Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

να τις σφραγίσεις έστω και με τη νέα σφραγίδα.

 

Είναι απαραίτητο αυτό ακόμα και αν τα ποσά είναι <50 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Tώρα θα τις περάσεις τις αποδειξεις (ΑΛΠ) ?

2. Εαν τελικά τις καταχωρήσεις στα βιβλία σου και δεν τις χρησιμοποιήσεις για το αφορολόγητο στη δήλωση Ε1 , να τις σφραγίσεις έστω και με τη νέα σφραγίδα.Εφόσον παραμένει ο ίδιος ΑΦΜ , πρόκειται για την ίδια με την αρχική επιχείρηση.

1. Ναι δεν τις εχω καταχωρησει ακομα...

 

2. Δεν θα παιξει προβλημα με την αλλαγμενη ονομασια? Και στα βιβλια τι επωνυμια να βαλω? Αυτην που αναγραφεται στην αποδειξη η αυτην που φαινεται στη σφραγιδα?

 

Υ.Γ. Νομιζα πως για ποσα κατω των 50€ μπορεις να καταχωρησεις ως επαγγελματικα εξοδα και ΑΛΠ (ασφραγιστες εν προκειμενω)

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο αυτό ακόμα και αν τα ποσά είναι <50 ευρώ;

 

 

Mε προβλημάτησε και εμένα γιατί αυτό το προβλέπει η ΠΟΛ 1091/2010 πους ως ειδική διάταξη κατισχύει (τουλάχιστον για τον φορολογικό έλεγχο) της γενικής διατάξεως.

Καταλαβαίνω την ανάγκη αναγραφής του αριθμού κυκλοφορίας όταν υπάρχουν ΙΧ που ανήκουν σε διαφιρετικές φορολογικές κατηγορίες (1600 cc και πάνω από 2000 cc) ή όταν έχουμε στην κατοχή μας ΕΙΧ και ΦΙΧ ,όπου έχουμε και ανάλογη έκπτωση του ΦΠΑ. Ωστόσο όταν υπάρχει ένα ΙΧ τι εξυπηρετεί η διάταξη αυτή ?

Θα ρωτήσω παραπάνω και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο όταν υπάρχει ένα ΙΧ τι εξυπηρετεί η διάταξη αυτή ?

 

Ακριβώς αυτή είναι η απορία μου και εμένα. Εν τω μεταξύ μόνο φέτος από το καλοκαίρι και μετά ξεκίνησα να δηλώνω αρ. κυκλοφορίας στα βεναζινάδικα για τα τιμολόγια, αφού μου είπαν σε κάποιο ότι "έγινε υποχρεωτικό". Ποτέ δεν έδινα γιατί πίστευα ότι αυτό αφορά τα επαγγελματικά οχήματα μόνο. Και πάλι δε βλέπω το λόγο όμως, καθώς

1) Ενδέχεται σε κάποια δουλειά να χρησιμοποιούμε το αυτοκίνητο συνεργάτη μου για το οποίο εγώ όμως θα πληρώσω τα έξοδα (και άρα στο όνομά μου θα ζητήσω τιμολόγιο)

2) Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος του αρ. κυκλοφορίας! Ό,τι δηλώσω αυτό αναγράφεται στο τιμολόγιο έτσι κι αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψίσουμε ένα θέμα που έχει συζητηθεί αρκετά (σχετικά με τις δαπάνες των κινητών και των αυτοκινήτων) αλλά επειδή ενδιαφέρει πολλούς συναδέλφους και για να μην υπάρχουν καθόλου αμφιβολίες μιας και πλησιάζει και η ώρα της φορολογικής δήλωσης:

 

Έστω ότι κατά το περασμένο έτος (2010) είχαμε για χάρη απλότητας υπολογισμών π.χ. 100 ευρώ δαπάνες για κινητό τηλέφωνο και 100 ευρώ για βενζίνες (αφορά αυτοκίνητο 1600 κ.εκ.). ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ποσά περιλαμβάνουν ΦΠΑ.

 

-Στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ θα πρέπει να έχει περαστεί όλο το ποσό της βενζίνης (100 ευρώ) στην στήλη που καταχωρούμε τις δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ, το "καθαρό" ποσό του κινητού (81,3 ευρώ) στην στήλη των δαπανών με δικαίωμα έκπτωσης και το ΦΠΑ του κινητού (18,7 ευρώ) στην αντίστοιχη στήλη ΦΠΑ.

 

-Στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ θα πρέπει να έχει καταχωρηθεί το "καθαρό" ποσό του κινητού (81,3 ευρώ) στον κωδικό δαπάνες, γεν. έξοδα φορολογητέα (νομίζω ότι είναι ο 357) και το ΦΠΑ του (18,7 ευρώ) στον κωδικό ΦΠΑ δαπανών (377 αν δεν κάνω λάθος). Η βενζίνη δεν μπαίνει πουθενά.

 

-Στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ ισχύει ότι και για την περιοδική με την διαφορά (αν έχω καταλάβει καλά) ότι υπάρχει και ένα έξτρα κουτάκι για την βενζίνη (και ότι άλλη δαπάνη είναι χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ), οπότε καταχωρείται και το ποσό των 100 ευρώ της βενζίνης.

 

-Στο Ε3 μπαίνουν σαν δαπάνες το άθροισμα του "καθαρού" ποσού του κινητού (81,3 ευρώ) και όλο το ποσό της βενζίνης (100 ευρώ) ενώ γίνεται και η περίφημη αναμόρφωση βάζοντας σε ένα κουτάκι το άθροισμα του 50% του "καθαρού" ποσού του κινητού (81,3 x 0,5 = 40,65 ευρώ) και το 30% της βενζίνης (100 x 0,3 = 30 ευρώ). Το άθροισμα είναι 70,65 ευρώ και αυτό το ποσό αφαιρείται από τα έξοδά μας στην ουσία. Δηλαδή τελικά τα έξοδα που αφαιρούνται από τα έσοδά μας είναι 81,3 + 100 - ( 40,65 + 30) = 110,65 ευρώ

 

Παρακαλώ ας επιβεβαιώσει κάποιος ότι τα παραπάνω (ειδικά το Ε3) είναι σωστά. Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός

Link to comment
Share on other sites

-Στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ θα πρέπει να έχει περαστεί όλο το ποσό της βενζίνης (100 ευρώ) στην στήλη που καταχωρούμε τις δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ, το "καθαρό" ποσό του κινητού (81,3 ευρώ) στην στήλη των δαπανών με δικαίωμα έκπτωσης και το ΦΠΑ του κινητού (18,7 ευρώ) στην αντίστοιχη στήλη ΦΠΑ.

 

Ναι

 

-Στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ θα πρέπει να έχει καταχωρηθεί το "καθαρό" ποσό του κινητού (81,3 ευρώ) στον κωδικό δαπάνες, γεν. έξοδα φορολογητέα (νομίζω ότι είναι ο 357) και το ΦΠΑ του (18,7 ευρώ) στον κωδικό ΦΠΑ δαπανών (377 αν δεν κάνω λάθος). Η βενζίνη δεν μπαίνει πουθενά.

 

Ναι

 

-Στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ ισχύει ότι και για την περιοδική με την διαφορά (αν έχω καταλάβει καλά) ότι υπάρχει και ένα έξτρα κουτάκι για την βενζίνη (και ότι άλλη δαπάνη είναι χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ), οπότε καταχωρείται και το ποσό των 100 ευρώ της βενζίνης.

 

Ναι

 

-Στο Ε3 μπαίνουν σαν δαπάνες το άθροισμα του "καθαρού" ποσού του κινητού (81,3 ευρώ) και όλο το ποσό της βενζίνης (100 ευρώ) ενώ γίνεται και η περίφημη αναμόρφωση βάζοντας σε ένα κουτάκι το άθροισμα του 50% του "καθαρού" ποσού του κινητού (81,3 x 0,5 = 40,65 ευρώ) και το 30% της βενζίνης (100 x 0,3 = 30 ευρώ). Το άθροισμα είναι 70,65 ευρώ και αυτό το ποσό αφαιρείται από τα έξοδά μας στην ουσία. Δηλαδή τελικά τα έξοδα που αφαιρούνται από τα έσοδά μας είναι 81,3 + 100 - ( 40,65 + 30) = 110,65 ευρώ

 

Δεν αφαιρείς το ( 40,65 + 30) αλλά το προσθέτεις στο εισόδημα σου.

Πχ αν το 2010 έχεις μεικτά έσοδα 25.000 ευρώ και έξοδα 7.000 ευρώ τότε το φορολογητέο εισόδημα σου είναι: 25.000 - 7.000 = 18.000 ευρώ. Και με την αναμόρφωση θα έχεις: 18.000 + ( 40,65 + 30) = 18.070,65 ευρώ.

 

 

edit: Στο πρώτο το είχα διαβάσει λάθος. Αναφερόσουν στη βενζίνη οπότε σωστά, μπαίνει στη στήλη χωρίς δικαίωμα έκπτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει στη στήλη "Δαπάνες Με δικαίωμα έκπτωσης". Αφού εκπίπτεις το ΦΠΑ πρέπει να μπει στην στήλη αυτή.

 

Στη στήλη ΧΩΡΙΣ θα πάει η βενζίνη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.