Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Έκλεισε 5 χρήσεις πληρώνοντας δεν θυμάμαι πόσα και από εδώ πάνε και άλλοι...

 

Το μόνο που έκανε, είναι να υποκύψει στον εκβιασμό όταν το έκανε. Γιατί γνωρίζεις υποθέτω, ότι η πληρωμή των περαιώσεων, απαλλάσει μόνο από τον τακτικό έλεγχο και σε καμία περίπτωση από τις συνέπειες παραλείψεων που θα βρεθούν σε έκτακτο έλεγχο.

Με απλά λόγια δηλαδή σου λέει το κράτος: "πλήρωσε τόσα ευρώ για κάθε χρήση για τις τελευταίες 5 και εγώ δε θα σου κάνω έλεγχο, αλλιώς θα σου κάνω" (που σιγά μην σου κάνει ειδικά αν είσαι μικρό ψάρι, γιατί τότε δεν το έφτανε μια 10ετία να δουλεύουν όλοι οι εφοριακοί). Αν μετά 3 μήνες αποφασίσει να βγει το ΣΔΟΕ τσάρκα όμως και σου γίνει έλεγχος (επειδή κάποιος σε κάρφωσε ή επειδή τους τράβηξες την προσοχή), σε καμία περίπτωση δε μπορείς να πεις "εγώ ρε παιδιά πλήρωσα την περαίωση και δεν οφείλω τίποτα". Θα φας την καμπάνα σου κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, σχετικά με αυτά που αναφέρθηκαν προηγουμένως περί αυτοκινήτου,εγώ έχω προβεί σε αγορά αυτοκ/του και δεν το χω περάσει στα επαγγελματικά έξοδα.Αυτό σημαίνει οτι απο δω και πέρα δεν θα μπορώ να περνάω δαπάνες που σχετίζονται με αυτό, π.χ. βενζίνες,τέλη,ασφάλειες κ.λ.π.?

Link to comment
Share on other sites

Οπως το καταλαβαινω εγω, μπορεις να περνας τα εξοδα κατα 70% η 35% αναλογα τι κυβικα ειναι το αυτοκινητο σου.

Απλως, δυστυχως δεν περασες την αγορα του αυτοκινητου στα εξοδα σου (μεσω αποσβεσης).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να πιστεύω κι εγώ.Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρονται απο τον συνάδελφο που παρακολούθησε το σεμινάριο,είναι απόψεις του λογιστή ή βασίζονται σε κάποια ενημέρωση που του έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο μπορείς να το περάσεις στα πάγια και να μην το περάσεις μετα στις δαπάνες. Το πρώτο γίνεται στο τέλος του βιβλίου στη λίστα παγίων ενω το δεύτερο στη σελίδα της αντίστοιχης χρονιάς αγοράς του. Ο εισηγητής μου είπε απλώς να το περάσω στη λίστα παγίων, το ότι δεν το πέρασα και σαν επαγγελματική δαπάνη μου είπε να το ξεχάσω.

 

Επιπλέον, ο εισηγητής του σεμιναρίου ήταν ένας λογιστής, δεν ήταν ο υπουργός οικονομικών, ενημερώθηκε και αυτός όπως απαιτεί το επάγγελμά του και ήρθε να μας διαλευκάνει αυτά που κατάλαβε. Προφανώς και μπορεί να κάνει κάποιο λάθος ειδικά τώρα που αλλαζουν ξαφνικά τόσα πραγματα στη φορολογία. Χαρακτηριστικά να σας πω, όπως μας είπε, ότι το άρθρο 31 του Ν.2238/1994 που περιγράφει τις δαπάνες των ελευθερων επαγγελματιών κουβαλάει πίσω του περίπου 4000 δικαστικές αποφάσεις.

 

Εμένα μου είπε το εξής απλό, θα πας μου λέει στο τελος του βιβλίου και θα φτιάξεις λιστα παγίων (ούτε αυτο δεν έχω), και θα καταχωρίσεις εκεί το αυτοκίνητο στη χρονιά που το πήρες. Τιποτε άλλο δεν μου είπε να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Άπαξ και καταχωρηθεί το αυτοκίνητο ως πάγιο (στην τελευταία σελίδα όπως σωστά είπες) είναι επαγγελματική δαπάνη. Η αγορά του αυτοκινήτου δεν μπορεί να μπει στη στήλη δαπανών χωρίς έκπτωση ΦΠΑ (προφανώς...) εκτός και εάν η τιμή αγοράς είναι κάτω από 1200€...

Δεν καταχωρείται λοιπόν στις περιοδικές και εκκαθαριστικές δηλώσεις (Φ2 & Φ1 αντίστοιχα) αλλα μόνο στο Ε3 σαν έξοδα.

 

Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες τι ακριβώς εννοείς εσύ ή ο λογιστής που ήταν στο σεμινάριο

 

Το αυτοκίνητο μπορείς να το περάσεις στα πάγια και να μην το περάσεις μετα στις δαπάνες. Το πρώτο γίνεται στο τέλος του βιβλίου στη λίστα παγίων ενω το δεύτερο στη σελίδα της αντίστοιχης χρονιάς αγοράς του. Ο εισηγητής μου είπε απλώς να το περάσω στη λίστα παγίων, το ότι δεν το πέρασα και σαν επαγγελματική δαπάνη μου είπε να το ξεχάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον λογιστή-εισηγητή αν πρεπει το αυτοκίνητο ΙΧΕ να είναι περασμενο στα πάγια προκειμένου να κόβω τιμολογια βενζινης και σερβις γι αυτό.

Απάντησε πως ναι, αλλιώς δεν δικαιολογείται να χρησιμοποιείς αυτό το αυτοκίνητο ΙΧΕ για επαγγελματικούς σκοπούς.

Ρώτησα τι να κάνω τώρα που δεν το έχω περάσει.

Απάντησε οτι μπορώ να το περάσω τώρα.

Μα λέω δεν το έχω βάλει στα έξοδα ούτε το δήλωσα στο Ε3 τη χρονιά που το πήρα (2004). Μόνο στο Ε1 το δήλωσα (όπως όλοι οι πολίτες).

Απάντησε οτι δεν πειράζει, να το βάλλω μόνο στα πάγια και πουθενά αλλού μέσα στο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Μα λέω δεν το έχω βάλει στα έξοδα ούτε το δήλωσα στο Ε3 τη χρονιά που το πήρα (2004). Μόνο στο Ε1 το δήλωσα (όπως όλοι οι πολίτες).

Απάντησε οτι δεν πειράζει, να το βάλλω μόνο στα πάγια και πουθενά αλλού μέσα στο βιβλίο.

 

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει αν χρησιμοποιείς το ίδιο αυτοκίνητο που αγόρασες πριν κάνεις έναρξη επαγγέλματος. Απλά νομίζω ότι χρειάζεται κάποιο παραστατικό να κοπεί.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον λογιστή-εισηγητή αν πρεπει το αυτοκίνητο ΙΧΕ να είναι περασμενο στα πάγια προκειμένου να κόβω τιμολογια βενζινης και σερβις γι αυτό.

Απάντησε πως ναι, αλλιώς δεν δικαιολογείται να χρησιμοποιείς αυτό το αυτοκίνητο ΙΧΕ για επαγγελματικούς σκοπούς.

Ρώτησα τι να κάνω τώρα που δεν το έχω περάσει.

Απάντησε οτι μπορώ να το περάσω τώρα.

Μα λέω δεν το έχω βάλει στα έξοδα ούτε το δήλωσα στο Ε3 τη χρονιά που το πήρα (2004). Μόνο στο Ε1 το δήλωσα (όπως όλοι οι πολίτες).

Απάντησε οτι δεν πειράζει, να το βάλλω μόνο στα πάγια και πουθενά αλλού μέσα στο βιβλίο.

 

 

Αν και πιστεύω ότι μπορείς να κόβεις τιμολόγια βενζίνης ακόμα και για αυτοκίνητο που δεν έχει περαστεί στα βιβλία σου, εντούτοις δέχομαι αυτά που είπε ο λογιστής-εισηγητής. Θα το ξανακοιτάξω όμως.

 

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον αγόρασες το αυτοκίνητο σου το 2004 και βάζοντας συντελεστή απόσβεσης 12% σημαίνει οτι θα κάνεις απόσβεση σε 9 χρόνια (8x12% + 1x4%) άρα μπορείς να ξεκινήσεις από το 2010 μέχρι και το 2011 με 12% και το 2012 με 4%, άρα θα το έχεις περάσει σαν πάγιο άρα θα μπορείς να περνάς βενζίνες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με μένα είναι ότι τα τιμολόγια τα κόβω για μια μηχανή που έχω, περίπου 40 € την εβδομάδα για βενζίνη, την οποία όταν την πήρα δεν την πέρασα στο Ε1 γιατί ήταν κάτω των 500 κυβικών και τώρα δεν έχω κανένα παραστατικό αγοράς της (έχουν χαθεί αυτά). Θυμαμαι μόνο ότι την είχα πάρει κάπου 6200 €.

Βασικά αν την περάσω με ένα υποθετικό ποσό (π.χ. 6200) στα πάγια και δεν τη βάλλω ποτέ στις δαπάνες δεν θα μου πει κάποιος κάτι καθότι δεν φοροδιαφεύγω, ίσα ίσα που πληρώνω περισσότερο φόρο γιατι δεν το βάζω στα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.