Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός Νέου Μηχανικού με ΑΠΥ


Recommended Posts

σου δίνουν αλλά σου τα βγάζουν ξινά...

άσε, αν μπορούσα θα έλεγα ιστορίες...

ένα μόνο λέω: μετάνοιωσα που δεν έγινα κομμώτρια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ααααυτό ξαναπες το!!!

 

Δεν θα τον βρω αυτόν που μου έβαλε την ιδέα να γίνω μηχανικός; Θα τον βρω! Που θα μου πάει..... Τρίχες και πάλι τρίχες!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..Σας πωλητης (οχι μηχ πωλησεων) που εργαζομουν καθαριζα 1100 στην τσεπη μου. Η αδελφη μου που σπουζαζει και ασχολειται παραλληλα με ασφαλειες στο χαλαρο καθαριζει κοντα στο 1000ρικο (ΙΚΑ). Προσφατα σε συνεντευξη για δουλεια σε εργοταξιο μου προτειναν 800 με ΤΣΜΕΔΕ δικο μου. Γενικα σαν μηχανικο δεν μου εχει προταθει τριψηφιος αριθμος. Οταν αντιπροτεινω εγω με κοιταζουν σαν να ειμαι εξωγηινος. Και ρωτω..Γιατι οι πολυτεχνικες σχολες θεωρουνται ακομα περιζητητες, εχουν υψηλες βασεις και ειναι οι μαναδες υπερηφανες για τα παιδια τους που ειναι μηχανικουρες? Δεν ξερω τι γινοταν πριν απο 10,20,30 χρονια μιλαμε για σημερα!!

Link to comment
Share on other sites

προς αρμιν....

 

 

 

η ζωη δεν ειναι δικαιη και ουτε σου δινει αυτο που σου αξιζει....

Εδώ θα συμφωνήσω....Εχω δει "καλά" παιδιά σε εργοτάξια να σκίζονται, να ακούνε μύρια όσα από μπροστά και από πίσω και να παίρνουν 1200 επειδή ο χαρακτήρας τους είναι τέτοιος που δεν τους επιτρέπει να διεκδικήσουν.Από την άλλη μεριά έχω δεί σκουλήκια που έρπουν, ρουφιανεύουν, γλύφουν, χωρίς καμία επαγγελματική ευσυνειδησία, χωρίς επαρκείς γνώσεις να παίρνουν χαλαρα τα 2000.

Διεκδικήστε και μην τρώτε πρόλογο πόσες φορές θα το πω?

Και ασχετοι φρέσκοι να είστε όπως ήμουν και αισθανόμουν και γω σε 5 μήνες αν έχετε στοιχειώδη αίσθηση ευθύνης θα έχετε αναλάβει τα πάντα και θα έχετε φορτωθεί όλο το άγχος του έργου.

Αλλιώς αν δεν βρίσκεται δουλειά με αξιοπρεπη μισθό αλλάξτε επαγγελματικό προσανατολισμό, έστω για λίγο καιρό δεν είναι ντροπή (όπως μας επιβάλλουν τα νεοελληνικά μας συμπλέγματα)

Ντροπή είναι να υποτιμάς τον εαυτό σου, την (όποια ) επιστήμη σου, τα λεφτα των γονιών σου, τον κόπο και τα ονειρά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξεφτίλα είναι τα λεφτά που ανέφερες.

 

Eννοειτε πως ειναι ξεφτιλα τα λεφτα..Το θεμα ειναι οτι παει να γινει κανονας το 700+200 επιστροφη..Αυτα μου προτειναν σε προσφατες συνεντευξεις που πηγα και αυτα παιρνουν οι περισοτεροι γνωστοι μου που πιασανε δουλεια τα τελευταια 2 χρονια..

 

Αυτοι αυτα δινουν και ξερουν οτι για δουλειες που δεν εχουν αναγκη την προυπηρεσια θα βγαλουν μια αγγελια και θα σκασουν μυτη απειροι ανεργοι μηχανικοι..Ε θα βρεθει καποιος που οχι 700+200 θα παρει,αλλα και λιγοτερα..Νομος προσφορας και ζητησης ειναι και στην εποχη μας που η ζητηση ειναι μεγαλη τα αφεντικα κανουν παρτυ..

 

Διεκδικήστε και μην τρώτε πρόλογο πόσες φορές θα το πω?

Και ασχετοι φρέσκοι να είστε όπως ήμουν και αισθανόμουν και γω σε 5 μήνες αν έχετε στοιχειώδη αίσθηση ευθύνης θα έχετε αναλάβει τα πάντα και θα έχετε φορτωθεί όλο το άγχος του έργου.

Αλλιώς αν δεν βρίσκεται δουλειά με αξιοπρεπη μισθό αλλάξτε επαγγελματικό προσανατολισμό, έστω για λίγο καιρό δεν είναι ντροπή (όπως μας επιβάλλουν τα νεοελληνικά μας συμπλέγματα)

Ντροπή είναι να υποτιμάς τον εαυτό σου, την (όποια ) επιστήμη σου, τα λεφτα των γονιών σου, τον κόπο και τα ονειρά σου.

 

Το διεκδικηστε ειναι μεγαλη κουβεντα..Οταν λες τον αλλο θελω τοσα και σου λεει κοιτα εγω προσφερω 700+200 και δεν δεχεται παζαρι τι ***** να διεκδικησεις?

Οσο για την αλλη δουλεια για μενα προσωπικα δεν τιθεται θεμα ντροπης,αλλα θεμα επιβιωσης..Εκτος οτι ειναι δυσκολο στην εποχη μας να βρεις ασχετη δουλεια (εδω για πωλητης και θελει προυπηρεσια και βυσμα πολλες φορες),αυτη η δουλεια θα πληρωνεται γυρω στα 700€.Αν βαλεις τα 200 του ΤΣΜΕΔΕ που ειμαστε υποχρεωμενοι να σταζουμε καθε μηνα με 500€ εξυπακουεται οτι απλα δεν ζεις..

 

Μα δεν υποτιμαω εγω τον εαυτο μου..Το μεγαλυτερο ποσοστο εργοδοτων το κανουν..Και με την ανεργια στους νεους μηχανικους να χτυπαει κοκκινο τον χορο τον σερνουν αυτοι..Δεν βαζεις εσυ τους κανονες δυστυχως..

 

Υ.Γ.1.Αυτο το κολομπλοκακι μας εχει καταστρεψει τη ζωη..

Υ.Γ.2.Spgirl αν θελεις και δευτερο βοηθο για το κομμωτηριο σφυρα μου..:P

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω τη γνώμη μου ως γνήσια εργοταξιακή......

Πριν 2 χρόνια στην εταιρεία που εργάζομαι είχαμε 6 ή 7 νέους μηχανικούς οι οποίοι έπαιρναν από ότι είχα καταλάβει γύρω στο χιλιάρικο καθαρό με την λογική ότι μάθαιναν. Είχαμε και 7 μεγαλύτερους (περιλαμβάνομαι και εγώ) που πέρναμε αρκετά περισσότερα.

Σύνολο απασχολούμενων μηχανικών τότε ~15άτομα

Σήμερα έχουμε μείνει εγώ και άλλοι δύο συνάδελφοι.

Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο σε μας αλλά σε όλες τις εταιρείες, εδώ γύρω.

Από τη στιγμή λοιπόν που πλέον δεν υπάρχει καθόλου ζήτηση ήταν επόμενο να πέσουν οι μισθοί.

Δυστηχώς έτσι όπως έχουν γίνει πλέον τα πράγματα πιο σημαντικό είναι να βρεις κάπου δουλειά που θα παίρνεις σίγουρα το μισθό σου όποιος κι αν είναι αυτός παρά να παίρνεις "καλό μισθό" και να πληρώνεσαι μια στο τόσο.......

Και στο κάτω - κάτω ξεκινάς κάπου, αποδεικνύεις την αξία σου, γίνεσαι απαραίτητος στην εταιρεία που συνεργάζεσαι και μετά διεκδικείς αυτά που σου αξίζουν

Link to comment
Share on other sites

..Εχω δει "καλά" παιδιά σε εργοτάξια να σκίζονται, να ακούνε μύρια όσα από μπροστά και από πίσω και να παίρνουν 1200 επειδή ο χαρακτήρας τους είναι τέτοιος που δεν τους επιτρέπει να διεκδικήσουν..

 

 

ακριβως γι αυτο δεν τα αξιζουν φιλε μου.

και το να εχεις την προσωπικοτητα και την αυτοπεποιθηση να ζητησεις αυτα που αξιζεις..αποτελει απο μονο του προσον.

 

μην ακουω για βολεμενους και ιστοριες...το 95% αυτων που ξερω και αμοιβονται πολυ καλα ξεκινησαν απο το μηδεν και καταφεραν μονοι τους να φτασουν εκει.

 

 

βολεμενοι ειναι μονο οι δημοσιοι υπαλληλοι που ..πληρωνονται χωρις να δουλευουν..και τα παιδια των μηχανικων -βιομηχανων-εφοπλιστων που βρηκαν ετοιμες δουλειες.ποσοι ειναι τετοιοι;15%-20%;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.