Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Οι σχετικές δαπάνες (Το 100% των δαπανών) από το βιβλίο ΕΣ-ΕΞ θα περάσουν στο έντυπο Ε3 και κατόπιν επί του εντύπου αυτού γίνεται η φορολογική αναμόρφωση του λογιστικού αποτελέσματος ώστε να προκύψει το φορολογητέο εισόδημα.

 

Στην περιοδική ΦΠΑ δεν εμφανίζονται. Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ πάνε στον κωδικό του "διαβόλου" (τον 666)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μεγάλο ερώτημα είναι: πόσες βενζίνες μπορούμε να δικαιολογήσουμε αν έχουμε ΕΙΧ (1400 κ.εκ.) με μικτή χρήση; Εγώ κάνω χρήση κάτι χοντρικά 75% ιδιωτική και 25% επαγγελματική. Φέτος πρέπει να έχω μαζέψει γύρω στα 2000€ αποδείξεις και τιμολόγια σε βενζίνες! Να τα βάλω όλα, δηλ. 2000 * 70% = 1400€ βενζίνες; Αυτό θα με ανακούφιζε πολύ στο φόρο φέτος. Το ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ είναι: Ο συντελεστής 70% είναι μη αμφισβητήσιμος από την εφορία ότι και να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Οι σχετικές δαπάνες (Το 100% των δαπανών) από το βιβλίο ΕΣ-ΕΞ θα περάσουν στο έντυπο Ε3 και κατόπιν επί του εντύπου αυτού γίνεται η φορολογική αναμόρφωση του λογιστικού αποτελέσματος ώστε να προκύψει το φορολογητέο εισόδημα.

 

Στην περιοδική ΦΠΑ δεν εμφανίζονται. Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ πάνε στον κωδικό του "διαβόλου" (τον 666)

 

Ευχαριστώ πολύ Σωτήρη, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ... άρα ΔΕΝ μπαίνουν στις περιοδικές, ΜΠΑΙΝΟΥΝ στην εκκαθαριστική (στο 666) και στην συνέχεια στο Ε3.

Με μπέρδεψες λίγο όμως... στα βιβλία θα γράψουμε το 100% των δαπανών ανάλογα με την ημερομηνία και στο τέλος θα κάνουμε το σύνολο επί 70% και θα φαίνεται στα βιβλία και αυτή η πράξη Ή το 100% θα μείνει στα βιβλία και αυτό θα το περάσουμε στο Ε3 και εκεί θα υπάρχει η δυνατότητα να γίνει επί 70% έτσι ώστε αυτό το ποσό να αφαιρεθεί από το εισόδημα;

 

Όσον αφορά τις ερωτήσεις του cosygatos... απ ότι ξέρω... ναι θα τα βάλεις όλα... και όχι μόνο αυτά αλλά και δαπάνες συντήρησης, ασφάλειες, τέλη κυκλοφορίας κλλπ και ο συντελεστής 70% δεν σηκώνει αμφισβήτηση. Παλιά υπήρχε ένας περιορισμός αλλά πλέον δεν υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

Το 100% στα βιβλία , το 100% αρχικά στο Ε3 και κατόπιν πάλι στο Ε3 στον αντίστοιχο κωδικό για την λογιστική αναμόρφωση το μη εκπιπτόμενο ποσό (εδώ 30%). Με τον τρόπο αυτό εκπίπτεις το 70% της δαπάνης στη φορολογία εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

Το 100% στα βιβλία , το 100% αρχικά στο Ε3 και κατόπιν πάλι στο Ε3 στον αντίστοιχο κωδικό για την λογιστική αναμόρφωση το μη εκπιπτόμενο ποσό (εδώ 30%). Με τον τρόπο αυτό εκπίπτεις το 70% της δαπάνης στη φορολογία εισοδήματος.

 

ΟΚ, κατανοητό...

Ευχαριστώ πολύ, για μία ακόμα φορά...

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινιστικη ερωτησις....

 

Ειμαι κατοχος ΙΧΕ απο το καλοκαιρι του 2008, μεταχειρισμενο, αξιας 3.800€...

Το αυτοκινητο δηλωθηκε στη φορολογικη δηλωση του 2008 σαν αγορα της παραπανω αξιας...!

 

Την ιδια χρονια εκανα και εναρξη επαγγελματος Πολιτικου Μηχανικου αλλα δεν περασα την αγορα του αυτοκινητου στα παγια εξοδα μου, στο τελος του Βιβλιου Εσοδων - Εξόδων...

 

Το 2008 και το 2009 ειχα μηδενικο εισοδημα...

Και να ειχα αποσβεση αυτοκινητου, την εχασα....

 

Το 2010, φετος, αρχισα να εχω εισοδηματα που πλησιασαν το αφορολογητο οριο... Πρεπει απο τωρα να περασω στα παγια εξοδα μου την αγορα του αυτοκινητου μου?

Μπορω να την περασω με αρχικο ετος αποσβεσης το 2010, δεδομενου οτι τα προηγουμενα 2 ετη, με μηδενικο εκκαθαριστικο, το χρησιμοποιουσα μονο για προσωπικη και οχι επαγγελματικη χρηση?

 

Και μοναχα αφου το περασω σαν παγιο εξοδο, μπορω να δικαιολογω, οχι μονο την αποσβεση 12%*3.800 = 456€ ετησιως, αλλα και τα λοιπα εξοδα κινησης και συντηρησης του αυτοκινητου μου σε ποσοστο 70% της αξιας τους?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα και χρονια μας πολλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή κοίταξα λίγο καλύτερα το Ε3 (μέχρι τώρα δεν του δίναμε και μεγάλη σημασία λόγω συντελεστών) λέω να ξεκαθαρίσουμε αν μπορούμε το θέμα με τους συντελεστές έκπτωσης για βενζίνες, κινητά κτλ.

 

Έστω ότι έχουμε δαπάνες 100€ για βενζίνες.

Για ευκολία στο παράδειγμα θα θεωρήσουμε ότι όλες μας οι δαπάνες για το έτος είναι αυτές.

Στο πεδίο 536 βάζουμε τα 100€ και κάπου αλλού (στα περί αναμόρφωσης που αναφέρει ο sothris) θα βάλουμε τα 30€; (αυτοκίνητο <1600cc, άρα συντελεστής 70%) Και ποιο είναι αυτό το πεδίο;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες στο συγκεκριμένο topic. Ποια είναι όμως η πηγή στην οποία μπορεί να στηριχθεί κανείς σε πιθανό έλεγχο από την εφορία?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κοίταξα λίγο καλύτερα το Ε3 (μέχρι τώρα δεν του δίναμε και μεγάλη σημασία λόγω συντελεστών) λέω να ξεκαθαρίσουμε αν μπορούμε το θέμα με τους συντελεστές έκπτωσης για βενζίνες, κινητά κτλ.

 

Έστω ότι έχουμε δαπάνες 100€ για βενζίνες.

Για ευκολία στο παράδειγμα θα θεωρήσουμε ότι όλες μας οι δαπάνες για το έτος είναι αυτές.

Στο πεδίο 536 βάζουμε τα 100€ και κάπου αλλού (στα περί αναμόρφωσης που αναφέρει ο sothris) θα βάλουμε τα 30€; (αυτοκίνητο <1600cc, άρα συντελεστής 70%) Και ποιο είναι αυτό το πεδίο;

 

Βλέποντας το παλιό Ε3 γιατί το φετινό μπορεί να αλλάξει, νομίζω ότι στο 536 μπαίνουν τα διάφορα έξοδα που βάζαμε στις περιοδικές ΦΠΑ. Άρα οι δαπάνες κυκλοφορίας και συντήρησης θα πρέπει να μπαίνουν κάπου αλλού, εκτός και αν τις έχεις προηγουμένως αθροίσει στα διάφορα έξοδα. Τώρα όσον αφορά στα περί αναμόρφωσης, νομίζω ότι τα 30 ευρώ θα μπορούν να μπούν στον κωδικό 566. "Πλέον: δαπάνες μη εκπιπτόμενες" και άρα να προσθέσουμε στο εισόδημα 30 ευρώ αφού προηγουμένως έχουμε αφαιρέσει 100.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.