Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε. Εάν περιμένεις από το παρόν forum να βρεις απαντήσεις τις οποίες θα πιστέψεις a priori, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου. Από την άλλη μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, ο καθένας είναι υπεύθυνος των λεγόμενων του. Αν μέχρι τώρα το άρθρο 49 του ΚΦΕ δεν έχει αλλάξει, σε ένα ν/σ που θα κατατεθεί μπορώ να λεω ότι θα συνεχίσουμε να φορολογούμαστε εξωλογιστικά. Αυτό που λεω είναι σίγουρο: Όχι. Μπορεί να αλλάξει ο ΚΦΕ τελείως: Ναι. Έως τότε όμως ισχύει ο προηγούμενος ΚΦΕ που είναι και νόμος του κράτους. Δεν καταλαβαίνω που κόλλησες. Δηλαδή εάν εγώ σου πω ότι θα βγει ν/σ όπου το ΦΠΑ θα είναι 26% θα κάτσεις να αλλάξεις το ΦΠΑ στα ΑΠΥ σου από φέτος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Ν 3842/2010: Αποκατάσταση φορολογικής δικαιοσύνης, αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής και αλλες διατάξεις

 

Αρθρο 7 Φορολογία ελεύθερων επαγγελματιών Παρακράτηση φόρων

 

1. α. Η πρώτη περίοδος της παραγράφου 5 του άρθρου 49 του Κ.Φ.Ε. αντικαθίσταται ως εξής: "Το καθαρό εισόδημα αρχιτεκτόνων και μηχανικών από τη σύνταξη μελετών και σχεδίων οικοδομικών και λοιπών τεχνικών έργων, την επίβλεψη της εκτέλεσης τους, τη διεύθυνση εκτέλεσης (διοίκηση του έργου) και την ενέργεια πραγματογνωμοσυνών και διαιτησιών σχετικών με αυτά τα έργα, εξευρίσκεται σύμφωνα με τις διατάξεις των παραγράφων 1 έως και 4. Σε περίπτωση εξωλογιστικού προσδιορισμού με βάση τις διατάξεις του άρθρου 50, εφαρμόζονται οι παρακάτω συντελεστές:".

β. Στο τέλος της παρ. 3 του άρθρου 4 του Κ.Φ.Ε. προστίθεται εδάφιο ως εξής: "Οι διατάξεις των δύο προηγούμενων εδαφίων εφαρμόζονται και για το αρνητικό στοιχείο (ζημία) του εισοδήματος από ελευθέρια επαγγέλματα." 2. Τα δύο τελευταία εδάφια της παραγράφου 5 του άρθρου 49 του Κ.Φ.Ε. καταργούνται.

3. Η παράγραφος 6 του άρθρου 49 του Κ.Φ.Ε. αντικαθίσταται ως εξής: "6. Οι διατάξεις των υποπεριπτώσεων Ν και ιαια` της περίπτωσης γ` της προηγούμενης παραγράφου ισχύουν και για τις αμοιβές των γεωλόγων μελετητών μόνο σε περίπτωση εξωλογιστικού προσδιορισμού του εισοδήματος τους με βάση τις διατάξεις του άρθρου 50."

4. Οι διατάξεις των παραγράφων 1, 2 και 3 του άρθρου αυτού έχουν εφαρμογή για εισοδήματα που αποκτώνται από 1.1.2010 και μετά."

 

Ολα τα παραπάνω είναι από τον νέο νόμο ο οποίος ισχύει.

 

Στην παράγραφο 1 αναφέρει ότι τροποποιήθηκε η παραγράφος 5 του άρθρου 49 του Κ.Φ.Ε και

στην παράγραφο 4 ότι η εφαρμογή γίνεται για εισοδήματα από 1.1.2010.

Επομένως είναι ξεκάθαρο ότι για εισοδήματα μηχανικών από 1.1.2010 από συντάξεις μελετών κτλ θα φορολογηθούμε με έσοδα-έξοδα= καθαρό εισόδημα και όχι με έσοδαΧσυντελεστή=καθαρό εισόδημα, όπως κάναμε έως και το 2009.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΣ ΥΠ΄ ΑΡΙΘ. 3842 (ΦΕΚ Α΄ 58/23.04.2010)

Αποκατάσταση φορολογικής δικαιοσύνης, αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής και άλλες διατάξεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

γενικά οι δαπάνες που λέτε πρέπει να είναι με τιμολόγιο, ή απλώς μπορεί να είναι και με απλή απόδειξη (π.χ. βενζινη, ρεύμα, κ.λπ.)

 

───────────────────────────────

Διευκρινίστε την επαγγελματική σας ιδιότητα. (Μηχανικός; )

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για πιο λόγο μείναν στη διατύπωση του άρθρου 49 παρ. 5 του ΚΦΕ οι συντελεστές? Λέει για το άρθρο 50 αλλα εκεί αναφέρει:

"Άρθρο 50. — Τεκμαρτός προσδιορισμός του εισοδήματος

 

Τεκμαρτός προσδιορισμός του εισοδήματος

 

1. Αν ο υπόχρεος δεν τηρεί τα βιβλία και στοιχεία που ορίζονται από τον Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων ή αυτά που τηρεί είναι ανεπαρκή ή ανακριβή, το ακαθάριστο και καθαρό εισόδημα προσδιορίζονται τεκμαρτώς . "

 

Δηλαδή αν τα βιβλία μου είναι ανεπαρκή θα βγεί το εισόδημα μου με τους συντελεστές? Και αυτό τι ουσιαστικά σημαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ρωτήσω κάτι που ρώτησαν και προηγούμενοι. Διάβασα τις απαντήσεις αλλά είναι λίγο συγκεκχυμένα τα πράγματα. Καταλαβαίνω ότι πάμε λογιστικά από 1/1/2010 και επομένως ψάχνουμε να βρούμε δαπάνες.

 

Και ρωτάω για έδρα που συμπίπτει με την κατοικία:

 

ΔΕΗ

ΕΥΔΑΠ

double play σπιτιού-γραφείου

Mobile internet

Κινητό

Φυσικό αέριο

 

Από αυτά μπορεί κάποιος να πει συγκεντρωτικά από ποια εκπίπτει (γλυτώνουμε δηλαδή το ΦΠΑ) και ποια και με τι ποσοστό μπορούμε να αφαιρέσουμε από το εισόδημα?

 

 

Και συνεχίζω:

Βενζίνη

Ασφάλεια αυτοκινήτου

Τέλη κυκλοφορίας

Διόδια

Ταξίδια (εισιτήρια)

Ξενοδοχεία

Έξοδα συντήρησης αυτοκινήτου

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Παράβαση Κανόνα 5 περί διαδοχικών δημοσιεύσεων. Τηρούμε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Chilon

Link to comment
Share on other sites

να κανω την ερωτηση μου εδω μην ανοιγω αλλο θεμα.... Δεν εχει σχεση μονο με μηχανικούς

 

Γνωρίζετε μεχρι τι ποσο θα γίνονται δεκτες αποδειξεις;

 

Ειχα ακουσει ότι δε θα γίνονται δεκτες για αγορες μεγαλες πχ αυτοκίνητα σπιτια κλπ...

Ρωταω γιατί σε λίγο παντρευομαι (καλα να παθω) :shock: και θα εχω μια αποδειξη 6000-7000 Ε απο το catering. Μηπως να τη σπασω σε 3-4 μικροτερες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.