Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

 

και πως θα εκπεσεις το ΦΠΑ αφου δεν φαινεται (ποσο ειναι)?

Απλα λες το χαρτι ανηκει στην κατηγορια 23% και κανεις τις πραξεις?

Αλλο ενα σημειο οπου υπαρχει αντιφωνια...

 

 

Καμιά αντιφωνία δεν υπάρχει , απολύτως καμιά . Με αποφορόγηση υπολογίζεται ο εμπεριεχόμενος ΦΠΑ πχ ΑΛΠ αξίας 80 ευρώ μας δίνει 100/13 χ80 =65,04 καθαρή αξία και 14,96 ΦΠΑ. Αρκεί η σχετικήδαπάνη να μην είναι σε αυτέ ςπου με βάση το Ν 2859/2000 δεν είναι επιτρεπτό να εκπίπτεται ο ΦΠΑ που τις επιβαρύνει , από τον ΦΠΑ των εσόδων μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Καμιά αντιφωνία δεν υπάρχει , απολύτως καμιά . Με αποφορόγηση υπολογίζεται ο εμπεριεχόμενος ΦΠΑ πχ ΑΛΠ αξίας 80 ευρώ μας δίνει 100/13 χ80 =65,04 καθαρή αξία και 14,96 ΦΠΑ. Αρκεί η σχετικήδαπάνη να μην είναι σε αυτέ ςπου με βάση το Ν 2859/2000 δεν είναι επιτρεπτό να εκπίπτεται ο ΦΠΑ που τις επιβαρύνει , από τον ΦΠΑ των εσόδων μας.

 

Καλημέρα Σωτήρη... κάπου με μπέρδεψες !

 

Μήπως το 13% του 80 είναι ΦΠΑ 9,20 και καθαρό ποσό 70,80 ?

 

.......

 

Άκυρο ....τώρα το πρόσεξα...έχεις υπολογίσει για ΦΠΑ 23% και οχι 13%...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Καλημέρα Σωτήρη... κάπου με μπέρδεψες !

 

Μήπως το 13% του 80 είναι ΦΠΑ 9,20 και καθαρό ποσό 70,80 ?

 

.......

 

Άκυρο ....τώρα το πρόσεξα...έχεις υπολογίσει για ΦΠΑ 23% και οχι 13%...

 

Μea coulpa 100/123

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Είχε πριν καμιά βδομάδα στο carrefour φωτοτυπικό χαρτί Α4 στα €10.00 το κιβώτιο και πήρα μερικά. Ξέχασα όμως να ζητήσω τιμολόγιο στο ταμείο, έχω στα χέρια μου απλή απόδειξη. Μπορώ να περάσω την απόδειξη αυτή στα βιβλία μου; Εκπίπτει και από το ΦΠΑ; Μέχρι τι ποσό μπορώ να περάσω στα βιβλία από απλή απόδειξη super market;

 

ΚΦΑΣ - Άρθρο 6: Τιμολόγηση Συναλλαγών

 

[...]

 

16. Εξομοιώνονται με τιμολόγια:

 

α) Τα συντασσόμενα συμβόλαια μεταβίβασης στις πωλήσεις ακινήτων, βιομηχανοστασίων, πλοίων, αυτοκινήτων, αεροσκαφών και λοιπών μηχανημάτων, καθώς και λοιπά συντασσόμενα έγγραφα στις πωλήσεις μετοχών, παραγώγων, ομολογιών, ομολόγων, εντόκων γραμματίων και λοιπών συναφών που περιλαμβάνουν τα στοιχεία των τιμολογίων,

 

β) Λοιπά στοιχεία που εκδίδονται για πωλήσεις φυσικού αερίου μέσω δικτύου, ύδατος μη ιαματικού, αεριόφωτος, ηλεκτρικού ρεύματος, θερμικής ενέργειας ή παροχής τηλεπικοινωνιακών, ταχυδρομικών, τραπεζικών, χρηματιστηριακών, χρηματοδοτικών εργασιών, καθώς και στις περιπτώσεις είσπραξης ανταποδοτικών τελών και λοιπών συναφών δικαιωμάτων από το Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ., Ο.Τ.Α., δημοτικές επιχειρήσεις και επιχειρήσεις κοινής ωφέλειας, εφόσον περιλαμβάνουν τα στοιχεία του τιμολογίου.

 

γ) Η απόδειξη λιανικής, στην οποία αναγράφεται γενική περιγραφή του είδους των αγαθών ή υπηρεσιών ή η γενική περιγραφή του είδους που προκύπτει από το αντικείμενο εργασιών που εμφανίζεται στα στοιχεία του εκδότη  για τις περιπτώσεις παροχής υπηρεσιών καθώς και τις πωλήσεις μη εμπορεύσιμων αγαθών για τον αγοραστή υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών ή τα πρόσωπα της παραγράφου 1 του άρθρου 3 ή αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α., αξίας κάθε συναλλαγής μέχρι εκατό (100) ευρώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eως 31-12-2014 ισχύουν τα παραπάνω , να δουμε όμως τι τελικά θα ισχύσει στο μέλλον (ΑΠΌ 01-01-2015 ? ) με βάση τα νέα λογιστικά πρότυπα , δεδομένου ότι τα πρότυπα αυτά καταργούν τον ΚΦΑΣ .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

 

Δυο ερωτησεις που θα μου χρειαστουν για το Ε3 αλλα θελω να ξερω απο τωρα.

 

1) Σε δημοσιο εργο που ειμαι αναδοχος οι κρατησεις υπερ τρίτων μπαινουν ως εξοδο στο κωδικο 529 του Ε3? ή καπου αλλου?

 

2) Παλι σε δημοσιο εργο που ειμαι αναδοχος τη κατασκευη την εκανε μαζι με τα υλικα αλλος εργολαβος ο οποιος μου εκοψε κανονικα τιμολογιο οταν πληρώθηκε. Το ΙΚΑ ομως του εργου εχει πληρωθει στο ονομα μου ως αναδοχος..... χωρις να εχω απασχολησει εγω προσωπικο στο εργο.Στο Ε3 θα βαλω αυτες τις εισφορες στον κωδικο 517 μιας και δεν εχω απασχολησει προσωπικο και δεν εχω πληρωσει αμοιβες προσωπικου?

 

Ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κάτι νεότερο σε σχέση με το χειρισμό των εξόδων Ε.Ι.Χ. ελεύθερου επαγγελματία για τη χρήση 2014;

Θα γίνει αναμόρφωση; Και αν ναι, με τι ποσοστό;

 

 

 

(Πληροφοριακά, επειδή είχε αναφερθεί παλιότερα, τα είδη αυτοκινήτων είναι έξι: ΕΙΧ, ΛΙΧ, ΦΙΧ, ΕΔΧ, ΛΔΧ, ΦΔΧ όπου Ε=Επιβατικό, Λ=Λεωφορείο, Φ=Φορτηγό, Ι=Ιδιωτικής και Δ=Δημόσιας Χρήσης, βλ. λίστα στο αριστερό μέρος της σελίδας http://www.yme.gr/index.php?getwhat=1&oid=281&id=&tid=281 . Ειδικά τα Φ.Ι.Χ. διαιρούνται περαιτέρω με βάση το βάρος (<2.500kg, <4.000kg, >4.000kg) και μπορεί να χαρακτηρίζονται "επαγγελματικά" ή "αγροτικά".)

Link to comment
Share on other sites

Για ΕΙΧ ελευθερου επαγγελματια, η μετατροπη σε υγραεριοκινηση μπορει να περαστει εξοδο? Τα καυσιμα του υγραεριου στη συνεχεια? Το "γνωστο" 70%?

Link to comment
Share on other sites

 

Για ΕΙΧ ελευθερου επαγγελματια, η μετατροπη σε υγραεριοκινηση μπορει να περαστει εξοδο? Τα καυσιμα του υγραεριου στη συνεχεια? Το "γνωστο" 70%?

 

Από που προκύπτει αυτό το γνωστό 70 % ? Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν προκύπτει από τον σε ισχύ ευρισκόμενο φορολογικό νόμο σχετικά με το φορολογία εισοδήματος (είναι ο Ν 4172/2013 ). Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση εσείς να έχετε αποφασίσει στην περίπτωσή σας το ποσοστό της φορολογικής αναμορφώσεως να είναι 30% . Αν είναι έτσι δεκτόν ως αρχή συζήτησης , αλλά καλό είναι να δικαιολογηθεί κάπως .

Link to comment
Share on other sites

 

 

Από που προκύπτει αυτό το γνωστό 70 % ? Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν προκύπτει από τον σε ισχύ ευρισκόμενο φορολογικό νόμο σχετικά με το φορολογία εισοδήματος (είναι ο Ν 4172/2013 ). Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση εσείς να έχετε αποφασίσει στην περίπτωσή σας το ποσοστό της φορολογικής αναμορφώσεως να είναι 30% . Αν είναι έτσι δεκτόν ως αρχή συζήτησης , αλλά καλό είναι να δικαιολογηθεί κάπως .

 

Σύμφωνα με την περίπτωση β, της παραγράφου1, του άρθρου 31 του ΚΦΕ "για επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης (ΕΙΧ) οι δαπάνες συντήρησης, επισκευής, κυκλοφορίας και αποσβέσεων εκπίπτουν σε ποσοστό 70%, εφόσον ο κυλινδρισμός τους είναι μέχρι 1600 κ.ε.,  και σε ποσοστό 35%, εφόσον ο κυλινδρισμός της μηχανής τους είναι μεγαλύτερου κυβισμού".

 

Δεν ισχυει αυτο πλεον?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.