Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Τις αποδείξεις από τα διόδια πως θα τις βάλουμε στα έξοδα αφού σε 1-2 χρόνια θα εξαφανιστούν όλα τα γράματα από το χαρτί ? Σε έναν έλεγχο τι θα γίνει ?

 

και εγω αυτο το εχω σαν απορια (ξεθωριασμα κτλ κτλ), και εφοσον δεν ειχα e-pass ωστε να μου ερχεται μια αναλυτικη κατασταση ανα μηνα, και εφοσον ειχα αρκετες αποδειξεις απο διοδια το 2010, προκειμενου να κραταω τοσο χαρτομανι, να κανω τοσες εγγραφες στο βιβλιο εσ.εξ αποφασισα να μην τις βαλω σαν επαγγελματικο εξοδο για το 2010 και να βαλω μυαλο απο εδω και περα.

επισης πολυ σωστη η ερωτηση του gotzis!, δεν το ειχα σκεφτει αυτο μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΔΝΖ - Δεν Νομίζω Zefuros...

 

Η συνδρομή στο ΤΕΕ δεν ειναι ασφαλιστική εισφορά αλλά συνδρομή σε επαγγελματικό επιμηλητήριο που η εγγραφή σου σε αυτό είναι υποχρεωτική για να ασκήσεις το επάγγελμα... αρά είναι καραμπινάτη περίπτωση επαγγελματικού έξοδου.

 

ΣΥΜΦΩΝΏ μαζί σου συνάδελφε....ειπα απλα΄αν το αλαφρύνω λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα τέλη κυκλοφορίας, για την δήλωση του οικ. έτους 2011 (αυτή που θα υποβάλουμε τον άλλο μήνα) ποια είναι αυτά που λαμβάνουμε υπόψη σαν έξοδο:

 

Τα τέλη του 2010 που πληρώθηκαν τον Δεκέμβριο του 2009?

 

ή

 

Τα τέλη του 2011 που πληρώθηκαν τον Δεκέμβριο του 2010?

 

 

αυτο τελικα εχει απαντηθει σελιδες 36-38 του παροντος θεματος (μιας και το εψαξα και εγω για να ενημερωθω ειπα να ποσταρω που ειναι :))

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο το εχω σαν απορια (ξεθωριασμα κτλ κτλ), και εφοσον δεν ειχα e-pass ωστε να μου ερχεται μια αναλυτικη κατασταση ανα μηνα,

 

 

Το statement της Ατ. Οδού (για όσους έχουμε e-pass), γράφει στο υποσέλιδο: "

 

Ο λογαριασμός αυτός αποτελεί επίσημο φορολογικό έγγραφο δαπάνης

, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις διατάξεις των άρθρων 12 παρ 16β' - παρ 2 και 13 παρ 4 του ΚΒΣ (π.δ. 186/92) [Απόφαση Υπουργείου Οικονομικών Αρ. Πρωτ. : 1037084/289/0015/29-4-2001] "

Οι δε αποδείξεις όσων δεν έχουν γράφουν: "απόδειξη είσπραξης λογαριασμού διοδίων".

Link to comment
Share on other sites

Τις αποδείξεις από τα διόδια πως θα τις βάλουμε στα έξοδα αφού σε 1-2 χρόνια θα εξαφανιστούν όλα τα γράματα από το χαρτί ? Σε έναν έλεγχο τι θα γίνει ?

 

Το ίδιο πρόβλημα έχουν και πολλές από τις αποδείξεις που θα υποβληθούν για την κατοχύρωση του αφορολογήτου , σύμφωνα με τις διατάξεις του ν 3842/10.

 

Πάντως με βάση όσα έχω δεί οι ελεγκτές δε χαλάνε τον κόσμο στις περιπτώσεις της "φυσιολογικής φθοράς" αυτών των ΑΛΠ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση μου στις πιο πολλές από τις εταιρίες, η απάντηση τους ήταν ότι ο λογαριασμός είναι "Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών" οπότε τα περνάω σαν ΤΠΥ-ΧΧΧΧΧΧΧ στο βιβλίο μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με βάση όσα έχω δεί οι ελεγκτές δε χαλάνε τον κόσμο στις περιπτώσεις της "φυσιολογικής φθοράς" αυτών των ΑΛΠ.

 

Και πολύ καλά κάνουν, γιατί για αυτή τη "φυσιολογική φθορά" (και ακόμα λιγότερη αυτής), ο μόνο που δεν φέρει ευθύνη είναι ο λήπτης της απόδειξης. Θα έπρεπε οι ίδιοι αυτοί οι ελεγκτές, οι ΔΟΥ, το υπουργείο οικονομικών-δε με ενδιαφέρει ποιός, να έχουν μεριμνήσει, να ορίζουν συγκεκριμένες προδιαγραφές ποιότητας και να ελέγχουν ώστε τα στοιχεία που εκδίδει ο οποιοσδήποτε "φορολογικός μηχανισμός" (έτσι δεν το λέτε; ) να αντέχουν όσο πρέπει στο χρόνο, να μην ξεθωριάζουν σε 5 ημέρες και να μη μαυρίζουν μόλις τα χτυπήσει φως από ένα ...πορτατίφ. Αλίμονο αν ήταν δικό μας πρόβλημα και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιασαμε το θεμα των εξοδων αυτοκινητου, εχω νεα φρεσκια απορια :P

 

Εχω αποδειξεις λιανικης πωλησης βενζινης του 2010 που προτιθεμαι να χρησιμοποιησω ως επαγγελματικα εξοδα αυτοκινητου για τη φορολογικη μου δηλωση του 2010 αλλα δεν εχουνε σφραγιδα απο πισω...

 

Πηγαινοντας στο βενζιναδικο απο το οποιο εκδοδθηκε η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων για να τις σφραγισω, με ενημερωσαν οτι η επωνυμια αλλαξε, κρατωντας ιδια τα ΑΦΜ και ΔΟΥ βεβαια...

Με αποτελεσμα η σφραγιδα τους να μην ειναι πλεον η ιδια...

Δε ρωτησα αν εχουνε κρατημενη την παλια τους σφραγιδα...

 

Η ερωτηση μου ειναι ανα μπορω να περασω τις αποδειξεις ανευ σφραγιδας στα βιβλια μου και κατ επεκτασιν και ως επαγγελματικα εξοδα ή θα πρεπει να "φτιαξω" μονος μου μια σφραγιδα, σε συνεννοηση με το καταστημα βεβαια, για να μου σφραγιστουν οι αποδειξεις.

Link to comment
Share on other sites

1. Tώρα θα τις περάσεις τις αποδειξεις (ΑΛΠ) ?

2. Εαν τελικά τις καταχωρήσεις στα βιβλία σου και δεν τις χρησιμοποιήσεις για το αφορολόγητο στη δήλωση Ε1 , να τις σφραγίσεις έστω και με τη νέα σφραγίδα.Εφόσον παραμένει ο ίδιος ΑΦΜ , πρόκειται για την ίδια με την αρχική επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.