι αρχές Γενάρη; Η ημερομηνία έκδοσης θα είναι π.χ. στο 2010 και εσύ θα βγάλεις να πληρώσεις το 2011 (και το ΦΠΑ). Το ίδιο ενδεχομένως και στα 3μηνα του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

από την ημερομηνία έκδοσης έως την ημερομηνία που σου έρχεται το παραστατικό μπορεί να έχεις γράψει το βιβλίο

Link to comment
Share on other sites

Επί πιστώσει δεν είχα ποτέ έως τώρα-δε με απασχόλησε. Τους λογαριασμούς που περνάω πάντως στις δαπάνες, ασφαλώς τους καταχωρώ με την ημερομηνία εξόφλησης. Αλίμονο αν έκανα κάτι άλλο! Δε θα έβγαζα άκρη ποτέ. Οι λογαριασμοί τηλεφώνου-ίντερνετ π.χ., εκδίδονται με καθυστέρηση, πληρώνονονται, έχουν ημερομηνία εξόφλησης ακόμα πιο μετά και αποστέλλονται συνήθως αφού τους έχω εξοφλήσει με πάγια εντολή... Υποστηρίζεις ότι θα έπρεπε να καταχωρούνται με την ημ/νία έκδοσης;

 

 

Παράδειγμα : έγινε λόγος για αγορά τηλεοράσεως , την αγοράζεις πχ στις 29-12-2010 , παίρνεις και το σχετικό τιμολόγιο πλην όμως το εξοφλείς την 09-01-2011. Η δαπάνη αφορά το 2010 ή το 2011 ? Πότε θα την καταχωρήσεις ?Στις 29-12-2010 ή στις 09-01-2011 ?

Στην φορολογία εισοδήματος ισχύει η αυτοτέλεια των χρήσεων. Η αρχή αυτή είναι βασική και για το λόγο αυτό δεν αναγνωρίζονται φορολογικά δαπάνες που αφορούν προηγούμενες ή και επόμενες διαχειριστικές περιόδους ,ακόμη και αν αυτές καλύπτονται με νόμιμα δικαιολογιτικά (τιμολόγια, αποδείξεις κλπ)

Ο γενικός κανόνας είναι οι δαπάνες να αναγνωρίζονται στη χρήση μέσα στην οποία καθίστανται δεδουλευμένες και εκκαθαρισμένες και αυτό ανεξάρτητα από το αν αυτές έχουν εξοφληθεί ή οφείλονται.

Βέβαια κάθε κανόνας έχει και τις εξαιρέσεις του.Τέτοιες υπάρχουν και εδώ

πχ. ασφάλιστρα ομαδικής ασφάλισης προσωπικού (αρθρο 31 παρ 1 περ. δδ),φόροι και τέλη βαρύνοντα την επιχείρηση (άρθρο 31 παρ. 1ε) .

Οι παραπομπές είναι στο ν 2238/1994.

 

από την ημερομηνία έκδοσης έως την ημερομηνία που σου έρχεται το παραστατικό μπορεί να έχεις γράψει το βιβλίο

 

 

Ωραία που βρίσκεται το πρόβλημα στην περίπτωση αυτή ?

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα : έγινε λόγος για αγορά τηλεοράσεως , την αγοράζεις πχ στις 29-12-2010 , παίρνεις και το σχετικό τιμολόγιο πλην όμως το εξοφλείς την 09-01-2011. Η δαπάνη αφορά το 2010 ή το 2011 ? Πότε θα την καταχωρήσεις ?Στις 29-12-2010 ή στις 09-01-2011 ?

 

Οπότε? Πότε την περνάς σαν έξοδο στο βιβλίο σου? 29/12/2010 ή 09/01/2011?

 

Εγώ προσωπικά περνάω τα τιμολόγια με την ημερομηνία που έχουν.

 

Παράδειγμα 1:

Οι λογαριασμοί τηλεφώνου/internet και κινητού πληρώνονται με πάγια εντολη. Οπότε τα περνάω με την ημερομηνία που λέει πάνω ο λογαριασμός στην οποία θα πληρωθούν. Παλιά που δεν είχα κάνει πάγια εντολή τα περνούσα με την ημερομηνία που τα πλήρωνα, ακόμα και εάν τα πλήρωνα εκπρόθεσμα.

 

Παράδειγμα 2:

Η πληρωμή για τη χρονομίσθωση γίνεται (αυτόματα μέσω τραπέζης) κάθε 15 του μηνός. Τα τιμολόγια έχουν ημερομηνία ενίοτε 4, 15 ή 31 του μηνός. Τα περνάω με την ημερομηνία που έχουν τα τιμολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Oι λογαριασμοί τηλεφώνου και ηλεκτρικού δεν διαφέρουν από το έξοδο της χρονομισθώσεως.

Ακόμη μια περίπτωση σύνθετη για να καταλάβεις : έχεις παραστατικό που καλύπτει περίοδο πχ από 01-09-2010 έως 31-08-2011 (πχ ασφάλιστρα ΙΧ, ασφαλιστρα πυρός ...). Πληρώνεις το συμβόλαιο (το οποίο το πήρες στα χέρια σου έστω την 05-10-2010 ) στις 10-11-2010. Πως θα καταχωρήσεις το έξοδο. Ολο το ποσό την 01-09-2010, όλο το ποσό την 05-00-2010, όλο το ποσό την 10-11-2010, τα 3/12 του ποσού την 05-10-2010 και τα υπόλοιπα 9/12 την 01-11-2011 ?

Link to comment
Share on other sites

Πως θα καταχωρήσεις το έξοδο. Ολο το ποσό την 01-09-2010, όλο το ποσό την 05-00-2010, όλο το ποσό την 10-11-2010, τα 3/12 του ποσού την 05-10-2010 και τα υπόλοιπα 9/12 την 01-11-2011 ?

 

Θα μου πεις την απάντηση η να μαντέψω?

 

Σε αντιστοιχη περίπτωση: στο προηγούμενο έργο ο ιδιοκτήτης ήθελε το ενοικιο του σπιτιου ολό μπροστα (ας μην το σχολιάσουμε αυτό...) οπότε έδωσα 3000 Ευρώ και πήρα την απόδειξή μου, ημερομηνία 01/05/2008 για ένα χρόνο.

Στο βιβλίο πέρασα το μισό ενοίκιο (ειχα υποκατάστημα, άρα περάσα το μισό σαν έξοδο επαγγελματικό) ως εξής:

Δεκέμβριος 2008: 7/12 x 1/2 x 3000 = 875 ευρώ

Δεκέμβριος 2009: 5/12 x 1/2 x 3000 = 625 ευρώ

(η παραπάνω πράξη φαινοταν καθαρά στο βιβλίο μου)

Μετά άλλαξα έργο και σπίτι, αλλά πέρασα το ενοίκιο με την ίδια μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

από την ημερομηνία έκδοσης έως την ημερομηνία που σου έρχεται το παραστατικό μπορεί να έχεις γράψει το βιβλίο

:)

άμα έχω γράψει το βιβλίο μου για τον μηνα Σεπτέμβριο και το παραστατικό του λογαριασμού εκδοθηκε μέσα στον Σεπτέμβριο αλλά μου παραδόθηκε τον Οκτώβριο

 

προφανώς δεν έχω αφήσει κενη σειρά για να το περάσω

άρα το καταχωρώ την ημερομηνία εξόφλησης που είναι μέσα στο Οκτώβριο ή αργοτερα

 

επισης το συγκεκριμένο θέμα μου δημιουργεί πρόβλημα και με το ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πάνω σε παραστατικά που έχουν παλαιότερη ημερομηνία από αυτή που τα πήρες στα χέρια σου, γράφεις "Παραλήφθηκε την τάδε" και το καταχωρείς σε αυτήν την τάδε ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

:)

άμα έχω γράψει το βιβλίο μου για τον μηνα Σεπτέμβριο και το παραστατικό του λογαριασμού εκδοθηκε μέσα στον Σεπτέμβριο αλλά μου παραδόθηκε τον Οκτώβριο

 

προφανώς δεν έχω αφήσει κενη σειρά για να το περάσω

άρα το καταχωρώ την ημερομηνία εξόφλησης που είναι μέσα στο Οκτώβριο ή αργοτερα

 

επισης το συγκεκριμένο θέμα μου δημιουργεί πρόβλημα και με το ΦΠΑ

 

 

Mε την ημερομηνία που σου παραδόθηκε. Το προβλέπει και ο ΚΒΣ.

Προσοχή στις περιπτώσεις κατά τις οποίες αλλάζει η διαχειριστική περίοδος και επομένως θα υπάρξει πρόβλημα να ακολουθήσεις την ταμειακή καταχώρηση ή την καταχώρηση με βάση την παραλαβή, γιατί θα αλλάξεις χρονιά και θα έχεις πρόβλημα με τη λεγόμενη " αυτοτέλια των χρήσεων ". Τότε καταχώρηση την 31/12...

Link to comment
Share on other sites

Mε την ημερομηνία που σου παραδόθηκε. Το προβλέπει και ο ΚΒΣ.

ωραία σκεψη και πολύ λογική

 

όμως δυστυχώς

1ον πρέπει να κρατώ και το φακελο του ταχυδρομειου που ειδικά σε λογαριασμούς τηλεφώνου όπου το τέλος είνα προπληρωμένο δεν φαίνεται η ημερομηνία αποστολής

 

2ον αν ειναι από mail στον έλεγχο πρέπει να ανοίξω υπολογιστη και να του δείξω την ημερομηνία αποστολής του mail

 

δηλ χαιρετισματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.