Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Χρειάζεσαι τζίρο δηλάδη ΤΠΥ οπως λες. Τώρα ΜΕΚ, ΜΕΕΠ κλπ δεν έχουν καμια σημασία γι΄αυτους αφου δεν καταλαβαίνουν τι είναι αυτά αλλά ουτε και στη εφορία παίζουν ρόλο αφού δεν υπάρχουν ΚΑΔ για δημόσια έργα αυτου καθε αυτου αλλα παραπλήσιοι. Ο λογιστής σου, αν είναι λιγάκι υποψιασμένος, θα σε βοηθήσει πολύ καλύτερα με όλο αυτό το συφερτό(ΔΟΥ,Μηχανολογικο,ΚΤΕΟ).

Για το Caddy που αναφέρεις με πισω καθίσματα φοβάμαι οτι δεν θα μπορέσεις να το βγάλεις σαν εππαγελματικό διότι εδώ μπαίνουνμε στα ειδικής χρήσης οχήματα που ανέφερα. Θα σου πουνε τι τα θες τα καθίσματα?, έχεις προσωπικό? γιατί? τι δραστηριότητα ασκείς ακριβώς? και πως αποδυκνείεται από τη ΔΟΥ?...χάος...Ελλαδιστάν.

Να μη ξεφεύγω λοιπόν συζήτα το με το λογιστή σου και εδώ είμαστε και εμέις αν το αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού πάρεις χαρτιά από εταιρεία που αγοράζεις ή ιδιώτη πας μεταφορών:

-παίρνεις ένα χαρτί για παράβολο από το 10 γραφείο

-πας τράπεζα και το πληρώνεις και γυρνάς

-αγοράζεις ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΛΙΚΕΙΟ (μην ψαχτείς.....θα χάσεις, δεν έχει ούτε σε 1000μ) έναν φάκελο με σούστα (ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ έτσι το λέει η υπάλληλος)

-πας πάλι στο 1ο γκισέ και τα δίνεις

-ξαναπάς ΔΟΥ και πληρώνεις τέλη. Μετά ζητάς βεβαίωση που να δείχνει με πιο επαγγελματικό τρόπο θες το επαγγελματικό όχημα. Δλδ τοπογράφος ? ΔΕΙΞΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΩΝ. Και ζήτα να αναγράφεται πως μεταφέρεις εξοπλισμό μετρήσεων. Αλλά πρέπει ομοίως να δείχνεις και έναν τζίρο στον εν λόγω ΚΑΔ που χρησιμοποιείς το επαγγελματικό.

Το μεταφορών ζητάει μια βεβαίωση από τη ΔΟΥ που να τον ενημερώνει τι δουλειά κάνει ο άνθρωπος αυτός Αυτό είναι το ζουμί.

Να ξέρεις τι ζητάς στην αίτηση βεβαίωσης.

"Θα μεταφέρω μπλα μπλα μπλά".

ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΓΡΑΦΤΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ

Γυρνάς μεταφορών

Αν ειναι καινούργιο κάνουν τεχνικό έλεγχο στα χαρτιά του οχήματος σε σχέση με παρτίδα, νο, τελωνείο κλπ, αλλιώς πας ξανά στο 10 δίνεις τη βεβαίωση (σε ξανακοιτούν με το ύφος" τι θες από τη ζωή μου ρε μλκ@ ?") και αφού δώσεις βεβαίωση σου δίνει χαρτί......πληρωμής.

Πας στο ταμείο δίπλα από το κυλικείο και πληρώνεις.

Γυρνάς τα δίνεις και πας επόμενη μέρα και τσιμπάς πινακίδες και άδεια που γράφει τι θα μεταφέρεις.

 

Αν θεωρείτε εαυτούς λίγους να αποδείξετε πως μεταφέρετε όργανα τότε πείτε τους πως έχετε μηχανάκι και δε βολεύεστε. :P Μπορεί και να πιάσει.:D

 

 

Φαίνεται πως πήρα αμάξι πρόσφατα ??

 

ΑΧΑΧΑ

 

PS: Πληρώστε να το κάνουν. Είδα τύπους να πηδάνε όχι τις ουρές και να τις παρακάμπτουν αλλά να μπαίνουν μέσα και να σφραγίζουν και να γράφουν !!! ΜΕΓΑΛΕΙΟ. btw έχει φανταστική ψύξη το κτίριο. όσοι συνάδελφοι είναι κοντά και έχουν ελεύθερο χρόνο θα διασκεδάσουν πολύ με 1 ώρα καφέ εκεί μέσα).

Πληρώστε που λέτε να σας διεκπεραιώσουν το φάκελο καθώς η ταλαιπωρία είναι μεγάλη. Όχι ταλαιπωρία..........ταλαιπώρια !!!:P

 

Εγώ για να γλυτώσω 170€ σιχτίριζα 3 μέρες !!!:(

Link to comment
Share on other sites

Γλαφυρή η αφήγηση του TheoTDM900 νομίζω πως έδωσε το στίγμα. Καθώς τα διάβαζα ένιωθα deza vu και σκεφτόμουν πως παντου τα ίδια είναι. Είχα το παράπονο πως μόνο σε μενα συμβαίνουν αυτά. Εν κατακλείδι βρείτε "διεκπεραιωτή"-λογιστή γι'αυτη τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Topap τα τέλη κυκλοφορίας για επαγγελματικό είναι πολύ χαμηλότερα. Καμία σχέση με ό,τι ισχύει και ό,τι έγινε πέρυσι με τα υπόλοιπα ΙΧ. Τα επαγγελματικά δεν έχουν καν σηματάκι. 60 ευρώ τέλη έχει ένα ford fiesta (diesel μάλιστα) του 1993. Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου. Έτσι μου ανέφερε ο ιδιοκτήτης του (Τοπογράφος). Αυτό με το ΚΤΕΟ και την ασφάλεια που λες είναι ένα θέμα, αλλά:

1) Και τι έγινε αν δεν περάσεις ΚΤΕΟ εφόσον δεν το κυκλοφορείς όπως είπα;

2) Ακόμα και αν το ασφαλίσεις η επιβάρυνση είναι σχετικά μικρή και εκπίπτει και αυτή ως δαπάνη.

Αυτό με τα χιλιόμετρα που ενδέχεται να ζητήσει να δει ο ελεγκτής, το θεωρώ εξωφρενικό, αλλά και έτσι να είναι, κόβεις τη ντίζα του κοντέρ, δε γράφει χιλιόμετρα πλέον και το επικαλείσαι σε ενδεχόμενο έλεγχο. Με απλά λόγια δηλαδή δεν υπάρχει πρόβλημα. :smile:

Όσον αφορά τα τιμολόγια-σφραγισμένες αποδείξεις από βενζινάδικα, ζητάω συνέχεια, αλλά ούτε μια φορά δεν έχουν ελέγξει τον αριθμό κυκλοφορίας μου. Ό,τι δηλώσω αυτό γράφουν. Άσε που πολλές φορές απλά μια σφραγίδα βαράνε και βάζω τζίφρα και αριθμό μετά εγώ γιατί βαριούνται.

Link to comment
Share on other sites

με τα τιμολογια σε βενζιναδικα ετσι κανουν και σε μενα. Εγω γραφω πινακιδα...

 

Για το ΚΤΕΟ μονο λιγο προσοχη.

καπου ακουσα οτι θα συνδεσουν το ΚΤΕΟ με την ασφαλεια. Για να ασφαλιστει το αυτοκινητο θα πρεπει να εχει περασει ΚΤΕΟ. Δε θυμαμαι που το ακουσα... Ισως να είναι και μπαρουφα...

 

Βεβαια (δυστυχως) δε νομιζω οτι υπαρχει αυτοκινητο που να μη περναει σε ΚΤΕΟ. Ιδιωτικο και δημοσιο... :???:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτό με το ΦΠΑ της βενζινης που δεν εκπίπτει το έχει διαβάσει κανείς σε κάποια νομοθεσία;;;

 

Μετά ζητάς βεβαίωση που να δείχνει με πιο επαγγελματικό τρόπο θες το επαγγελματικό όχημα. Δλδ τοπογράφος ? ΔΕΙΞΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΩΝ. Και ζήτα να αναγράφεται πως μεταφέρεις εξοπλισμό μετρήσεων. Αλλά πρέπει ομοίως να δείχνεις και έναν τζίρο στον εν λόγω ΚΑΔ που χρησιμοποιείς το επαγγελματικό.

Το μεταφορών ζητάει μια βεβαίωση από τη ΔΟΥ που να τον ενημερώνει τι δουλειά κάνει ο άνθρωπος αυτός Αυτό είναι το ζουμί.

Να ξέρεις τι ζητάς στην αίτηση βεβαίωσης.

"Θα μεταφέρω μπλα μπλα μπλά".

ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΓΡΑΦΤΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ

δηλαδή αν ζητήσω επαγγελματικό όχημα για να μεταφέρω την αφεντιά μου από υπηρεσία σε υπηρεσία και όλη την απαιτούμενη χαρτούρα

δε θα μου το εγκρίνουν;;;;

 

άμα τα όργανα δεν τα αγοράζω αλλά τα νοικιάζω;

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησα ένα σεμινάριο με θέμα τα φορολογικά των μηχανικών και σας παραθέτω κάποια βασικά στοιχεία.

Πού παρακολούθησες το σεμινάριο;

Θέλω κι εγώ να παρακολουθήσω κάποιο τέτοιο σεμινάριο αλλά μέχρι τώρα δεν βρήκα τίποτα ψάχνοντας στον internet.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτό με το ΦΠΑ της βενζινης που δεν εκπίπτει το έχει διαβάσει κανείς σε κάποια νομοθεσία;;;

 

 

δηλαδή αν ζητήσω επαγγελματικό όχημα για να μεταφέρω την αφεντιά μου από υπηρεσία σε υπηρεσία και όλη την απαιτούμενη χαρτούρα

δε θα μου το εγκρίνουν;;;;

 

άμα τα όργανα δεν τα αγοράζω αλλά τα νοικιάζω;

 

Εγώ πάντως που έχω επαγγελματικό φορτηγάκι κόβω τιμολόγιο για τις βενζίνες, τις περνάω όλες κανονικά στα βιβλία και εκπίπτει και το ΦΠΑ κατόπιν οδηγίας του λογιστή μου. Συνήθως βέβαια βάζω βενζίνη στο επιβατικό γιατί που να κάνεις τόσα χλμ στις υπηρεσίες με το φορτηγάκι.

Εδώ και 20 μέρες όμως τα βενζινάδικα αρνούνται να μου κόψουν τιμολόγιο, γιατί λένε ότι τους ήρθε οδηγία να κόβουν τιμολόγια από 300 ευρώ και πάνω (δεν παίρνει τόση βενζίνη με τη σημερινή τιμή το αυτοκίνητο, αλλά αν ανέβει κι άλλο θα δούμε... :smile: ). Έτσι μου κόβουν πλέον απόδειξη, μου τη σφραγίζουν από πίσω και προσθέτω εγώ τον αριθμό του οχήματος.

Link to comment
Share on other sites

Nort,

 

Αλλο επαγγελματικο αυτοκινητο, οπου το ΦΠΑ των καυσίμων εκπιπτει 100% και αλλο αυτοκινητο για επαγγελματικη χρηση οπου θωρειται οτι για αυτοκινητα μεχρι 1600cc κατα 70% ειναι επαγγελματικη και κατα 30% προσωπικη χρηση.

 

Για τα τιμολογια σε παραπεμπω στο post του tpanag #141 στο παρων thread...

 

Υποχρεούνται σε έκδοση τιμολογίου κανονικά και ανεξαρτήτως αξίας εφόσον ζητηθεί τιμολόγιο ακόμα και από ιδιώτη. Αυτό γράφτηκε στο φόρουμ των λογιστών (βαριέμαι να ψάξω τη συζήτηση). Η ιστορία με τις σφραγισμένες αποδείξεις είναι "παρανόηση" από την ομοσπονδία τους η οποία παρουσιάστηκε (για να διευκολύνει τους βενζινάδες και μόνο) ως "εντολή" του υπουργείου οικονομικών. Το υπουργείο είπε ότι είναι δυνατό ακόμα και οι ΑΛΠ εφόσον είναι σφραγισμένες να επέχουν θέση τιμολογίου. Όχι ότι δε μπορεί ο πελάτης να ζητάει τιμολόγιο. Εγώ θα συνεχίσω να ζητάω τιμολόγιο γιατί τα τιμολόγια διατηρούνται καλύτερα με το χρόνο από τα χαρτάκια των ταμειακών και γιατί φαίνεται αναλυτικά το προϊόν και η ανάλυση ΦΠΑ.

 

Για να μην σε παραπεμψω στο τευχος του ΤΕΕ-ΤΚΜ σχετικα με την νεα φορολογικη νομοθεσια, οπου συμβουλευει να παίρνουμε τιμολογια ακομα και για μικροποσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι συνεχίζοντας τον λαβύρινθο φορολογικών. Δεν έχω επαγγελματικό αυτοκίνητο (άρα θα έχω έξοδα στο 70% των τιμολογίων που κόβω, χωρίς να εκπίπτει το ΦΠΑ) όμως πολλά πρατήρια καυσίμων ΔΕΝ κόβουν τιμολόγιο για ποσά κάτω των 300 ευρώ, σύμφωνα με νομοσχέδιο αρκεί απόδειξη με σφραγίδα πρατηρίου και αναγραφή (χειρόγραφη) του αρ. αυτοκινήτου. Ισχύει κάτι τέτοιο σίγουρα; Έχει τύχει σε κανένα; Να συνεχίσω με αποδείξεις ή να ψάχνω τα τιμολόγια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.