Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Να κάνω και εγω μια ερώτηση για κινήσεις εκτός έδρας για να βεβαιωθώ για κάτι.

 

Εχω εδρα στην Αθήνα.

 

Υπογράφω ενα συμφωνητικό με μια εταιρεία πως θα κάνω μια Η/Μ μελέτη στην περιοχή της Κεφαλλονιάς. Στο συμφωνητικό μέσα αναγράφω κιόλας πως - πέραν των υπολοίπων (χρησιμοποιώ τις δικές μου υποδομές κτλ)- βαρύνομαι εγώ με τα εξοδα κίνησης κτλ κτλ

 

Πάω λοιπόν στην Κεφαλλονιά, κάθομαι 5 μέρες, σε αυτές τις μέρες τρώω, κοιμάμαι κάπου κτλ κτλ.

 

Ερώτηση:

 

Τα εξοδα διατροφής, ξενοδοχείου, ναύλα πλοίου κτλ τα καταχωρώ σαν εξοδα μου νόμιμα σωστά? ( Υποθετω πως φυσικά δεν εκπίπτει ΦΠΑ).

 

Για βενζίνες, διόδια κτλ, τα καταχωρώ στην στήλη των εξόδων Ι.Χ.Ε., σωστά? (παρότι μπορει να ειναι τιμολόγιο βενζίνης απο πρατήριο της Κεφαλλονιάς?).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να'σαι καλά βρε Σωτήρη, γιατι είσαι από τους λίγους λογιστές που ξέρει τι του γίνεται.

 

Στο παράδειγμα που ανέφερα παραπάνω, να προσθέσω μια λεπτομέρεια:

 

Σε κάποιες περιπτώσεις που πηγαίνω εκτός εδρας, μπορεί να χρειαστώ να εχω ενα ατομο μαζί μου σαν βοηθό για να πάρω κάτι μετρήσεις.

 

Ερώτημα:

 

Μπορεί να δικαιολογηθούν τα έξοδα αυτού του ατομου κατά τα ανωτέρω? Υπό την εννοαι οτι μπορεί να υπάρχει τιμολόγιο ξενοδοχείου για 2 ατομα κτλ?

 

Σημειωτέον πως το 2ο ατομο δεν ειναι φυσικά υπάλληλος μου, όυτε και μου κόβει απόδειξη - ας πουμε πως ειναι ενας φίλος που τον αγγαρευω

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι απλώς η παρατήρηση μου ότι όλα είναι υποκειμενικά σε ένα βαθμό κατά τους ελέγχους.

 

Ερώτηση : Μηχανικός πληρώνει για σεμινάριο που αφορά την δουλειά του ποσόν των 600Ε (μαζί με το ΦΠΑ). Η εγγραφή καταχωρείται στα βιβλία ως έξοδο το οποίο εκπίπτει πλήρως? Εκπίπτει και απο το ΦΠΑ?

 

Μέχρι το 2009, ο συντλεστής για τα έξοδα του αυτοκινήτου ήταν μέχρι 60% για κάτω από 1600cc. Ο ελεγκτής είχε δικαίωμα, αυθαίρετα, να εκτιμήσει αν το ποσοστό αυτό ήταν σωστό και να στο περάσει ή να στο μειώσει, όχι όμως να στο μηδενίσει.

 

Συνάδελφε. Εγώ γνώριζα το ακόλουθο μέχρι και το έτος 2009 οπότε μου ανέφερε ο SOTHRIS ότι άλλαξαν να δεδομένα :

 

Οι δαπάνες συντήρησης σε περίπτωση ΕΙΧ εκπίπτουν σε ποσοστό 25% από το ακαθάριστο εισόδημα και μέχρι 3% αυτού. (παρ.2 αρθρο 49 του ΚΦΕ). Ομοίως και για δαπάνες σε περίπτωση leasing. Από ποιά παράγραφο του νόμου βγαίνει το 60%, 70% κοκ ?

 

SOTHRIS έχω άδικο για τα παραπάνω ποσοστά?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε. Εγώ γνώριζα το ακόλουθο μέχρι και το έτος 2009 οπότε μου ανέφερε ο SOTHRIS ότι άλλαξαν να δεδομένα :

 

Οι δαπάνες συντήρησης σε περίπτωση ΕΙΧ εκπίπτουν σε ποσοστό 25% από το ακαθάριστο εισόδημα και μέχρι 3% αυτού. (παρ.2 αρθρο 49 του ΚΦΕ). Ομοίως και για δαπάνες σε περίπτωση leasing. Από ποιά παράγραφο του νόμου βγαίνει το 60%, 70% κοκ ?

 

 

μεχρι το 2009, για τους μηχανικους ηταν 25%. Η αλήθεια ειναι πως για τις αλλες εταιρείες κτλ, επαιζε το 25% ή 60% ανάλογα με τον κυβισμό.

 

Το 2010 με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο, τα ποσοστά αλλάξαν στους μηχανικούς σε 35% για ανω των 1600cc και 70% για μέχρι 1600cc.

 

Την παράγραφο δεν την εχω πρόχειρη, αλλά αν διαβαζεις το νεο νομο θα το δεις, ειναι εκεί που τροποποιεί την παράγραφο που αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα:

 

Μπορεί να δικαιολογηθούν τα έξοδα αυτού του ατομου κατά τα ανωτέρω? Υπό την εννοαι οτι μπορεί να υπάρχει τιμολόγιο ξενοδοχείου για 2 ατομα κτλ?

 

Σημειωτέον πως το 2ο ατομο δεν ειναι φυσικά υπάλληλος μου, όυτε και μου κόβει απόδειξη - ας πουμε πως ειναι ενας φίλος που τον αγγαρευω

 

 

Aγγαρίες ο φορολογικός νόμος δεν αναγνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

OK.

 

Κάτι τέτοιο πίστευα και εγώ. Ελπίζω να μην κάτσουν να ελεγξουν την ποσότητα φαγητού στα εστιατόρια :smile:)). (Να και ενα καλό που αρχισα να αναπτύσσω μπάκα - επιχειρηματολογία πως τρώω για 2 :wink: )

 

Το πρόβλημα βεβαια ειναι πως στις λίγες περιπτώσεις που συμβαίνει αυτό, οντως ειναι φίλος!

 

Αρα συνοψίζω, πως τα εξοδα θα πρέπει να "αναφέρονται" μονάχα σε 1 ατομο. ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Τα τέλη φορολογικά αναγνωρίζονται το έτος στο οποίο καταβάλλονται.

 

Με μια προχειρη ματια στα τελη του 2010 που εχω στο αυτοκινητο μου, η αποδειξη αγορας αναφερει οτι τα τελεη ΠΡΕΠΕΙ να αποκτηθουν μεχρι το τελος του 2009...

 

Αν θυμαμαι καλα τα αγορασα στην παραταση που δοθηκε το 2010, αλλα αυτο δεν αποδεικνυεται πουθενα...

 

Για το φορολογικο ετος 2010 θα υπολογισω ως δαπανες τα 303 ευρω τελων κυκλοφοριας του 2010 που ΕΠΡΕΠΕ να καταβληθουν ως τα τελη του 2009 η τα 220 ευρω των τελων κυκλοφοριας του 2011 που ΠΡΕΠΕΙ να καταβληθουν ως τα τελη του τρεχοντος ετους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.