Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Πήγα πριν λίγες μέρες στον λογιστή μου για να του ζητήσω να μου κάνει τροποποιητικες ΦΠΑ για να διορθώσω το λάθος που έκανε και μου επέστρεφε το ΦΠΑ από την βενζίνη.

Του είπα λοιπόν ότι διάβασα τους νόμους και μου είπε ότι δεν ξέρω τι λέω και πως από την στιγμή που το αναγνωρίζει ο νόμος σαν δαπάνη (70%) θα πρέπει να παίρνω το ΦΠΑ γιατί μετά θα έχω λέει άλλο πρόβλημα...

Πραγματικά υπάρχει περίπτωση να βασίζει έστω και 1% κάπου αυτά που λέει ή είναι τόσο άσχετος 50 χρονων άνθρωπος!

Επίσης ήθελα να ρωτήσω το εξής. Του είπα ότι εαν είναι σιγουρος για αυτόπου λέει να μου υπογράφει τις δηλώσεις ώστε σε περίπτωση ελέγχου να φαίνεται εκείνος και δήλωσε ότι και αυτός να τις υπογράφει εγώ δεν απαλάσσομαι σε περίπτωση λάθους. Ισχύει αυτό?

Δηλαδή γιατί πάω σε λογιστή εαν πρέπει να γνωρίζω εγώ όλη την νομοθεσία?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διώχτον άμεσα! Όχι απλά "είναι τόσο άσχετος 50 χρονων άνθρωπος", αλλά στη θέση σου θα τον κυνηγούσα και νομικά.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι ο δικος μου μου ελεγε να μην περναω εξοδα αυτοκινητου παρα μονο αν εχω ΟΕ και αμαξι στο ονομα αυτης!

 

Και αφου του εδειξα τους νομους, τις τροποποιησεις κλπ, με λεει....

"Γιαννη, σε ευχαριστω, μου ανοιξες τα ματια..."

 

Ομως δε σε πληρωνω για να σιου ανοιξω εγω τα ματια αλλα εσυ τα δικα μου...

Link to comment
Share on other sites

Διώχτον κι εσύ! Αρκετά με αυτή την ιστορία με τους λογιστές... Και ο κλάδος μας έχει άσχετους και εμείς αντιμετωπίζουμε δαιδαλώδη νομοθεσία (μάλλον πιο δαιδαλώδη τελικά από τη δική τους), αλλά τέτοια φαινόμενα και σε τέτοιο βαθμό δεν υπήρχαν ποτέ! Όσο θυμάμαι και ασχολούμαι με τα φορολογικά μου, οι δαπάνες αυτοκινήτου εξέπιπταν σε κάποιο ποσοστό (είτε ήταν σαφώς ορισμένο και μη αμφισβητήσιμο είτε όχι-δεν έχει σημασία). Αυτός από τα βουνά κατέβηκε και δεν το είχε πάρει χαμπάρι τόσα χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με εκνεύρισε περισσότερο είναι ότι μου είπε οτι ο λογιστής απλώς μεταφέρει στοιχεία και ότι σε περίπτωση λάθους θεώρησης π.χ. συντελεστή δεν έχει καμιά ευθύνη! Δηλαδή εαν εγω κάνω λάθος θεώρηση στους στατικούς υπολογισμούς ο εργολάβος θα φταίει που μου ανέθεσε να κάνω την μελέτη!Θρασος...

Link to comment
Share on other sites

Πριν τους διωξετε, οπως ορθως προτεινει ο συναδελφος, ρωτηστε τους εαν εκπιπτουν και αυτοι το ΦΠΑ π.χ. της βενζινης, για τα δικα τους αυτοκινητα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΝΟΜΟΣ 3842/10

(ΦΕΚ Α' 58/23.4.2010)

 

Αποκατάσταση φορολογικής δικαιοσύνης, αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής και άλλες διατάξεις.

5. Το δεύτερο και τρίτο εδάφιο της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε. αντικαθίστανται ως εξής:

«Ειδικά για επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης με κυλινδρισμό μέχρι χίλια εξακόσια (1.600) κυβικά εκατοστά, εκπίπτουν οι δαπάνες συντήρησης, επισκευής, κυκλοφορίας και αποσβέσεων και τα μισθώματα που καταβάλλονται σε εταιρεία χρηματοδοτικής μίσθωσης ή οποιονδήποτε τρίτο, σε ποσοστό εβδομήντα τοις εκατό (70%) του ύψους αυτών, εφόσον τα αυτοκίνητα αυτά χρησιμοποιούνται για τις ανάγκες της επιχείρησης. Για αυτοκίνητα μεγαλύτερου κυβισμού εκπίπτει, με τις ίδιες προϋποθέσεις, ποσοστό τριάντα πέντε τοις εκατό (35%) των πιο πάνω δαπανών.»

 

 

Αυτό πως μεταφράζεται? Συγκεντρώνω τα τιμολόγια βενζίνης, συντήρησης, ελαστικών κλπ και τα καταθέτω στη λογίστρια στο τέλος του χρόνου για την φορολογική δήλωση ή τα δίνω κάθε τρίμηνο με έκπτωση στο ΦΠΑ? Συγνώμη αν έχει απαντηθεί κάπου αναλυτικά και δεν το βρήκα...

Link to comment
Share on other sites

Τα δίνεις κάθε τρίμηνο στη λογίστρια σου, αλλά ΔΕΝ εκπίπτει το ΦΠΑ.

Μπαίνουν ως λειτουργικά έξοδα κατά 70% (ή 35%) και σου μειώνουν το φορολογητέο σου εισόδημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. 10.000 μικτά έσοδα, 1000 έξοδα για το αυτοκίνητο όλο το χρόνο ( με το 70% = 700 ), οπότε στο καθαρά έσοδα έχεις 10.000 - 700 = 9.300. Σωστά? Και τι πρέπει να πώ στην λογίστρια μου που δεν μου το ανέφερε αυτό για το 2011? Θέλει και άυξηση... Τώρα μπορώ να κάνω τιποτα? Εχω συγκεντρωμένες καποιες αποδείξεις απο πρατήρια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.