Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Το παλιό φορολογικό (Ν2238/1994) ανέφερε στο άρθρο 49 στην παράγραφο 2, στο 2ο εδάφιο ότι οι δαπάνες εκπίπτουν κατά 25% και αυτό το ποσό δε μπορεί να είναι παραπάνω από το 3% των ακαθάριστων.

 

Το νέο φορολογικό αναφέρει στο άρθρο 7, παράγραφος 6.:

6. Οι διατάξεις του δεύτερου εδαφίου της παρ. 2 του

άρθρου 49 του Κ.Φ.Ε. καταργούνται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνοι, αλλα το αρθρο του ΕΔ εγραφε τις αλλαγες στο φορολογικο συστημα και πως επηρεαζουν τους μηχανικους. Ολες οι αλλες αλλαγες ηταν σωστες (ισολογιστικο προσδιορισμος κλπ) αλλα αυτο με τους συντελεστες...

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοδική του προηγούμενου τριμήνου , με ποιό τρόπο περάσατε τα έξοδα αυτά?

 

Στην περιοδική του προηγούμενου τριμήνου τα έξοδα αυτά (βενζίνη και τιμολογιο leasing) δεν περαστηκαν πουθενα, μονο στα βιβλια μου περαστηκαν με 100%. Το επομενο τριμηνο θα ειναι 70%.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκπίπτει ΦΠΑ από τέτοια έξοδα (για το leasing δεν ξέρω καθώς δεν έχω), κατά συνέπεια δεν χρειάστηκε να το ψάξουμε ακόμα. Επίσης η τελευταία περιοδική αφορούσε ούτως ή άλλως περίοδο πριν την έναρξη ισχύος του νέου φορολογικού.

Link to comment
Share on other sites

Στις περιοδικές δεν βάζουμε τα έξοδα που ΔΕΝ εκπίπτει ο ΦΠΑ.

Αυτά μπαίνουν στην εκκαθαριστική (κωδικός 666 άμα θυμάμαι καλά).

 

Στα βιβλία μας για τις βενζίνες καταχωρούμε το 100% του τιμολογίου, αλλά ως έξοδα (έντυπο Ε3 και εκκαθαριστική) θα βάλουμε το ποσοστό βάσει κυβισμού.

 

Αυτά έχω εγώ καταλάβει εγώ, αλλά δε το διασταύρωσα με λογιστή, οπότε επιφυλάσσομαι για κάθε λάθος στα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.