Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς, εάν στις εκπιπτόμενες δαπάνες ή στο δικαίωμα έκπτωσης του Φ.Π.Α., μπορεί να συμπεριληφθεί η αγορά δικύκλου μικρού κυβισμού.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε μπορεί. ΦΠΑ εκπίπτει μόνο από όχημα που βγαίνει σαν επαγγελματικό. Επαγγελματικό δίκυκλο ούτως ή άλλως δεν υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

tpanag πρόσεξε, το δικυκλο δεν θα είναι επαγγελματικό αλλα θα έχει επαγγελματική χρηση, ήτοι: 70% της αξίας δύναται να μπεί στα έξοδα.

 

Το ΦΠΑ στανταρ, δεν εκπιπτει.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε λέω κάτι διαφορετικό. Επαγγελματική άδεια δε μπορεί να βγει σε δίκυκλο (για Μηχανικό τουλάχιστον) και (κατά συνέπεια) δε μπορεί να εκπίπτει ο ΦΠΑ από οποιαδήποτε δαπάνη αφορά το όχημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς, εάν στις εκπιπτόμενες δαπάνες ή στο δικαίωμα έκπτωσης του Φ.Π.Α., μπορεί να συμπεριληφθεί η αγορά δικύκλου μικρού κυβισμού.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Άρα λοιπόν η δαπάνη μπορεί να συμπεριληφθεί (κατα το 70%) σαν επαγγελματικό έξοδο, το ΦΠΑ ομως δεν μπορεί να το εκπέσει.

 

Απο την άλλη, επαγγελματικό μηχανακι δεν μπορέι να βγάλει, αρα δεν μπορει να περάσει κατα 100% και να εκπεσει το ΦΠΑ.

 

 

υγ. είχαμε ξανα μια παρόμοια διαφωνία,ε? :D

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζω στον νέο φορολογικό οδηγό που υπάρχει στο site προς download (από το ΤΕΕ κεντρικής Μακεδονίας) ότι :

«Απαλλάσσονται του φόρου εισοδήματος τα κέρδη από την άσκηση ατομικής εμπορικής

επιχείρησης ή ελευθέριου επαγγέλματος, μέχρι τριάντα χιλιάδες (30.000) ευρώ, όσων υποβάλλουν δήλωση έναρξης εργασιών για πρώτη φορά, για το έτος της έναρξης και για τα δύο επόμενα έτη, εφόσον ο φορέας της επιχείρησης κατά την έναρξη δεν έχει συμπληρώσει το τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας του.«

Το λαμβάνετε ότι κάποιος που έκανε έναρξη το 2009 και είναι κάτω των 35 υπάγεται

στη διάταξη αυτή ή όχι; Το αστείο είναι ότι έχω ρωτήσει 3 λογιστές και 2 εφορίες και κανείς δεν ξέρει άλλα και δε θέλει να πάρει θέση.

Link to comment
Share on other sites

Kostassid

 

Αυτό έχει συζητηθεί ήδη. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι οτί ναι ισχύει, και εχω σκοπο να το χρησιμοποιησω στην περιπτωση μου, καθότι εκανα εναρξη στην εφορία το 2008 (στη ελλάδα) και ειμαι κάτω των 35.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τότε για την επαναφορά του θέματος. Το πρόβλημα μου είναι όμως ότι οι εφορίες δεν το γνωρίζουν. Θα βρεθούμε μπλεγμένοι μήπως Topap, είμαστε στην ιδια κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

Εκτός κι αν γίνει καμιά αλλαγή της τελευταίας στιγμής...κι εγώ καταλαβαίνω ότι ισχύει αυτό ακριβώς που λέει ο νόμος...αφορολόγητο στις 30,000 όταν είσαι κάτω από 35 για τα πρώτα 3 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.