Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

διάβασα τα περισσότερα ποστ και η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα ....

δυο ερωτήσεις προς διευκρίνηση………

 

1) σχετικά με τα έξοδα συντήρησης και βενζίνης , δεν έχουμε δικαίωμα να βάλουμε 70 % στα πάγια και να αφαιρέσουμε το ΦΠΑ . σωστά;;;;

 

2) για αγορά αυτοκινήτου , ο νόμος δίνει το δικαίωμα πάλι για το 70% , αλλά για κάποιο λόγο δεν το χρησιμοποιούμαι οι μηχανικοί κυρίως γιατί φοβόμαστε την ερμηνεία της εφορίας κτλ.... σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Savas76,

 

1. ΦΠΑ ΔΕΝ εκπίπτει για εξοδα ΙΧ. Αναγνωρίζεται το 70% σαν εξοδο, αλλά οχι στα πάγια, απλά σαν εξοδο.

 

2. Και πάλι ΔΕΝ εκπίπτει ΦΠΑ! Η ερμηνεία του Νομου ειναι πως κατά 70% το εξοδο αγοράς ΙΧ μπορεί να θεωρηθεί σαν πάγιο, και να του κάνεις αποσβέσεις. ΑΛΛΑ ειναι κάτι το οποίο σε ελεγχο ΜΑΛΛΟΝ θα στο κοψουν, καθώς ειναι δυσκολο να αποδειξεις πως η βασική χρήση του ΙΧ ειναι της δουλειάς σου. Επίσης, εν γένη το ποσοστό 70% ισχύει για ΙΧ εως 1600 κυβικά, για μεγαλυτερα κυβικά το ποσοστό ειναι 35%.

 

3. Φιλική πρόταση: Ξαναδιάβασε καλύετρα το νήμα, συμβουλεύσου εναν λογιστή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ερμηνεία του Νομου ειναι πως κατά 70% το εξοδο αγοράς ΙΧ μπορεί να θεωρηθεί σαν πάγιο, και να του κάνεις αποσβέσεις. ΑΛΛΑ ειναι κάτι το οποίο σε ελεγχο ΜΑΛΛΟΝ θα στο κοψουν, καθώς ειναι δυσκολο να αποδειξεις πως η βασική χρήση του ΙΧ ειναι της δουλειάς σου.

 

Δηλαδή δέχεται κράτος να εκπίπτω π.χ. 5.000 ευρώ τιμολόγια βενζίνης (ή και αρκετά παραπάνω για μερικούς επαγγελματίες) κάθε χρόνο επί 40 χρόνια που ασκώ το επάγγελμα, αλλά "ζορίζεται" για τα άλλα 15.000 ευρώ μια φορά στην 5ετία ή και 10ετία που θα αγοράσω και νέο αυτοκίνητο; Είναι λίγα αυτά τα χρήματα; Δεν έχει λογική αυτό ούτε μπορεί να εικάζουμε. Δε χρειάζεται να αποδείξουμε τίποτα για το πόσο "βασική" είναι η χρήση του αυτοκινήτου στη δουλειά μας. Ο νόμος λέει ότι μου αναγνωρίζεται το 70% των δαπανών του αυτοκινήτου και δεν προκύπτει από πουθενά ότι η ίδια η αγορά δεν εκπίπτει (στο ποσοστό του 70%).

Link to comment
Share on other sites

με το κόστος των διοδίων τι γίνεται? Βάζουμε απλά τις αποδέιξεις χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ? Πχ η Αττιική Οδός στους επαγγελματίες στέλνει και μηνιαία κατάσταση, μπορέι αυτό να καταχωρηθέι σαν παραστατικό?? (μιλάω για e-pass) ή ουσιαστικά πρέπει κάθε φορά που γεμίζω των πομπό να καταχωρώ την απόδειξη?

Link to comment
Share on other sites

Savas76,

 

1. ΦΠΑ ΔΕΝ εκπίπτει για εξοδα ΙΧ. Αναγνωρίζεται το 70% σαν εξοδο, αλλά οχι στα πάγια, απλά σαν εξοδο.

 

2. Και πάλι ΔΕΝ εκπίπτει ΦΠΑ! Η ερμηνεία του Νομου ειναι πως κατά 70% το εξοδο αγοράς ΙΧ μπορεί να θεωρηθεί σαν πάγιο, και να του κάνεις αποσβέσεις. ΑΛΛΑ ειναι κάτι το οποίο σε ελεγχο ΜΑΛΛΟΝ θα στο κοψουν, καθώς ειναι δυσκολο να αποδειξεις πως η βασική χρήση του ΙΧ ειναι της δουλειάς σου. Επίσης, εν γένη το ποσοστό 70% ισχύει για ΙΧ εως 1600 κυβικά, για μεγαλυτερα κυβικά το ποσοστό ειναι 35%.

 

3. Φιλική πρόταση: Ξαναδιάβασε καλύετρα το νήμα, συμβουλεύσου εναν λογιστή.

 

 

Μετά την ισχύ του ν 3842/10 είναι δύσκολο για τον εφοριακό ελεγχο να απορρίψει δαπάνες ΙΧ αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μετά την ισχύ του ν 3842/10 είναι δύσκολο για τον εφοριακό ελεγχο να απορρίψει δαπάνες ΙΧ αυτοκινήτου.

 

Εχω αναθέσει τα βιβλία μου σε λογιστή και συνειδοτοποίησα ότι μου περνά όλα τα έξοδα του ΙΧ και μου κάνει έκπτωση στο ΦΠΑ. Εχει αλλάξει κάτι στην νομοθεσία και το κάνει ή θα βρω τον μπελά μου?

Τώρα για το 2011 μπορώ με τροποποιητικές να σώσω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

1. Aν πρόκειται για επιβατικό αυτοκίνητο δεν εκπίπτει από τον ΦΠΑ των εσόδων μας , οποιαδήποτε (καμία απολύτως) επιβάρυνση ΦΠΑ επί των δαπανών συντήρησης και κυκλοφορίας για το ΙΧ (ΟΎΤΕ ΚΑΙ Ο ΦΠΑ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΑΓΟΡΑΣ )

2. Τροποποιητικές δηλώσεις στον ΦΠΑ μπορείτε να κάνετε για το 2011 (επιβάρυνση στη χρεωστική διαφορά 1,5% κατά μήνα) αλλά και για παλαιότερες περιόδους . Οι τελευταίες αν υποβληθούν έως 31/10 δεν έχουν πρόσθετες επιβαρύνσεις εφόσον καταβληθεί όλη η χρεωστική διαφορά .

3. Καλό θα ήταν να μην απομονώνετε φράσεις γιατί υπάρχει κίνδυνος παρανοήσεων. Το συγκεκριμένο ήταν απάντηση σε ερώτηση για την έκπτωση δαπανών ΙΧ στη φορολογία εισοδήματος . Το νόημα της φράσεως είναι ότι ο εφοριακός θα κάνει δεκτό το ποσό της σχετικής δαπάνης σύμφωνα με το προβλεπόμενο από το νόμο ποσοστό.

4. Στα βιβλία (βιβλίο ΕΣ-ΕΞ) θα καταχωρηθεί η συνολική δαπάνη (όλη η αξία του παραστατικού) μαζί με τον ανάλογο ΦΠΑ ΠΧ. 100+23=123, 00. Η φορολογική αναμόρφωση της δαπάνης (το κούρεμά της δηλ. ) θα γίνει στη δήλωση Ε3.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Aν πρόκειται για επιβατικό αυτοκίνητο δεν εκπίπτει από τον ΦΠΑ των εσόδων μας , οποιαδήποτε (καμία απολύτως) επιβάρυνση ΦΠΑ επί των δαπανών συντήρησης και κυκλοφορίας για το ΙΧ (ΟΎΤΕ ΚΑΙ Ο ΦΠΑ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΑΓΟΡΑΣ )

2. Τροποποιητικές δηλώσεις στον ΦΠΑ μπορείτε να κάνετε για το 2011 (επιβάρυνση στη χρεωστική διαφορά 1,5% κατά μήνα) αλλά και για παλαιότερες περιόδους . Οι τελευταίες αν υποβληθούν έως 31/10 δεν έχουν πρόσθετες επιβαρύνσεις εφόσον καταβληθεί όλη η χρεωστική διαφορά .

.

 

Δηλαδή εαν κατάλαβα καλά για την δήλωση του α΄τριμήνου που υποβλήθηκε τον Ιούλιο εγω θα πρέπει να πληρώσω to X ποσό του ΦΠΑ με προσαύξηση 1,5% για κάθε μήνα που πέρασε?

Σε περίπτωση που αυτή την στιγμή μου κάνει έλεγχο η εφορία στα βιβλία τι πρόστιμο πληρώνω?

Link to comment
Share on other sites

Το 1,5% νομίζω είναι επί του μηνιαίου δηλαδή επί του: (έστω 975 το εξάμηνο) 975:6=162,5 Ε.

. . . . . . .

2. Τροποποιητικές δηλώσεις στον ΦΠΑ μπορείτε να κάνετε για το 2011 . . . . . . . . . . .αλλά και για παλαιότερες περιόδους . Οι τελευταίες αν υποβληθούν έως 31/10 δεν έχουν πρόσθετες επιβαρύνσεις εφόσον καταβληθεί όλη η χρεωστική διαφορά

Για παλαιότερες περιόδους δηλαδή 2010 και πριν! Η τροποποιητική, όμως, ΦΠΑ, άλλου έτους, συνεπάγεται και τροποποιητική στην εκκαθαριστική ΦΠΑ και στη δήλωση εισοδήματος. Κι αν σου έχει επιστραφεί παρακρατηθέντας ενώ είσαι άνω του αφορολόγητου πρέπει να γίνει κάποιος συμψηφισμός. Όταν η τροποποιητική ΦΠΑ είναι από προηγούμενο έτος, μου φαίνεται λίγο μπλέξιμο, κι αν πρόκειται για μικροποσά δεν είναι καλύτερα να αοφεύγεται?

Link to comment
Share on other sites

Το 1,5% νομίζω είναι επί του μηνιαίου δηλαδή επί του: (έστω 975 το εξάμηνο) 975:6=162,5 Ε.

 

Για παλαιότερες περιόδους δηλαδή 2010 και πριν! Η τροποποιητική, όμως, ΦΠΑ, άλλου έτους, συνεπάγεται και τροποποιητική στην εκκαθαριστική ΦΠΑ και στη δήλωση εισοδήματος. Κι αν σου έχει επιστραφεί παρακρατηθέντας ενώ είσαι άνω του αφορολόγητου πρέπει να γίνει κάποιος συμψηφισμός. Όταν η τροποποιητική ΦΠΑ είναι από προηγούμενο έτος, μου φαίνεται λίγο μπλέξιμο, κι αν πρόκειται για μικροποσά δεν είναι καλύτερα να αοφεύγεται?

 

 

Η υποχρέωση της λογιστικής αναμόρφωσης , στη φορολογία εισοδήματος, υπάρχει (ιδίως για τη χρήση 2010 ) είτε έχεις εκπέσει ΦΠΑ δαπανών κίνησης ΙΧ , είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.