Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς να είμαι λογιστής, βλέπω στο νόμο:

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2238/1994 Κύρωση του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος.

[Τελευταία κωδικοποίηση με το νόμο :3943/2011 την 2011-03-31]

Αρθρο 31. Λογιστικός προσδιορισμός του καθαρού εισοδήματος

1. [...]

β) [...] Ειδικά για επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης με κυλινδρισμό μέχρι χίλια εξακόσια (1.600) κυβικά εκατοστά, εκπίπτουν οι δαπάνες

συντήρησης,

επισκευής,

κυκλοφορίας

και αποσβέσεων

και τα μισθώματα που καταβάλλονται σε εταιρεία χρηματοδοτικής μίσθωσης ή οποιονδήποτε τρίτο,

σε ποσοστό εβδομήντα τοις εκατό (70%) του ύψους αυτών, εφόσον τα αυτοκίνητα αυτά χρησιμοποιούνται για τις ανάγκες της επιχείρησης. Για αυτοκίνητα μεγαλύτερου κυβισμού εκπίπτει, με τις ίδιες προϋποθέσεις, ποσοστό τριάντα πέντε τοις εκατό (35%) των πιο πάνω δαπανών.

Ο περιορισμός αυτός δεν εφαρμόζεται στις επιχειρήσεις που ασχολούνται με την εκμίσθωση επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης, καθώς και στις επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν τα αυτοκίνητα τους αποκλειστικά για την εκπαίδευση υποψήφιων οδηγών.

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/7

 

και καταλαβαίνω ότι

1. Οι αποσβέσεις μπαίνουν και αυτές στα έξοδα, με συντελεστή 70% όπως οι βενζίνες και τα υπόλοιπα. Επειδή αποσβέσεις διενεργούνται μόνο για πάγια, προκύπτει ότι το ΕΙΧ αυτοκίνητο αποτελεί πάγιο.

2. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι το αυτοκίνητο να χρησιμοποιείται για τις ανάγκες του επαγγέλματος. Σε τι ποσοστό; Δεν έχει σημασία. Από τη στιγμή που ο νόμος δε λέει "αποκλειστικά", έστω και λίγο αρκεί. (Αν, από την άλλη, η χρήση ήταν αποκλειστικά επαγγελματική, ενδεχομένως να δικαιολογείται έκπτωση του 100% της αξίας και έκπτωση του ΦΠΑ ξεχωριστά, με βάση και όσα έχουν γραφεί σε αυτό το forum).

 

Τέλος, σχετικά με το εάν ο όρος "επιχειρήσεις" στο 'αρθρο 31 του ΚΦΕ περιλαμβάνει και τους ελεύθερους επαγγελματίες, δες μηνύματα #655-#669 σε αυτό εδώ το thread.

 

Χάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

(Αν, από την άλλη, η χρήση ήταν αποκλειστικά επαγγελματική, ενδεχομένως να δικαιολογείται έκπτωση του 100% της αξίας και έκπτωση του ΦΠΑ ξεχωριστά, με βάση και όσα έχουν γραφεί σε αυτό το forum).

 

Γενικά, τα λες πολύ σωστά.

 

Αυτό που μπερδεύει πολλούς συναδέλφους είναι ότι δεν έχουν καταλάβει ότι:

ΑΛΛΟ αυτοκίνητο για επαγγελματική χρήση (αναγνώριση δαπάνης 70% ή 35% ανάλογα τα κυβικά, ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΤΩΣΗ ΦΠΑ) και

ΑΛΛΟ επαγγελματικό αυτοκίνητο (αναγνώριση δαπάνης 100% ανεξαρτήτου κυβισμού, ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΦΠΑ).

 

Άρα αυτό που έκανα παράθεση από το post σου, είναι λάθος. Ακόμα και να χρησιμοποιείς ένα αυτοκίνητο εξ' ολοκλήρου για την δουλειά σου (πχ έχεις ένα αυτοκινητάκι για την δουλειά και ένα μεγάλο αυτοκίνητο για προσωπική χρήση), και πάλι δεν θα μπορούσες να περάσεις το 100%, εκτός και αν ήταν επαγγελματικό αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Topap, σωστή η διευκρίνιση, αυτό ακριβώς εννοούσα γράφοντας "με βάση και όσα έχουν γραφεί σε αυτό το forum". Ότι δηλαδή για να είσαι στο 100% και ο ΦΠΑ χώρια, πρέπει να το έχεις ως επαγγελματικό, όπως έκανε και ο συνάδελφος που μας κοινοποίησε την εμπειρία του στο forum με χρήσιμες πρακτικές συμβουλές, http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=201751&postcount=162 (επίσης σχετικό είναι το http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=253100&postcount=133 ).

 

Ας μείνουμε εδώ όμως στην περίπτωση του ΕΙΧ με έκπτωση 70% ή 35%. Πολύ θα ήθελα όποιος συνάδελφος έχει συναντήσει εφοριακό ή λογιστή που να υποστηρίζει ότι η αγορά ΕΙΧ δε μπορεί να μπει στα πάγια να τον ρωτήσει πώς το τεκμηριώνει και να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Ας μείνουμε εδώ όμως στην περίπτωση του ΕΙΧ με έκπτωση 70% ή 35%. Πολύ θα ήθελα όποιος συνάδελφος έχει συναντήσει εφοριακό ή λογιστή που να υποστηρίζει ότι η αγορά ΕΙΧ δε μπορεί να μπει στα πάγια να τον ρωτήσει πώς το τεκμηριώνει και να μας πει.

 

Επειδη και εγω σκεφτομαι να αγορασω Ε.Ι.Χ. φετος θελω να ρωτησω αν το αυτοκινητη μπαινει στα παγια της ατομικης επιχειρησης αν το 70% της τιμης του αυτοκινητου θα αποσβενεται καθε χρονο με ετησιους συντελεστες αποσβεσης 11-15% αυξανοντας ετσι τα εξοδα μου για καθε χρηση και μειωνοντας τα καθαρα μου κερδη.

 

Επισης αυτο το 70% αναφερεται στην εμπορικη τιμη του αυτοκινητου ή στην τιμη προ ΦΠΑ, τελος ταξινομησης και αλλων. Δηλαδη αν το αμαξι εχει 20.000 για ιδιωτη ποια θα ειναι η τιμη απο την οποια θα προκυψει το 70%)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

(α) Η αναγνώριση δαπάνης ποσοστού 70% για αυτοκίνητα Ι.Χ. έως 1600cc περιορίζεται μόνο στις δαπάνες συντήρησης (δηλ. του συνεργείου) του Ι.Χ. ή αφορά και σε λοιπές δαπάνες π.χ. για την Ασφάλεια του Ι.Χ. (Ασφάλιστρα) ή βενζίνες κ.λπ.?

Link to comment
Share on other sites

Είδες το "συντήρησης" μόνο. Λέει και "κυκλοφορίας" ο νόμος. 70% ή 35% σε όλα. Μέχρι και τα καλύματα και τα πατάκια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης αυτο το 70% αναφερεται στην εμπορικη τιμη του αυτοκινητου ή στην τιμη προ ΦΠΑ, τελος ταξινομησης και αλλων. Δηλαδη αν το αμαξι εχει 20.000 για ιδιωτη ποια θα ειναι η τιμη απο την οποια θα προκυψει το 70%)

 

 

Στο σύνολο της αξίας του τιμολογίου (όλα μέσα , καθαρή αξία, ΦΠΑ, διάφορα τέλη).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

 

Και μια τελευταια ερωτηση.

Αγορα μεταχειρισμενου Επιβατικου ΙΧ <1600 μπορει να περαστει σαν παγιο (αποσβεσεις καθε χρονο)?

Αν ναι ποια η διαδικασια, δεδουμενου οτι ο ιδιωτης δεν εχει την δυνατοτητα να σου κοψει τιμολογιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα κοινότητα!

 

Έχω μία ιδιαίτερη ερώτηση:

 

Φέτος, για πρώτη χρόνια θα ξεκινήσω να δηλώνω τα ασφάλιστρα του αυτοκινήτου μου στα ΕΣ-ΕΞ των βιβλίων μου. Το παραστατικό το οποίο μου παραδίδει ο ασφαλιστής μου είναι αρκετό για συνοδευτικό έγγραφο σε περίπτωση ελέγχου ?

 

Ποια ημερομηνία θα περνάω στα βιβλία μου ?

Η ημερομηνία έκδοσης που αναφέρει επάνω είναι πάντα προγενέστερη της ημερομηνίας που το παίρνω στα χέρια μου και συνήθως έχω προλάβει να περάσω άλλα έξοδα στα βιβλία μου, νωρίτερα.

 

Παρολα αυτά, υπάρχει κάτω ένα πεδίο στο οποίο έχει χώρο για υπογραφή και ημερομηνία.

Σκέφτομαι να συμπληρώνω εγώ την ημερομηνία παραλαβής-πληρωμής (δλδ την ημερομηνία που το πήρα στα χέρια μου) και έπειτα να συμπληρωνω σωστά τα βιβλία μου!

 

Συμφωνείτε ή είναι παρατυπία?

Μήπως η ημερομηνία πληρωμής πρεπει να ταιρίαζει με την ημερομηνία έκδοσης από την ασφαλιστική μου εταιρία ??

 

Σας ευχαριστώ όλους!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.