Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Σωτήρη δώσε μας τα φώτα σου..αν πχ δηλώσω καθαρό εισόδημα 10000, κ εχω 5000 ευρω δόση αυτοκινήτου +3600 αντικειμενική δαπάνη, είμαι εντάξει με τα τεκμήρια κτήσης/ διαβίωσης;

Mε τα δεδομένα αυτά είσαι στο αφορολόγητο τμήμα της φορολογικής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι και εγώ καινούρια και πρώτη φορά θα δηλώσω ΦΠΑ τώρα...

Ξέρει κανείς εάν μπορώ να περάσω έξοδα διοδίων; και πού; στην εκκαθαριστική δήλωση και το ΦΠΑ ή μόνο μία φορά το χρόνο;

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Τα διοδια, ως εξοδα κίνησης ΙΧΕ, δεν εκπίπτει το ΦΠΑ.

 

(Δεν νομίζω να εχεις επαγγελματικό αυτοκινητο ε?)

 

Ψαξε λίγο στα θεματα της κατηγοράις για να δεις με τι τρόπο δικαιολογούνται δαπάνες κινησης ΙΧΕ (Χονδρικά, το 70% για αυτοκινητα εως 1600cc και 35% για τα μεγαλύτερου κυβισμού)

 

Επειδη εισαι νεα και απο οτι καταλαβαίνω χωρις εμπειρία στα φορολογικά, είτε βρες εναν λογιστή είτε απο γνωστούς συναδέλφους μηχανικούς ψαχτο καλά, μην κάνεις καιμά φορολογική παράβαση δίχως λόγο.

 

Πρακτικά, τα εξοδα που δεν εκπίπτει το ΦΠΑ αναφέρονται σε ειδικό κελί της εκκαθαριστικής, και στο Ε3.

Link to comment
Share on other sites

Aπό 01/01/2003 και με βάση το άρθρο 26 του νόμου 3156/2003, το επίδομα του ΟΑΕΔ για τους ΝΕΕ απαλλάσσεται από τη φορολογία εισοδήματος.

 

Eπίσης τα πάγια δεν αφαιρούνται από τα ακαθάιριστα έσοδα. Αυτό που θα αφαιρεθεί είναι η απόσβεσή τους.

Επιπλέον το ΤΣΜΕΔΕ δεν περνάει από το βιβλίο ΕΣ-ΕΞ, αλλά πηγαίνει απευθείας στο Ε1 (στην 3η σελίδα).

 

Σωτήρη έριξα μια ματια στο 26του 3156/2003 κ ειδα οτι παραπέμπει σε νόμο του 94 (περι κύρωσης κωδικα φορολογίας εισοδήματος) κ ειδικότερα σε παράγραφο που αναφέρεται σε εμπορικές επιχειρήσεις και όχι σε ελεύθερα επαγγέλματα. Υπάρχει μηπως κάποια εγκύκλιος ή κατι τετοιο που να διευκρινίζει τη φοροαπαλλαγη της επιδότησης και για τους ελ. επαγγελματίες που παρέχουν υπηρεσίες;

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου μια ερώτηση , έχω από συνεργείο αυτοκινήτων (Service) , απόδειξη που πάνω λέει απόδειξη παροχής υπηρεσιών , για να το χρησιμοποιήσω στα έξοδα θα έπρεπε να είχα ζητήσει τιμολόγιο ? Το ΑΦΜ μου αναγράφεται .

Link to comment
Share on other sites

Tα συνεργεία αυτοκινήτων νομίμως εκδίδουν ΑΠΥ και για επαγγελματίες και για μη επαγγελματίες. Επομένως την ΑΠΥ την καταχωρείς στα εξοδά σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να μου διελευκανει καποιος κατι σχετικα με δαπανες για φωτοβολταικα? Εχω καταθεσει στο ονομα μου στη ΔΕΗ φακελο για εγκατασταση φ/β σταθμου 100kw πληρωνοντας το αντιστοιχο παραβολο 500+φπα. Να ρωτησω εαν οντως το ΦΠΑ του παραβόλου αυτου εκπιπτει σαν δαπανη κ τι περναω στα βιβλια μου? Επισης δεν εχω προσθεσει ακομη σαν δραστηριοτητα την παραγωγη ηλ/κου ρευματος, πρεπει να το κανω αμεσα πριν καταθεσω ΦΠΑ (εφοσον το βαλω εξ ολοκληρου ως δαπανη) ??

κανεις ?.....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.