Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Μας είπε να τα περνάμε όλα.

Με το δεδομένο ότι στο τέλος θα αναγνωρίζουμε το 70% ή 35% σαν επαγγελματική δαπάνη.

Και με το δεδομένο να μην υπερβούμε συνολικά για έξοδα το 35% των ακαθαρίστων. Αυτό όμως είναι άγραφος νόμος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και με το δεδομένο να μην υπερβούμε συνολικά για έξοδα το 35% των ακαθαρίστων. Αυτό όμως είναι άγραφος νόμος.

 

Και τι γίνεται με τη δυνατότητα μεταφοράς ζημιών που δόθηκε, στα επόμενα 5 έτη τους ρώτησες; Τι γίνεται στις περιπτώσεις που τα έξοδα όχι μόνο δεν αγγίζουν το 35% των ακαθαρίστων κάποιο έτος, αλλά προφανώς υπερβαίνουν το 100% (περισσότερα έξοδα από έσοδα); Ή κάποιοι είναι εντελώς άσχετοι, ή μας κάνει πλάκα το υπουργείο οικονομικών!

Τι "άγραφους νόμους" και παπάτζες λένε οι τύποι... Τα έξοδά μου θα είναι, όσα θα είναι, τελεία και παύλα!

Με την ευκαιρία, χθες ζήτησα τιμολόγιο για βενζίνη σε μεγάλο βενζινάδικο. Ποτέ δεν έδινα αριθμό κυκλοφορίας (γιατί από όσο ξέρω, δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο σε μη επαγγελματικό αυτοκίνητο). Μου είπαν ότι από χθες έχουν εντολές (από εφορία) να αναγράφουν υποχρεωτικά αριθμό κυκλοφορίας στα τιμολόγια! Κάποιοι εκεί στο ΥΠ.ΟΙΚ μάλλον "σκάλωσαν" γιατί άρχισαν να βλέπουν ραγδαία αύξηση στα τιμολόγια δαπανων. Τι νόμισαν; Ότι θα τους τα χαρίσουμε και θα δεχτούμε να φορολογούμαστε ...επί του τζίρου μας για το "καλό της πατρίδας"; Αμ δε!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία, χθες ζήτησα τιμολόγιο για βενζίνη σε μεγάλο βενζινάδικο. Ποτέ δεν έδινα αριθμό κυκλοφορίας (γιατί από όσο ξέρω, δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο σε μη επαγγελματικό αυτοκίνητο). Μου είπαν ότι από χθες έχουν εντολές (από εφορία) να αναγράφουν υποχρεωτικά αριθμό κυκλοφορίας στα τιμολόγια!

 

Όχι μόνο πρέπει να αναφέρεται ο αριθμός πινακίδας του αυτοκίνητου αλλά το αυτοκίνητο πρέπει να ανήκει σε εσένα. Δεν μπορείς πχ να κόβεις βενζίνη σε αυτοκίνητο που ανήκει στον πατέρα σου.

Link to comment
Share on other sites

@ tpanag

 

δεν είπα ότι δεν μπορείς να εμφανίσεις εξοδα περισσότερα από τα έσοδά σου.

Ειδικά αν έχεις λίγα έσοδα μπορεί να γίνει αυτο, και ο νόμος για τη μεταφορά ζημιών μέχρι και 5 έτη μετά ισχύει κανονικότατα.

Μίλησα για το τι κάνει την εφορία να σε αγνοεί και να μην σε ελέγχει.

Αν εσύ νομίζεις οτι είσαι καθόλα νόμιμος και δε φοβάσαι τον έλεγχο εμφάνισε ζημιές. Αν πράγματι έχεις ζημιές γιατι δεν έχεις δουλειά το 2010 να τις εμφανίσεις. Αν όμως έχεις εσοδα π.χ. 60000 € το 2010 μην εμφανίσεις έξοδα 55000 € γιατι θα γίνεις προκλητικός.

Αν έχεις έσοδα 5000 € και έξοδα 6000 € φυσικά και θα εμφανίσεις ζημιές. Αν και αυτό δεν σε αφορά γιατι θα είσαι στο αφορολόγητο.

Link to comment
Share on other sites

δλδ εγω που κανω επιβλεψεις το 50% του τζιρου καθε χρονο εκτος αθηνων πουναι η εδρα μου δεν θα περνω πια ουτε το 3% των καυσιμων?

 

φαγητα-ξενοδοχεια δεν ειχα παρει ποτε να μην με πρηζουνε σε καποιο ελγχο ...

 

 

δλδ ουτε αυτο πια....

 

 

 

ελεος γμτ μου !!!

Link to comment
Share on other sites

εσοδα π.χ. 60000 € το 2010 μην εμφανίσεις έξοδα 55000 € γιατι θα γίνεις προκλητικός.

 

Καλά τώρα σοβαρολογούν; Τι σημαίνει "προκλήτικός"; Ασφαλώς και ενδέχεται να εμφανίσω 55000 έξοδα από 60000 τζίρο κάποιο χρόνο, γιατί πολύ απλά τον επόμενο ή τον μεθεπόμενο χρόνο θα έχω τζίρο 150 χιλιάδες και δαπανούσα για να εισπράξω μετά! Για αυτό φωνάζαμε ότι το επάγγελμα έχει ιδιορρυθμίες που καθιστά αδύνατο τον λογιστικό προσδιορισμό σε εμάς!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως αυτό που εννοεί ο σθναδελφος στα παραπάνω ποστ ειναι πως αν τα εξοδα σου ειναι σε χαμηλά επίπεδα, δεν θα μπουν στον κόπο να σε καλέσουν για έλεγχο.

 

Αν τα εξοδα ειναι πολύ υψηλά, απλά ίσως περάσουν γαι εναν ελεγχο για να δουν τι παίζει.... αν εισαι νομιμος, ακνένα (σχεδόν) πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

@ akius

 

Πιστέυω οτι εκανες λαθος και παλιότερα που εξέπιπτες ΦΠΑ για βενζίνη. Εχεις ελεγθεί για τις χρήσεις που το έκανες και το αποδέχθηκαν;

Αν το εκανες παντως προτείνω να κλείσεις οσο πιο πολλές χρήσεις μπορείς με οτι νόμους βγήκαν ή θα βγούν και για τις υπόλοιπες να ευχεσαι να μην ελεγθείς.

 

Δεν πιστεύω να εννοείς οτι απλώς έβαζες και το ΦΠΑ στις δαπάνες. Αυτό καλά έκανες αν το έκανες. Γενικότερα ο,τι ΦΠΑ δεν εκπίπτει, μπαίνει στα έξοδα και μας μειώνει τα κέρδη. Αλλα ΦΠΑ για βενζίνες δεν αφαιρείται στις τριμηνιαίες δηλώσεις ΦΠΑ. Λογιστής δεν είμαι αλλα για αυτό είμαι κατά 99% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

@ akius

Λογιστής δεν είμαι αλλα για αυτό είμαι κατά 99% σίγουρος.

 

Να είσαι 100% ;)

Το έκανε ένας φίλος και συνάδελφος και όταν το έμαθα τρελάθηκα.

Βέβαια και τι έγινε; Έκλεισε 5 χρήσεις πληρώνοντας δεν θυμάμαι πόσα και από εδώ πάνε και άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

καλα αν κανουν και εμενα ελεγχο θα ταχουμε δει ολα λεει ο λογιστης μου...

 

 

εχω εξοδα 15% καθε χρονο και κανενα τριμηνο δεν ειμαι πανω απο 25%...

 

εδω πολλες φορες εχω 99% αποδοση φπα και μου την λεει η εφορος ....

 

 

 

αφου δεν περνανε δεν θα τα βαζω καθολου....

 

 

εγω μονο οτι εκπιπτει και φπα βαζω....

θελω να δημιουργω εισοδηματα δεν θελω να τα μειωνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.